دبیر اتحادیه مستقل

پس از شکست در جنگ سخت و نرم، نوبت به تلاش برای "تغییر ذهنیت جامعه" رسیده است

ابوالفضل مظاهری

دبیر اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل نوشت: جریانی که روزگاری تلاش داشت از طریق دستنشانده خود در ایران این استیلا را داشته باشد، زمانی با کودتای نظامی، زمانی با تحریم نظامی و علمی و اقتصادی و امروز نیز با «تغییر ذهنیت جامعه» نسبت به استکبارگری های خود!

ابوالفضل مظاهری دبیر اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور در یادداشتی که در اختیار «نسیم آنلاین»، قرارداده نوشت:

اگر بخواهیم جریان انقلاب اسلامی را در دو بعد خلاصه کنیم قطعا آن دو بعد را می‌توان "نفی استبداد داخلی" و "مبارزه با استکبار خارجی" دانست که هر دو روی یک سکه اند و از قضا در هر دوی آنها جریان دانشجویی مسلمان نقش بسزایی داشته است بویژه در مبارزه با استکبار خارجی آن. آنچه مشهور و مشهود است، انقلاب اسلامی ایران نیز مبتنی بر همین دو روی سکه دو مرحله داشته است، نخست بیرون راندن مستبد  داخلی در بهمن 57 و در مرحله بعد که به فرموده امام «انقلاب دوم و انقلابی بزرگ تر از انقلاب اول» بوده است، بیرون راندن استکبار خارجی در آبان 58 توسط دانشجویان بوده است.

جریان دانشجویی مسلمان اما میراث دار ده ها سال مبارزه با استکبار است و آنچه 16 آذر را به نام «روز دانشجو» کرده است و با نام دانشجو گرامی داشته می شود، نه صرفا بخاطر دانشجو به ماهو دانشجو بودنش است بلکه به واسطه همین نگاه استکبارستیز جریان دانشجویی است که به موجب آن سه شهید را در 16 آذر 32 و در اعتراض به ورود نماینده مصداق اتم استکبار یعنی آمریکا داده است.

اما آیا استکبارستیزی در 16 آذر 32 خلاصه می شود؟ و یا با 13 آبان 58 خاتمه یافته است؟ عمیقا و صریحا می توان گفت خیر، استکبارستیزی یک مسیر مستمر تاریخی و جدالی است بین حق و باطل و تا زمانی که نظام ناعادلانه و سلطه گر باشد که بخواهد مستکبرانه بر جهان استیلا داشته باشد، جریان حق گرا و استکبارستیز نیز فعال است. و همچنان مصداق اتم و اکمل استکبار که تلاش دارد نظم جهانی سلطه گر و سلطه پذیر مد نظر خود را حکم فرما کند همان «آمریکا» است. جریانی که روزگاری تلاش داشت از طریق دستنشانده خود در ایران این استیلا را داشته باشد، زمانی با کودتای نظامی، زمانی با تحریم نظامی و علمی و اقتصادی و امروز نیز با «تغییر ذهنیت جامعه» نسبت به استکبارگری های خود!

اما در یک نگاه عمیق تر باید گفت که مبارزه با استکبار صرفا به مبارزه با آمریکا نیز خلاصه نمی شود اگرچه آمریکا مصداق اتم استکبار است و در درجه اولی نسبت به هر مصداق دیگری قرار دارد. استکبار ریشه در «کبر» دارد و کبر می تواند در نهاد هر فرد نیز باشد که بایستی با آن مقابله شود، چنانچه امام راحل جهاد با دشمن خارجی را «جهاد اصغر» نام نهادند و مبارزه با نفس را «جهاد اکبر» لقب دادند، از معنای محتوایی استکبار و تفسیر امام راحل بر می آید که ما بایستی با کبر درونی نیز مقابله کنیم و البته با همه مظاهر ان در بین مسئولین کشور خودمان!

به نظر می رسد رفتار سلطنت مآبانه و متکبرانه برخی از مسئولین که برای خود از انقلاب حق قائلند، بر منابع اقتصادی کشور چنبره زده اند و برای خود حقوق های نجومی رد می کنند، در برابر مردم خضوع و خضوع ندارند و اجازه نمی دهند مردم زبان به شکوه از وضعیت اقتصادی که حق شان نیست برآوردند و با حالت تبختر از پشت شیشه های خودروی شاسی بلندشان به کارگران مظلوم و محروم از امکانات نگاه می کنند، مستحق نگاه استکبارستیزانه دانشجویان است.

امروز و بعد از سی و چند سال از انقلاب اسلامی و به همت مردم شریف و عزیز ایران مشخص شده است که اینها نخواهند گذاشت که این انقلاب با کودتای نظامی، یا جنگ تحمیلی و یا تحریم اقتصادی آسیبی ببیند اما این انقلاب تضمینی ندارد که از ویژه خواری ها، تبعیض ها، و مفاسد اقتصادی جان سالم بدر برد و همین مسئله می طلبد که جریان دانشجویی ضمن تبیین روشنگرانه نسبت به شیطنت های آمریکا که تغییر اذهان جحامعه ایرانی را در دستور کار دارد، مقابله با موریانه فساد استکبار داخلی که از درون در حال تهی کردن انقلاب و آرمان های آن است وظیفه جریان دانشجویی مسلمان است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین