متن کامل مرامنامه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس

مجلس

مرامنامه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در جلسه امروز این فراکسیون به تصویب رسید.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: مرامنامه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در جلسه امروز این فراکسیون به تصویب رسید. متن کامل این اساسنامه در 12 بند به شرح زیر است:

1- اسلام: دین مبین اسلام عهده‌دار تمام امور زندگی بشری اعم از اجتماعی، فرهنگی، عبادی، سیاسی و پاسخگوی تمام نیازهای جوامع انسانی نقشه راه سعادت و پیشرفت جامعه در گروی آن است که به‌دور از تأثیرپذیری از مکاتب  و الگوهای مادی رایج شرق و غرب، آموزه‌های تعالی‌بخش اسلام ناب محمدی(ص) و موازین شرع مقدس مبنای تدوین و تصویب قوانین اجرایی در نظام اسلامی قرار گیرد.

2- رهبری: ولایت مطلقه فقیه محور و رکن اساسی در نظام اسلامی است و مشروعیت تصمیمات و اقدامات مسئولان منبعث از این رکن می‌باشد و مصداق امروز این اصل مترقی حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) می‌باشند. مقام معظم رهبری خلف صالح و میراث‌دار و مفسر و ادامه‌دهنده راه امام(ره) و هدایت‌کننده همه مسئولان و آحاد جامعه به سمت اهداف متعالی نظام اسلامی است. شناخت درست و کامل از رهنمودها و تدابیر رهبری معظم و نصب‌العین قرار دادن آن تلاش بی‌وقفه برای حرکت در چارچوب ترسیم‌شده توسط ایشان و تبعیت از دستورات معظم‌له، وظیفه شرعی همه مسئولان و آحاد جامعه می‌باشد.

3- قانون اساسی: قانون اساسی میثاق ملت ایران در نظام جمهوری اسلامی است و اصول آن جایگاه مسئولیت، وظایف و اختیارات قوا و نهادهای مختلف و رابطه آنها با یکدیگر را مشخص کرده و سازوکارهای لازم برای رفع اختلافات اجتماعی را پیش‌بینی نموده و امکان هرگونه بن‌بستی را زدوده است، بنابراین التزام عملی به تمام اصول قانون اساسی و پذیرش آن لازمه صحت کار مسئولان و نهادهای مختلف است.

4- استکبارستیزی: مجلس شورای اسلامی باید سد استواری در برابر زیاده‌خواهی‌های دولت‌های استکباری و در رأس آن آمریکای جنایتکار باشد و با توکل به خدای متعال و اتکا به اصول عزت، حکمت و مصلحت تمام تنفیذات لازم را برای تأمین منافع ملی در روابط بین‌الملل و مقابله بی‌وقفه دولت‌مردان کشور با انواع توطئه‌های دشمنان ملت ایران فراهم نماید.

5- ایران مستقل: ایران اسلامی مستقل و مقتدر و متکی به فرهنگ و هویت غنی اسلامی ـ ایرانی  است. راه دستیابی به این هدف توسعه همه‌جانبه، متوازن، پایدار و عدالت‌محور بر اساس الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت می‌باشد.

6- منادی وحدت: مجلس اسلامی نماد حاکمیت ملی و عصاره فضایل ملت و بنا به فرمایش حضرت امام راحل(ره)‌ در رأس امور است و باید تقویت‌کننده، منادی وحدت، همبستگی و انسجام اسلامی و ملی بوده و از کارکردی برخوردار باشد که به افزایش مستمر سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی به مجموعه نهادهای حاکمیتی منجر شود. فراکسیون برای وحدت و هم‌گرایی حداکثری بر مبنای مرام‌نامه خود تلاش می‌کند.

7- مجلس فعال و دارای بصیرت: منزلت مجلس شورای اسلامی در گروی آن است که به پیروی رهبر معظم انقلاب همراه ملت شهیدپرور، آگاه و موقعیت‌شناس، ایران اسلامی در تمام چالش‌های پیش روی کشور حضوری فعال، بابصیرت و روحیه انقلابی، جهادی،‌ اثرگذار و امیدآفرین داشته باشد و هیچ عذر و بهانه‌ای نمی‌تواند کم‌کاری این نهاد اثرگذار را توجیه کند.

8- مسئولیت نمایندگی: سمت‌ها در نظام اسلامی مسئولیت است و مصونیتی ایجاد نمی‌کند، همه کسانی که در مصادر امور خدمت‌گزاری قرار گرفته‌اند، در قبال رفتار و گفتار خود مسئولند و باید پاسخگو باشند. آراسته بودن به تدین و تقوا و اخلاق به عنوان وجه نظارت درونی و به‌کارگیری سازوکارهای مؤثر و بازدارنده به عنوان وجه نظارت سازمانی و همچنین محقق شدن امر به معروف و نهی از منکر آحاد جامعه نسبت به مسئولان به‌مثابه نظارت اجتماعی، شرط تضمین ایفای صحیح مسئولیت و اصلاح خطاهای اجتماعی خواهد بود.

9- تعامل مجلس و دولت: اداره امور کشور در گروی تعامل سازنده، قانونمند، مفید و اطمینان‌بخش قوای سه‌گانه (با حفظ استقلال قوا) با یکدیگر است و در این میان تعامل مجلس و دولت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تعامل مجلس و دولت هنگامی مثبت و تفاهم‌برانگیز خواهد بود که دوسویه باشد. از سویی مجلس باید از تلاش‌ها و اقدامات قانونی مثبت دولت پشتیبانی به عمل آورد و معذورات عرفی و معقول در اجرای برنامه‌ها و قوانین را دفع و موانع موجود را برطرف کند و از سوی دیگر همچون ناظری دلسوز و استوار نقاط ضعف دولت را بیابد و در چارچوب وظایف و اختیارات قانونی و با درایت آن را اصلاح نماید. دولت نیز باید مجلس را امین خود بپندارد و با ارائه گزارشات کارشناسی‌شده و صحیح مشکلات مجلس را در اتخاذ تصمیم حکیمانه و راهگشا یاری دهد و در همه حال از تصمیمات مجلس (خواه موافق باشد خواه مخالف)‌ تبعیت کند.

10- تصمیم‌گیری خردمندانه: مجلس شورای اسلامی کانونی است که تصمیمات آن براساس خرد جمعی و براساس قانون آیین‌نامه داخلی اتخاد می‌گردد، لازمه تحقق این امر مهم خودداری از تک‌روی و فراهم نمودن امکان تضارب به آرا و عقاید بر اساس استدلال و منطق می‌باشد. آزاداندیشی، شجاعت، صراحت و صداقت در موضع‌گیری موافقت و مخالفت به‌همراه رعایت تقوا، اخلاق و انصاف و نیز اتکا به عقلانیت و منطق کارشناسی به موازات اجتناب از تعصب، جمود، سطحی‌نگری، عوام‌زدگی و هیجان‌آفرینی زمینه‌ساز اتقان و استحکام در تصمیمات می‌گردد.

11- فسادستیزی: فساد یکی از پدیده‌های ضد دینی، ضد انقلابی و تهدیدکننده کارآمدی نظام اسلامی و آسیب‌زننده اعتماد عمومی است که تجسم اصلی آن پیوند شوم کانون‌های قدرت، ثروت و شرکت در مسیر دنیاطلبی می‌باشد و هیچ نهاد و مسئولی در قوای سه‌گانه و نهادهای حکومتی از گزند آن در امان نمی‌باشند. لذا ریشه‌کن کردن این تهدید مخرب؛ مبارزه قاطع، مستمر، سخت‌گیرانه و بدون اغماض، به صورت شفاف و همه جانبه می‌باشد.

12- نمایندگان ولایی: مسئولیت نمایندگی امانتی است که ملت ایران به ما سپرده، شرط امانتداری آن التزام عملی به اسلام عزیز است که صداقت در گفتار و سلامت در رفتار و خودداری از رفاه‌طلبی و اشرافی‌گری،‌ پاکدستی و ساده‌زیستی، دین‌باوری و عدالت‌طلبی، آرمان‌خواهی و واقع‌بینی، شایسته‌سالاری و خردورزی، حق‌گویی و آزادی‌خواهی، بصیرت و معنویت و توجه به محرومین و مستضعفین مبنای موافقت یا مخالفت و موضع‌گیری‌ها می‌باشند. نمایندگان ولایی باید با اتکا به اصول، ارمان‌ها و ارزش‌های اسلامی و انقلابی و بهره‌گیری از خرد جمعی و تعهد انقلابی و کارآمد به شکل یکپارچه و متحد عمل کنند و با دوری از تعصبات رویکرد کلان و ملی را دنبال نماینده و با هم‌افزایی و پیش‌بینی سازوکارهای جمعی و اخلاقی کارآمدی خود را به منصه ظهور رسانده و گفتمان انقلاب اسلامی و ارزش‌های برخاسته از مجاهدت‌های ایثارگرانه به ویژه شهیدان گرانقدر و عزت‌آفرین را همچنان ماندگار بدارد و صف خود را از فتنه و فتنه‌گران جدا ساخته و خطوط قرمز نظام را که از سوی مقام عظمای ولایت تعیین می‌گردد، رعایت نمایند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین