روز جهانی کودک؛ فرصتی برای دادخواهی کودکان قربانی ترور

کودکان

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم با همکاری جنبش کودکان برای کودکان به مناسبت روز جهانی کودک، مراسمی را با حضور چند صد تن از دانش آموزان و خانواده¬های کودکان قربانی ترور و اصحاب رسانه و فعالان امور کودکان در مدرسه شهدای صادقیه برگزار کرد.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، این انجمن با همکاری جنبش کودکان برای کودکان به مناسبت روز جهانی کودک، مراسمی را با حضور چند صد تن از دانش آموزان و خانواده­های کودکان قربانی ترور و اصحاب رسانه و فعالان امور کودکان در مدرسه شهدای صادقیه برگزار نمود،

سبحانی نایب رئیس هیات مدیره و فرزند شهید ترور ضمن معرفی انجمن دفاع از قربانیان ترور، با اشاره به لزوم حمایت از کودکان از آسیب ها گفت: امروز که 27 سال از تصویب کنوانسیون حقوق کودک در سازمان ملل متحد می گذرد، آرامش و صلح برای کودکان مانند شبهی در سایه است. امنیت نیز به آرزویی دور از دسترس کودکان تبدیل شده جنگ های آشکار و پنهان آن ها را به کام بیماری، رنج و مرگ می کشاند. استیفای حقوق کودکان قربانی ترور یکی از الویت های اصلی این انجمن است.

وی افزود: از همین رو سازمان ها و نهادهای بین المللی بسیاری در کشورهای مختلف شکل گرفته اند که هدفشان دفاع از حقوق کودکان است. این انجمن و "جنبش بین المللی کودکان برای کودکان" نیز در این زمینه کمپین دادخواهی برای کودکان قربانی ترور را راه اندازی نموده و تا رسیدن به نتیجه که همانا محاکمه سران گروههای تروریستی است ادامه خواهد داشت.

همچنین در این مراسم در راستای دادخواهی کودکان برای کودکان قربانی ترور ،دانش آموزان پرچم های دادخواهی را برافراشته و خطاب به دبیر کل سازمان ملل فریاد عدالت خواهی برای کودکان قربانی ترور را سردادند.

در بخش دیگری از مراسم خانم "زهرا عطار زاده" در خصوص دختر سه ساله اش فاطمه سادات طالقانی که در سال 1360 در جنایتی هولناک توسط فرقه تروریستی مجاهدین خلق در آتش سوخت،  به شرح چگونگی پرپر شدن کودکش در آن شب ظلمانی پرداخت، و بر لزوم دادخواهی برای کودکان قربانی ترور جهت تحقق عدالت در قبال آنها و فراهم شده زمینه محاکمه تروریست ها تاکید نمود.

در پایان بیانیه انجمن دفاع از قربانیان ترور در خصوص روز جهانی کودک نیز توسط یکی از دانش آموزان حاضر در این مراسم قرائت شد. در بخش هایی از این بیانیه آمده است:

کودکان در  نقاط مختلف جهان بصورت مستقیم یا غیر مستقیم قربانی تروریسم می شوند، کودکانی که در سالهای ابتدایی زندگی خود شاهد از دست دادن پدر یا مادر خود بوده و خانواده هایی که نیز شاهد از دست دادن فرزندان خود هستند درگیر داغی همیشگی می شوند که همواره در سینه پردرد آنها شعله ور است و خاموش شدنی نیست.

آنچه درد کودکان آسیب دیده از تروریسم و خانواده های آنها را بیشتر می کند، فعالیت آزادانه عاملان جنایت در کشورهای غربی است. درد کودکان قربانی ترور دردی مشترک بین تمام مردم جهان می باشد اما برخی مثل ایرانیان، و ملتهای مظلوم افغانستان، عراق، سوریه، فلسطین و یمن این درد را بیش از دیگران درک کرده اند زیرا مدت زیادی است که تروریسم بر خانه های ویران آنها نشسته و بر انبوه قربانیان نظاره می کند.

حق دادخواهی و جبران خسارت یک اصل حقوقی در نظام قضایی بین المللی است. در ساختارهای حقوقی بین المللی خلأ حق دادخواهی و جبران خسارت قربانیان به وضح دیده می شو، دلیل این مدعا نیز دادگاه‌هایی بین‌المللی است که به جهت محاکمه ناقضان حقوق بشر تشکیل شده ولی کمتر اتفاق افتاده است که عاملان نقض حقوق بشر پای میز محاکمه حاضر شده باشند، حقوق بین الملل بشر و حقوق بین الملل بشردوستانه زمانی تضمین خواهد شد که حق دادخواهی با دو جنبه شکلی و ماهوی آن،  این حقوق را تضمین نماید. دادخواهی مکانیسمی است که در آن قربانیان در یک فرانید حقوقی با محاکمه مجرمین و جنایتکاران به آرامش روانی، امنیت اجتماعی و در نهایت به عدالت دسترسی یافته و جبران خسارت و تضمین عدم تکرار جنایت را اطمینان می بخشد.

"جنبش بین المللی کودکان برای کودکان" با کمپین "دادخواهی برای کودکان قربانی ترور"  فرصتی را برای روشن شدن حقیقت و جمع آوری هر آنچه بر کودکان ترور گذشته فراهم آورده است و از مجامع بین المللی می خواهد زمینه های رسیدن به این خواسته را ایجاد نمایند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین