مخالفت سوئد با تعلیق حکم بازداشت "جولیان آسانژ"

جولیان آسانژ

دادگاه سوئد از مخالفت خود با درخواست تعلیق حکم بازداشت بنیان‌گذار وبسایت افشاگر "ویکی‌لیکس" خبر داد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: دادگاه سوئد روز گذشته مخالفت خود با تعلیق حکم بازداشت اروپایی «جولیان آسانژ» بنیان‌گذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس بمنظور خروج وی از سفارت اکوادور در لندن برای شرکت در یک مراسم تشییع جنازه را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قضات دادگاه سوئد با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند: جولیان آسانژ درخواست تعلیق بازداشت موقت و حکم بازداشت اروپایی خود را به دادگاه سوئد ارائه داده بود و از این دادگاه خواسته بود که با درخواستش موافقت کند تا وی بتواند در یک مراسم تشییع جنازه شرکت کند اما دادگاه سوئد به دلیل عدم وجود ماده‌‌ قانونی مربوط به مجوز خروج زندانیان تحت حکم بازداشت اروپایی در قوانین این کشور، درخواست وی را رد کرد.
 

جولیان آسانژ بنیان‌گذار و مؤسس وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس از حدود 5 سال پیش (19 ژوئن سال 2012) تاکنون در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده و به این ترتیب مانع استرداد خود به سوئد که در آنجا با چندین اتهام از جمله اتهام تجاوز جنسی در استکهلم طی آگوست سال 2010  تحت تعقیب است، شده است.

دستگاه قضایی اکوادور تاریخ 17 اکتبر 2016 را برای بازجویی از جولیان آسانژ مقرر کرده است. به گفته دادستان سوئد، این بازجویی توسط یک دادستان اکوادوری و با حضور پلیس جهت نظارت و گزارش انجام خواهد شد.

علاوه بر این آقای آسانژ توسط دولت آمریکا به اتهام افشای اسناد محرمانه تحت تعقیب است. سال 2010 موسسه ویکی لیکس در یک افشای بی سابقه، اسناد نظامی ایالات متحده آمریکا و هزاران سند دیپلماتیک را منتشر کرد.

سایت افشاگر ویکی‌لیکس تاکنون ده‌ها هزار سند محرمانه را منتشر کرده است. آسانژ اتهامات مطرح‌شده علیه خود را ساختگی دانسته و می‌گوید کشورهای غربی تلاش می‌کنند با انگ زدن به وی، او را برای توقف انتشار اسناد محرمانه، تحت فشار قرار دهند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین