با امضای تفاهم‌نامه "بازنگری استانداردهای نان" اعلام شد:

نمک نان نصف می‌شود/ ۷۰ هزار نانوا تحت نظارت‌ وزارت بهداشت

نان

تفاهم‌نامه بازنگری استانداردهای نان از سوی وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد امضاء شد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، علی اکبر سیاری در این مراسم اظهار کرد: در موضوع بازنگری استانداردهای نان، وزارت بهداشت عهده دار تعیین استانداردها و پیگیری اجرای آن است و سازمان استاندارد نیز این موارد را تصویب و ابلاغ می‌کند به همین خاطر نیاز است که به طور مستمر همکاری و تعامل داشته باشیم.

وی افزود: امروزه روش پخت سنتی در بسیاری از کشورها تبدیل به صنعتی شده است. روش پخت سنتی به علت حرارت مستقیم به نان و آرد عارضه دارد و باعث ایجاد کربن می‌شود. اگر بتوانیم از این پدیده جلوگیری کنیم در واقع توانسته‌ایم از بروز سرطان و همچنین ضایعات نان پیشگیری کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر ضرورت وجود استفاده از سبوس در نان، ادامه داد: نان سفید سبوس ندارد در حالیکه این ماده ارزش غذایی بالایی دارد و باعث می‌شود کلسترول منفی در بدن به نوع مثبت آن تبدیل شود.

سیاری در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره نحوه پیگیری وزارت بهداشت برای جلوگیری از تبلیغات کالاهای آسیب رسان در سازمان صدا و سیما اظهار کرد: طبق ماده 35 برنامه پنجم توسعه تبلیغات کالای آسیب رسان ممنوع است. سازمان صدا و سیما نیز در این خصوص مقدار زیادی همراهی کرده است اما باید توجه کرد که بخش عمده‌ای از درآمد این سازمان از طریق تبلیغات است و در مجموع می‌توان گفت که همکاری موثری تا امروز با یکدیگر نداشته‌ایم چرا که ما به دنبال سلامتی مردم هستیم و صدا و سیما به دنبال درآمد.

کاهش جوهر قند در نان‌ها 

در ادامه این مراسم نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد نیز اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم نان را با کیفیت مناسب به دست مردم برسانیم نیاز به انجام فرایندهایی است که با همکاری همه سازمان‌ها انجام می‌شود. ما با همکاری وزارت بهداشت و با توجه به مصوبه شورای عالی سلامت و تاکید رئیس جمهور بر سلامت نان همکاری جدیدی را آغاز کردیم.

وی افزود: موضوع استفاده از سبوس نان به علت اهمیت و تاثیر آن بر سلامتی مردم، در سازمان استاندارد ملی در دست تجدید نظر است. در این تفاهم نامه استفاده بهینه از  توانایی دو طرف مطرح شده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد تدوین و بازنگری غنی سازی نان، توسعه آزمایشگاه‌های مورد تایید برای کنترل و پایش بهینه آرد و نان، برگزاری همایش و دوره‌های آموزشی تخصصی و همچنین بهبود ماشین آلات پخت نان را از موارد مورد توجه در این تفاهم نامه عنوان و تاکید کرد: قرار نیست نان سنتی حذف شود. این نان در همه کشورها به صورت کامل حفظ شده است اما باید کیفیت و استاندارد فرایند آن حفظ شود. امیدواریم از این به بعد نان سنتی با کیفیت بهتر و بدون دورریز به دست مردم برسد.

پیروزبخت با بیان اینکه کیفیت آرد و همچنین میزان ریزمغذی‌های آن توسط سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت تحت کنترل است اضافه کرد: وقتی بتوانیم گندم را به صورت درست فراوری کنیم در بحث صرفه جویی آب نیز می‌توان موفق بود.

به گفته پیروزبخت، در این تفاهم نامه غنی سازی نان نیز مد نظر قرار داده شده است. در عین حال باید توجه کرد که بحث جوهر قند در نان‌ها بسیار جدی بود و با کنترل‌هایی که صورت گرفت میزان آن در حال حاضر کاهش یافته است.

مصرف نمک از طریق نان از 6 گرم به 3 گرم کاهش پیدا می‌کند

دکتر هدایت حسینی رئیس انستیتو تغذیه کشور با اشاره به آغاز طرح ملی پایش عوامل خطر تغذیه‌ای با همکاری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو گفت: بر اساس این طرح مقدار نمک، شکر، چربی ترانس و اشباع در کشور بررسی می‌شود که نتایج آن می‌تواند به برنامه کاهش مصرف این مواد که از سوی وزارت بهداشت آغاز شده است کمک می‌کند.

وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از نمک دریافتی مردم از طریق نان است. با اجرای این تفاهم نامه مصرف نمک از طریق نان از 6 گرم به 3 گرم کاهش پیدا می‌کند. بر اساس استاندارد ملی جدید میزان نمک در نان‌های سنگک به کمتر از 1 درصد رسیده است. همچنین بیش از 50 درصد نانوایی‌های تافتون نیز مصرف نمک خود را به این میزان کاهش داده‌اند. در عین حال نان‌های بربری هنوز بیش از 1 درصد نمک دارند و عمده نان‌های لواش نیز حدودا بین 1 تا 2 درصد نمک دارند.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه کشور در ادامه بیان کرد: همزمان با پایش میزان نمک مصرفی در نان‌ها طرحی برای جایگزینی نمک در نان آغاز شده است که با وجود کاهش نمک ، طعم نان حفظ شود.

70 هزار نانوا در کشور تحت نظارت‌ وزارت بهداشت

دکتر خسرو صادق نیت رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در خصوص نحوه کنترل کیفی واحدهای ارائه کننده نان‌های سنتی چهارگانه در کشور اظهار کرد: در حال حاضر حدود 70 هزار نانوا در کشور تحت پوشش نظارت‌های وزارت بهداشت قرار دارند. در این میان رعایت بهداشت فردی، رعایت استاندارد تجهیزات، کنترل افزودنی‌های غیر مجاز و بهداشت محل نانوایی بخشی از چالش‌های موجود در نانوایی‌ها است. طبق مصوبه جلسه چهاردهم شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت مکلف به اجرای استانداردهای اجباری این تفاهم نامه شده است.

وی در ادامه اصلاح نحوه پخت نان، پیگیری بسته‌های تعریف شده در زمینه استاندارد نان، برگزاری همایش و دوره‌های آموزشی، حمایت کارگروه شورای سلامت و امنیت غذایی، استفاده از توان آزمایشگاه‌های مورد تایید سازمان استاندارد و همچنین استفاده از سامانه بهداشت 190 و سامانه رسیدگی به شکایات مردمی 1517 در سازمان ملی استاندارد را بخشی از محورهای اصلی تفاهم نامه بازنگری استانداردهای نان اعلام کرد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین