رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین:

موکب‌های زائران اربعین در عراق تا ۲۵ صفر دایر هستند

پیاده روی زائرین اربعین

رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین گفت: بیش از ۹۰۰ موکب داریم؛ موکب‌ها تا ۲۵ صفر آماده پذیرایی از زائران هستند اما موکب‌های عراقی از فردا شب جمع‌آوری می‌شوند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، حسن پلارک با حضور در برنامه "تیتر امشب" شبکه خبر با اشاره به اینکه اسکان و تغذیه، بخش محوری وظایف ستاد مرکزی اربعین است، افزود: این وظیفه بر عهده ستاد عتبات عالیات محول شده است.

وی گفت: جمعیت زائران نسبت به پارسال به حدود 2 برابر یعنی 3 میلیون نفر رسیده است.

پلارک با اشاره به اینکه زائران به خوبی سفر امسال را مدیریت کردند افزود: تاکنون یک میلیون و 100 هزار زائر به میهن بازگشتند.

در ادامه خلیل راحتی دبیر کمیته زیرساخت ستاد اربعین با اشاره به اینکه در مرز مهران 5 هزار اتوبوس بین شهری بخش خصوصی خدمات می دهند گفت: حدود 50 درصد با اتوبوس و 50 درصد با خودروهای شخصی سفر می کنند. 

در ادامه حسین کولیوند رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین در ارتباط تصویری از کربلا با این برنامه گفت: زائران لباس گرم داشته باشند و مراقب بهداشت خود باشند.

وی افزود: زائران که تب بالا یا مشکل حاد ریوی و گوارشی دارند به مراکز بهداشت و درمانی مستقر مراجعه کنند و خوددرمانی نکنند.

کولیوند گفت: تاکنون بیش از 60 بیمار ایرانی توسط مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر به مرز و از آنجا به بیمارستان های مهران و ایلام منتقل شدند.

وی ادامه داد: همه امکانات لازم برای خدمت رسانی و بازگشت بیماران وجود دارد حتی 2 فروند اورژانس هوایی هم در آنجا حضور دارند.

در ادامه پلارک گفت: برای حداقل 200 هزار نفر در مهران و 30 هزار نفر در شلمچه و 40 هزار نفر در چزابه ظرفیت اسکان و پذیرایی داریم.

راحتی هم با اشاره به اینکه اطلاع رسانی مناسب برای محل پارک خودروها انجام شده است، گفت: امسال در مهران 120 هزار پارکینگ یعنی 2 برابر پارسال پارکینگ دایر کردیم.

وی افزود: مسائل فنی لازم برای دایر کردن پارکینگ ها رعایت شده است.

در ادامه پلارک گفت: شهرداری تهران، دستگاه های اجرایی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ، بنیاد مستضعفان، سازمان اوقاف و امور خیریه و حرم های مطهر هم کمک زیادی به خدمات رسانی زائران کردند.

وی افزود: برای یک و نیم میلیون نفر در روز تدارک تغذیه دیدیم که به بیش از 2 میلیون نفر هم رسید.

در ادامه علی اصغر احمدی رئیس کمیته امداد و نجات ستاد اربعین در ارتباط تصویری از کربلا با این برنامه گفت: جمعیت هلال احمر ایران در شهر نجف 4 درمانگاه، از نجف تا کربلا 6 درمانگاه و در شهر کربلا 23 مرکز درمانی را با کمک سایر دستگاه ها دایر کرد و در کاظمین 3 مرکز و یک مرکز در سامرا دایر کرد.

وی ادامه داد: 26 آمبولانس را وارد عراق کردیم و 6 دستگاه اتوبوس آمبولانس و حدود 2 هزار و 200 نفر در خدمات زائران بودند.

احمدی با بیان اینکه بیش از 70 تن دارو وارد عراق کردیم، گفت: تا کنون بیش از یک میلیون و 50 هزار نفر را تحت مداوا قرار دادیم.

وی افزود: مجموعه هلال احمر در انبارهای خود در کربلا و نجف به اندازه کافی دارو داشته است و کمبودی در این زمینه ندارد.

احمدی گفت: هلال احمر درمانگاه های بین راهی خود را به علت پایان راهپیمایی جمع آوری می کند اما درمانگاه های واقع در نجف و کربلا تا 5 آذر دایر خواهد بود.

رئیس کمیته امداد و نجات ستاد اربعین افزود: حدود 60  بیمار را با آمبولانس ها به نقطه صفر مرزی رساندیم و تحویل اورژانس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دادیم.

احمدی گفت: تا دیشب حدود 13 نفر بیمار بستری شده و یک نفر فوتی تصادفی در شهر کوفه داشتیم.

وی افزود: تعداد مصدومان، اندک بود اما موج سرما در کربلا تعداد سرماخوردگان را افزایش داده است.

در ادامه دبیر کمیته زیرساخت ستاد اربعین گفت: زیرساخت های مرز مهران روزانه برای 200 هزار زائر آمادگی دارد و کل این شهر 120 هزار جای پارک خودرو دارد.

راحتی با بیان اینکه 1600 دوش آب گرم و 500 سرویس بهداشتی در این شهر دایر شده است، افزود:  این زیر ساخت ها در سال بعد برای حداکثر یک میلیون و 200 هزار تا یک میلیون و 500 هزار نفر ظرفیت خدمات رسانی دارد و بیش از آن مشکلات ایجاد می کند.

در ادامه علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: انتقال زائران پاکستانی از وظایف این استان است که پارسال 23 هزار ورودی داشتیم و امسال به 41 هزار نفر در طول ماه های محرم و صفر رسیدو از این تعداد حدود 21 هزار نفر از زائران پاکستانی با پای پیاده آمده بودند.

وی با بیان اینکه تمهیدات امسال بهتر از پارسال بود، افزود:  بیش از 510 اتوبوس برای انتقال زائران در نظر گرفته شد. 

هاشمی گفت: واکسیناسیون گروه های سنی زیر 15 سال و شناسایی بیماری ها هم انجام شد.

در ادامه اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در مبادی ورودی این استان موکب هایی  برای استقبال زائران در نظر گرفته شد و به همه زائران خدمت رسانی کردند.

وی افزود: این استان روزانه به 15 تا 20 هزار نفر از زائران در مهران خدمات رسانی می کند.

جبارزاده اضافه کرد: در مرز شلمچه و داخل خاک عراق هم موکب دایر کردیم و در سامرا هم به زائران خدمت رسانی کرده ایم.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین