گزارش «نسیم آنلاین»:

چرا کارت سوخت نباید حذف شود؟/ آزمونی سخت برای نمایندگان مجلس!

کارت سوخت

آمارهای به دست آمده از مصرف بنزین در شش ماهه نخست امسال نیز حاکی از رشد ۳.۷ درصدی بنزین در کشور است و میزان متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور از ۷۲ میلیون لیتر در روز به ۷۴ میلیون لیتر رسیده است...

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»- کمیسیون انرژی مجلس قرار است امروز در جلسه‌ای طرح حفظ کارت سوخت را بررسی نماید. ضروری است که اعضای کمیسیون انرژی مجلس با در نظر گرفتن منافع مهمی مانند کنترل مصرف سوخت و جلوگیری از قاچاق این  فرآورده نفتی، زمینه حفظ این کارت با ارزش رافراهم کنند.
به گزارش «نسیم آنلاین»، مجلس شورای اسلامی با تصویب لایحه اصلاحیه قانون بودجه 95 استفاده از کارت سوخت را مردود اعلام کرد. در این لایحه اصلاحی، بند «ح» تبصره 14 قانون بودجه 95  الزام دولت به حفظ کارت سوخت و عرضه مجدد بنزین دو نرخی به درخواست وزیر نفت حذف گردید. ناگفته نماند که کمیسیون انرژی مجلس، با حذف این تبصره از قانون بودجه 95 مخالفت کرده بود. به عبارتی  بعد از تصویب اصلاحیه، وزارت نفت آن را دستاویزی برای حذف کارت سوخت قرار داد.
به دنبال مصوبه مجلس، دولت این اختیار را دارد که در مورد بقا یا برچیدن سامانه هوشمند کارت سوخت، تصمیم‌گیری کند ولی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اتکا بر دیدگاه‌های کارشناسی خود معتقد است که حذف این سامانه باعث می‌شود تا کشور از دستاوردهای مفید این سامانه و داده‌های الکترونیکی آن که در شرایط فعلی نیز می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های آتی مورد استفاده قرار گیرد، محروم شود.
آمارهای به دست آمده از مصرف بنزین در شش ماهه نخست امسال نیز حاکی از رشد 3.7 درصدی بنزین در کشور است و میزان متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور از 72 میلیون لیتر در روز به 74 میلیون لیتر رسیده است و این به معنای آن است که متوسط مصرف روزانه بنزین توسط هر یک از خودروها، حدود 4 لیتر در روز است که این آمار، کشورمان را جزو پر مصرف‌ترین کشورهای مصرف کننده بنزین در دنیا قرار داده است؛ از این رو نیاز است تا به اصلاح الگوی مصرف بنزین در کشور به عنوان یکی از کارکردهای این سامانه توجه شود.
از طرف دیگران با توجه به اهمیت حفظ کارت سوخت در کنترل مصرف بنزین و کاهش قاچاق این فراورده نفتی طرح حفظ کارت سوخت با قید دو فوریت و با امضای 126 نفر از نمایندگان به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم شده است. در مورد جزییات این طرح حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی نکاتی را بیان کرده است. وی اعلام کرد که  پس از رفع ایرادات و اشکالاتی که در متن وجود داشت، با جلساتی که با مرکز پژوهش‌ها و معاونت حقوقی مجلس و نیز مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان و نیز شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد متن مورد توافق در این باره تهیه و تدوین شد.
حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ضمن حمایت از طرح حفظ کارت سوخت اعلام کرده است که کارت سوخت سرمایه‌ای است که در حال حاضر در اختیار کشور قرار دارد. وی عقیده  دارد که حفظ کارت سوخت منفعت بیشتری برای کشور دارد و ضرر حذف آن را بیشتر از حفظ آن دانسته است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس حفظ این سامانه را به اندازه‌ای دارای اهمیت می‌داند که اعلام کرده « اگر می خواستیم آنرا از ابتدا تاسیس کنیم توجیه داشت اما حال که این سامانه را در اختیار داریم چرا نباید آنرا حفظ کنیم؟»
گفتنی است که کمیسیون انرژی مجلس قرار است  امروز در جلسه‌ای در مورد طرح حفظ کارت سوخت جلسه‌ای برگزار کند. بنابراین ضروری است که اعضای کمیسیون انرژی مجلس با در نظر گرفتن منافع مهمی مانند کنترل مصرف سوخت و جلوگیری از قاچاق این  فرآورده نفتی، زمینه حفظ این کارت با ارزش رافراهم کنند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین