انتقاد عضو اتاق بازرگانی از تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

حذف صفر از پول ملی در شرایط رکودی خطرناک است/ اشتباهات اقتصادی دولت تمام شدنی نیست!

مصاحبه با محمدرضا جهان بیگلری، مشاور سازمان سرمایه گذاری خارجی

عضو اتاق بازرگانی با انتقاد از اظهارات چند روز اخیر دولتمردان در این زمینه گفت: این که مقامات اقتصادی دولت می‌گویند این کار هیچ تأثیری در روند اقتصاد کشور ندارد، نظریه کاملا نادرستی است.

محمدرضا جهان بیگلری عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نسیم آنلاین» با اشاره به اقدام دولت در تغییر واحد پول از "ریال" به "تومان" اظهار کرد: تبدیل ریال به تومان در اصل حذف یک صفر از پول رایج کشور است.

وی با انتقاد از اظهارات چند روز اخیر دولتمردان در این زمینه گفت: این که مقامات اقتصادی دولت می‌گویند این کار هیچ تأثیری در روند اقتصاد کشور ندارد، نظریه کاملا نادرستی است. شاید به ظاهر چندین سال است که مراودات پولی داخل کشور با تومان انجام می‌پذیرد و یادی هم از ریال نمی‌شود، ولی این عبارت به صورت رسمی به ریال همیشه مطرح  گردیده و ارزش پول رسمی به سایر ارزهای دیگر را ریال رقم می زد.

این عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: واحد پول رسمی  هر کشوری و ارزش اسمی آن بسیار تاثیر گذار در اقتصاد است، به طوری که تقویت پول ملی یعنی تضعیف پول ملی دیگر کشورها در مقابل پول کشور تقویت کننده و این با حذف  یک یا چند صفر قابل انجام است.

جهان بیگلری بیان کرد: این کار در زمانی که کلیه پارامتر های اقتصادی مثبت باشد و رکود اقتصادی آن کشور را فرا نگرفته باشد، بسیار کار شایسته‌ای است. اگر به  اقتصاد کشور ترکیه نگاهی داشته باشیم همین روش باعث شد تا حالا بعنوان یکی از کشور های دارای رتبه اقتصادی در دنیا مطرح باشد کشوری که ارزش پولی بسیار پایینی را داشت.

وی گفت: بسیاری از کشور ها توانستند با حفظ و تقویت پول ملی نسبت به سایر ارزهای مطرح بین المللی، اقتصاد روبه رشد و با ثباتی را داشته باشند. ولی حفظ ارزش پول ملی در اقتصاد و در مقابل سایر ارزها  کار دشواری است. اینکه اقتصاد کشور ما می‌بایست شاهد حذف چند صفر از پول ملی باشد، درست است ولی در زمانی که اقتصاد کشور در رکود شدید نباشد و دولت و بانک مرکزی دارای ذخایر غنی  ارزی باشند.

عضو اتاق بازرگانی اظهار کرد: برای حذف صفر از پول ملی باید روابط بین الملل بانکی ونقل و انتقالات ارزی مستحکمی برقرار باشد و گردش جریانهای اقتصادی پالسهای مثبتی را نشان دهند، آن وقت زمان مناسبی خواهد بود. در غیر اینصورت اضافه شدن یک صفر به تومان در مقابل سایر ارزها اقتصاد کشور را به سمت سقوط و نابودی به پیش میبرد و جبران آن بسیار گران تمام خواهد شد.

جهان بیگلری خاطرنشان کرد: در حال حاضر نسبت ریال به دلار در حدود سی وهشت هزار ریال است، اگر از کنترل خارج شود و نسبت به سیصد و هشتاد هزار ریال برسد چه اتفاقی خواهد افتاد و این نتیجه در کوتاه مدت اتفاق نخواهد افتاد بلکه زمانبر است و چندین ماه شاید بطول انجامد که عکس العمل بازار را شاهد باشیم. متاسفانه شاهد این هستیم، اشتباهات اقتصادی دولت تمام شدنی نیست.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین