تلاش عربستان سعودی برای جلب رضایت السیسی

مصر

در سفری سریع که در رسانه‌ها علنی نشد، یک هیات عالی رتبه عربستانی دو روز پیش به مصر سفر کرد تا شاید کمی از تنش‌های موجود میان ریاض و قاهره بکاهد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، به نقل از روزنامه الاخبار، ریاست این هیات را سعود بن عبدالله، مشاور دفتر پادشاهی عربستان برعهده داشت و وی پیامی را از جانب سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر تحویل داد که در این پیام چندین نکته مطرح شده است که برجسته‌ترین آن‌ها تاکید بر روابط "مستحکم" مصر و عربستان و تاثیر نپذیرفتن روابط مصر و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از همگرایی کنونی میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ترکیه است.

یک منبع آگاه مصری در این خصوص گفت که مشاور سلمان بن عبدالعزیز به سیسی اعلام کرده که عربستان برای مهار اختلاف میان قاهره و آنکارا به صورتی گسترده‌تر در آینده تلاش خواهد کرد و عربستان کاملا به تمامی تعهدات اقتصادی مورد توافق پایبند است و علت تاخیر در اجرای برخی از توافق‌ها، بحران اقتصادی در عربستان و همچنین تدابیر جدیدی است که برای اصلاح اوضاع داخلی اتخاذ می‌شود و هیچ رابطه‌ای به اختلافات سیاسی ندارد.

از بن عبدالله این سخن نیز نقل شده است: اختلافات سیاسی در برخی از مسائل علتی برای تنش در حساسیت‌های موجود میان دو کشور نخواهد بود.

این سفر محرمانه حدود شش ساعت به طول انجامیده و مقدمات این سفر را احمد القطان، سفیر عربستان در مصر انجام داده است. در این هیات مسئولانی از شرکت عربستانی آرامکو نیز حضور داشتند و تاکید کردند که صادرات نفت به مصر از آغاز ماه میلادی آتی از سر گرفته می‌شود و این تعهد داده شد که محموله‌های فرآورده‌های نفتی تا قبل از زمان‌های توافق شده در آینده‌ای نزدیک به دست مصر برسد.

در مقابل مصر تاکید کرد که این توانایی را دارد که هرگونه تعهدات نفتی را که شرکت آرامکو از ارائه آن تاخیر کرده است، تامین کند اما به این شرط که از قبل هرگونه تاخیری اعلام شود. مسئولان مصری به همتایان سعودی خود گفته‌اند که توافق‌هایی با مسئولان لیبیایی بر سر تامین مقادیر نفتی که قاهره خواهان آن است، وجود دارد که این اقدام در پی روابط خوب میان مصر و نظام کنونی در لیبی است.

برخلاف سفرهای پیشین، این بار مصر خواهان هیچ کمکی از سوی عربستانی یا اجرای هیچ طرح جدیدی در دوره آتی نشده است.

یک منبع مصری که در برخی از این دیدارها حضور داشت: گفت که مسئولان مصری فقط به اظهارات همتایان سعودی خود گوش دادند و پاسخ به این اظهارات کوتاه بود و نشانگر ناخرسندی موجود میان مسئولان قاهره است که این سفر نیز نتوانست آثار آن را از بین ببرد.

مساله دو جزیره تیران و صنافیر و سرنوشت توافق ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور در دوره آتی از مسائل اختلافی میان دو کشور است. در این دیدار توافق شده که این توافقنامه و سرنوشت آن در گرو تصمیم دستگاه قضایی مصر است که تمامی نهادهای کشور از جمله رئیس جمهور به آن احترام می‌گذارند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین