یک اقتصاددان در گفتگو با «نسیم آنلاین»: نقدینگی در دولت روحانی بیش از ۲ برابر دولت قبل شد!

دولت در سه سال ۳۰ میلیارد دلار از چین کالا وارد کرد، این"مایه شرمساری" است!

محمود دهقانی

می‌گفتند دولتهای نهم و دهم برای چینی‌ها اشتغال ایجاد کردند، اما در دولت روحانی شاهدیم که واردات از چین به شدت افزایش یافته، حتی طبق آمارهای رسمی فقط واردات از چین در سال‌های ۹۴، ۹۳ و ۹۲ حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده که این اعداد واقعا مایه شرمساری است.

دکتر محمود دهقانی، اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «نسیم آنلاین» درباره عملکرد دولت یازدهم در 3.5 سال اخیر گفت: بهتر است دولت در رابطه با وعده‌های اقتصادی که به مردم داده و نتوانسته بسیاری از آنها را محقق کند، پاسخگو باشد.

این اقتصاددان با بیان اینکه دولت باید به دلیل وعده های اقتصادی که به مردم داده شرمسار مردم باشد گفت: من خطاب به آقای رئیس جمهور عرض میکنم که شما وقتی بر سر کار آمدید گفتید نقدینگی در دولت قبل به شدت افزایش یافته، اما امروز می‌بینیم که خودتان به مراتب نقدینگی را بالا بردید و سه برابرش کردید. میگفتند دولتهای نهم و دهم برای چینی ها اشتغال ایجاد کرد، اما در حال حاضر در دولت آقای روحانی شاهد هستیم که واردات از چین به شدت افزایش یافته است. حتی طبق آمارهای رسمی فقط واردات از چین در سال‌های 94، 93 و 92 حدود 30 میلیارد دلار بوده که این اعداد واقعا مایه شرمساری است.

این کارشناس مسائل اقتصادی تأکید کرد: اقتصاد و بازار کشور مدت ها است که درگیر رکود است و بعد دولتی‌های عزیز می گویند که ما از رکود خارج شده ایم، حتی دولت با اقدامات نادرست خود باعث طولانی تر شدن رکود شد. به نظر بنده بزرگترین شرمساری این است که در رابطه با برجام این همه مانور داده شد اما واقعیت چیز دیگری بود. اثر تحریم بر روی اقتصاد را بزرگ جلوه دادند و در نهایت نیز تأثیر برجام بر روی حل مشکلات را بسیار بیشتر از آن چیزی که بود مطرح کردند.

دهقانی اظهار داشت: در برجام هم امتیازاتی که به طرف مقابل داده شد بسیار بیشتر از آن چیزی است که اعلام کردند و آثار مثبت برجام نیز کمتر از آن بود که گفتند، لذا شرمندگی در این است که روز اول برجام، آقای رئیس جمهور اعلام کردند که تمامی تحریم ها لغو خواهد شد اما نه تنها تحریم های هسته ای بلکه حتی بسیاری تحریم های دیگر همچنان پابرجاست.

وی با بیان این مطلب که  وعده های دولت محقق نشد و اقتصاد کشور دچار بحران های زیادی شده است به «نسیم آنلاین» گفت: بیکاری کم نشده است که افزایش هم یافته، تولید خوابیده و بنگاه های تولیدی تعطیل و ورشکست شده اند و این در حالی است که نقدینگی کلان در بانک ها دپو شده اما تولیدکننده نمی تواند از آن استفاده کند، بدتر از آن این است که دولت تدبیر و امید با وعده اصلاح این امور بر سر کار آمد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: شرمساری این است که 8 هزار میلیارد تومان در صندوق ذخیره فرهگیان دچار اختلاس شود و بعد نام آن را وام معوق بگذاریم. چه طور یک فرهنگی برای دو میلیون باید هزار بار برود و بیاید و بعد یک دفعه 8 هزار میلیارد تومان اختلاس شود.

این اقتصاددان عنوان کرد: بهتر است بعضی از دولتی‌های محترم در رابطه با برخورد خود در رابطه با حقوق های نجومی نیز بیشتر بیندیشند شاید در آن زمان از خود شرمنده شوند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین