اظهارات عجیب وزیر نفت:

زنگنه: اگر پول داشتم کل نیسان وانت‌های کشور را می‌خریدم و تحویل ذوب‌آهن می‌دادم!

زنگنه

وزیر نفت با اشاره به ضرورت خرید کل وانت نیسان‌های کشور برای مدیریت مصرف سوخت، گفت: وانت نیسان‌ها را باید پس از خرید در ذوب آهن بسوزانیم!

به گزارش «نسیم آنلاین»، بیژن زنگنه امروز در «همایش بررسی الزامات و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت» با اعلام اینکه نفت بدون تردید موتور محرکه سرمایه گذاری و توسعه در کشور است، گفت: در برنامه ششم، صنعت نفت به ٢٠٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که سهم بخش بالادستی حدود ١٣٠ میلیارد دلار است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه هیچ بخشی در اقتصاد ملی نداریم که به این حجم سرمایه گذاری نیاز داشته باشد، بحث مهم در سرمایه گذاری را کسب درآمد عنوان کرد که براساس آن اصل و فرع سرمایه گذاری بازپرداخت شود. وی تصریح کرد: صنعت نفت این ظرفیت را دارد که سرمایه گذاری آن ظرف ٥ تا ٦ سال قابل بازگشت است و سبب افزایش درآمد کشور می شود.

این عضو کابینه دولت صنعت را به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم برای ایجاد اشتغال در کشور عنوان کرد و افزود: فعالیت یک دکل حفاری در بخش خشکی ٣٠٠ تا ٤٠٠ شغل ایجاد می کند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه باید سرمایه گذاری در بخش نفت را مهم تلقی کنیم، اظهار داشت: باید تلاش شود سرمایه گذاری در این صنعت با اقتصاد ملی پیوند بخورد.

وزیر نفت الگوی جدید قراردادهای نفتی را بهترین فرصت برای تقویت ظرفیت داخلی دانست و یادآور شد: اگرچه در برنامه ششم حدود ١٣٠ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در بخش بالادستی در نظر گرفته شده است اما برای صیانت از مخازن به سرمایه گذاری بیشتر نیاز داریم.

زنگنه در واکنش به برخی ادعاها درباره خام فروشی نفت خام هم توضیح داد: تا نفتی تولید نشود نمی توان در بخش‌های دیگر از جمله پالایشگاه‌ها از آن بهره برد بنابراین ابتدا باید نفت تولید شود تا برای تولید فرآورده و بخش‌های پایین دستی از آن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی نیز به برداشت حداکثری از میدان‌های نفتی با توجه به ذخایر کشور تاکید شده است، تاکید کرد: افزایش تولید نفت کشور افزون بر نقش تعیین کننده در اقتصاد از جنبه سیاسی نیز برای کشور مهم است. به گفته وزیر نفت، زنجیره تولید نفت در کشور باید تکمیل شود که این موضوع درستی است و  برنامه‌های ما نیز بر این هدف استوار است.

زنگنه با بیان این که حدود ١٦٠ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و مایعات و ٣٤ تریلیون ذخایر گاز طبیعی در کشور داریم، تصریح کرد: هر یک درصد ضریب بازیافت مخازن نفتی در کشور سبب می شود حدود هشت میلیارد بشکه نفت به تولید کشور افزوده شود که ٤٠٠ میلیارد دلار به درآمد کشور با قیمت کنونی نفت می افزاید.

وزیر نفت همچنین به طرح گازرسانی روستایی اشاره کرد و با بیان این که با اجرای این پروژه‌ها حجم عظیمی از سوخت مایع آزاد شد، گفت: هم اکنون روزانه ٢٠ میلیون لیتر گازوئیل مازاد در کشور داریم. وی همچنین با اشاره به مصرف بالای سوخت در وانت نیسان‌های کشور، گفت: هم اکنون متوسط مصرف سوخت در وانت نیسان‌های کشور حدود ۲۰ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش است.

زنگنه با اعلام اینکه اگر وزارت نفت پول داشته باشد کل وانت نیسان های کشور را باید بخرد و تحویل ذوب آهن بدهد، خاطرنشان کرد: با از رده خارج شدن کل وانت نیسان‌های کشور، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سوخت خودروها می‌شود و حتی امکان افزایش صادرات سوخت از کشور فراهم می‌شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین