نگاه انتخاباتی سیف به آمار و ارقام اقتصادی

بانک مرکزی هر وقت به صلاحش باشد نرخ رشد اقتصادی را اعلام می‌کند!/ چشم سیف به فرمان دولت برای اعلام آمار اقتصادی

سیف

رفتارهای مسوولان بانک مرکزی موید این امر است که هروقت آمارها عملکرد مثبت را نشان می‌دهد آن را اعلام می‌کنند.

به گزارش «نسیم آنلاین» روزنامه تعادل نوشت: بر اساس آمارهای بانک مرکزی از وضعیت بودجه عمومی دولت از سال 95، میزان درآمدهای نفتی 5 ماهه نخست امسال در بودجه حدود منفی 48 درصد نسبت به مقدار مصوب شده ، کسری داشته است. مطابق  گزارش بانک مرکزی درآمد دولت حاصل از نفت و صادرات نفتی در 5 ماهه امسال به میزان 16.84 هزار میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با آن چیزی که مصوب شده (31.64هزار میلیارد تومان) کسری منفی 48درصدی داشته است. با توجه به سهم بسزای نفت د ر رشد اقتصادی کشور  این مقدار کسری در درآمدهای نفتی در حالی صورت گرفته است که روز گذشته رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که فصل بهار امسال، اقتصاد کشور رشد 5.4درصدی را تجربه کرده است؛ آماری که یک واحد درصد از محاسبات مرکز آمار بیشتر است.

مرکز آمار بر اساس گزارش منتشر شده خود از رشد بهار اعلام کرد که رشد بهار 95 به میزان 4.4درصد بوده است. این در حالی است که در آن زمان به نتایج بالای نرخ رشد مرکز آمار انتقاداتی از طرف کارشناسان هم شد. جدا از این کارشناسان به گفته‌های سیف این انتقاد را ابراز کرده‌اند که چطور ممکن است آمارهای سال 95 نرخ رشد در بانک مرکزی وجود دارد اما آمارهای مربوط به 94 هنوز در زیر پرده قرار گرفته است.

 آمارهای اقتصادی مربوط به رشد همیشه نسبتی است به این معنی که میزان تغییرات در تولید ناخالص داخلی هر سال یا فصل یا ماه را نسبت به زمان گذشته‌تر از آن یا به‌صورت نقطه به نقطه یا ماهانه و... محاسبه می‌کنند. به همین دلیل کارشناسان در خصوص آمار اعلامی سیف نسبت به آنچه سیاسی کردن آمارها نامیده‌اند، تردید کرده‌اند. به گفته آنها رییس کل با این عمل نشان داد که برعکس آنچه دولت برای استقلال بانک مرکزی تلاش کرد، این نهاد به‌نظر می‌رسد در اعلام منظم و همیشگی آمارها در نزدیک انتخابات دچار رفتارهای غیر اصولی و سیاسی شده است چون رفتارهای مسوولان بانک مرکزی موید این امر است که هروقت آمارها عملکرد مثبت را نشان می‌دهد آن را اعلام می‌کنند. بانک مرکزی سال گذشته برخلاف رویه‌های معمول از اعلام نرخ رشد اقتصادی خودداری کرده بود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین