انتقادات حسن سبحانی، اقتصاددان از لایحه بودجه ۹۶

دولت با دلار ۳۳۰۰ تومانی در بودجه دنبال کار انتخاباتی است/ با این بودجه دولت‌های بعدی هم به دردسر می‌افتند

حسن سبحانی، استاد دانشگاه

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به تقدیم لایحه بودجه دولت و تعیین قیمت ۳۳هزار ریالی برای دلار، گفت: این اقدام بی ارتباط با فعالیت‌های سیاسی در آغاز سال آینده نیست.

به گزارش «نسیم آنلاین» حسن سبحانی درباره بودجه سال آتی و ارتباط آن با قیمت دلار، ابراز داشت: اگر قیمت دلار را خوشبیانه تلقی کنیم می توان گفت هزینه های وارادت کاهش می یابد و اقتصاد ملی تقویت می شود و از طرف دیگر می توان گفت که پایین آوردن قیمت دلار به رغم عمیق تر شدن شکاف کسری تراز عملیاتی بی ارتباط با فعالیت های سیاسی در آغاز سال آینده نیست.

وی با بیان اینکه تعیین قیمت دلار سه هزار و ۳۰۰ تومانی در لایحه بودجه سال آینده توسط دولت دارای ابهاماتی است، افزود: هرچند این قیمت علامت خوبی برای اقتصاد کشور قلمداد می شود، اما می تواند با توجه به این کسری وسیع تراز عملیاتی مورد پرسش باشد لذا باید گفت دولت چگونه راضی شده که کسری تراز عملیاتی خود را تا ۶۰ درصد افزایش دهد و از سوی دیگر با پایین تر گرفتن نرخ دلار تن به انتقادات کارشناسی به کسری تراز عملیاتی بدهد؟

رشد ۱۹ درصدی لایحه سال آینده از حیث هزینه های جاری

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این پرسش که ویژگی بارز بودجه ۹۶چیست، گفت: لایحه سال آینده از حیث هزینه های جاری ۱۹.۸ درصد رشد داشته است و از حیث هزینه های عمرانی پنج درصد رشد دارد و این نخستین ویژگی بارز آن است.

سبحانی بیان داشت: در بحث تراز عملیات منفی نیز حدود ۷۷ هزار میلیارد تومان در  لایحه بودجه سال ۹۶ پیش بینی  است که این رقم نسبت به سال گذشته که ۴۸ میلیارد تومان بود رشد ۵۹ درصدی را تجربه خواهد کرد لذا باید بیان داشت که معنای تراز عملیاتی این است که اگر دولت بخواهد با درآمدهای نفتی کشور را اداره کند و هیچ کار عمرانی انجام ندهد در سال ۹۶ حدود ۷۷ هزار میلیارد تومان کسری خواهد داشت.

وی افزود: دولت با این که در مجموع هزینه های عمرانی را بیش از پنج درصد رشد نداده اما در برخی ازهزینه ها را با رشد تراز منفی عملیاتی، تامین در آمد این کسری را به آیندگان منتقل کند.

دولت بر کسر بودجه عملیاتی خود ۶۰ درصد افزوده است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس هفتم همچنین تصریح کرد: به عنوان مثال در سال گذشته از منابع سرمایه ای ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بابت تامین این کسری استفاده می شد، اما در سال آینده ۵۳ هزار میلیارد تومان استفاده خواهد شد و این بدان معنا ست که دولت به نوعی به استقراض از نفت و فروش اوراق خزانه اسلامی دست زده است تا بتواند حدود ۲۲ درصد رشد جبران خدمات کارکنان خود را عملیاتی کند.

سبحانی افزود: در همین حال دولت ۲۷ درصد یارانه را غیر نقدی افزایش داده و حدود ۴۸ درصد سایر هزینه های خودش را اضافه کرده و در مجموع می توان گفت که دولت بر کسر بودجه عملیاتی خودش در این لایحه نسبت به سال قبل ۶۰ درصد افزوده است.

وی خاطر نشان کرد: معنای این موضوع متهعد کردن دولت های بعدی نیز است که در یک نگاه حداقلی می توان گفت که ممکن است این لایحه تصویب شود اما در عمل وارد مرحله اجرایی نخواهد شد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین