جان کری:

باید فوراً آتش‌بسی بادوام در حلب برقرار شود/ باید زودتر در سوریه روند انتقال قدرت آغاز شود

جان کری

وزیر خارجه آمریکا گفت که باید زودتر در سوریه روند انتقال قدرت آغاز شود و تهدید کرد که "در غیر این صورت، معارضان به جنگ ادامه خواهند داد و تروریست‌ها باز هم وارد کشور می‌شوند."

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: "جان کری"، وزیر امور خارجه آمریکا امروز در سالن کنفرانس خبری وزارتخانه تحت امر خود حاضر شد و نظر دولت حاکمه کشورش در خصوص تحولات اخیر سوریه و به خصوص آزادی حلب را با خبرنگاران در میان گذاشت.

جان کری در همان ابتدا نتوانست نارضایتی شدید خود از آزادی حلب را مخفی کند و گفت: «تمرکز ما بر این است که در خصوص اوضاع تراژیک سوریه چه کرده‌ایم؛ تمرکزمان بر خشم همه یا اکثر مردم از حملات غیرقابل توجیه رژیم سوریه و متحدانش به کودکان و زنان سوریه‌ای است.»

وزیر خارجه آمریکا که مشخصاً خواهان توقف ماشین پیروز ارتش سوریه بود، در ادامه به راه‌حل بحران سوریه از نقطه‌نظر خود اشاره کرد و گفت: «باید فوراً آتش‌بسی بادوام در حلب برقرار و حملات رژیم و همه جنگجویان حاضر در این شهر، متوقف شود.»

وی ادامه داد: «همچنین باید مسیری امن برای خروج شهروندان و همچنین مبارزان از حلب ایجاد شود.»

کری گفت: «اگر حلب کاملاً سقوط کند، اوضاع سخت‌تر می‌شود. این سقوط، جنگ را به پایان نمی‌رساند و باز هم چالش بازسازی و یکپارچه کردن کشور وجود خواهد داشت.»

جان کری در ادامه از وجود اخباری مثبت از نظر واشنگتن هم پرده برداشت که البته آن هم، توافقی جدید با روس‌ها بود.

کری گفت که با روسیه بر سر نظارت مشترک بر عملکرد گروه‌های امدادی و هلال احمر عربی برای کمک‌رسانی به مردم سوریه، توافق شده است.

وزیر خارجه آمریکا سپس به سراغ نسخه آمریکایی برای حل بحران کل سوریه رفت.

جان کری ابتدا به توافقی که تابستان در ژنو منعقد شد پرداخت و گفت: «متأسفانه به خاطر حمله تصادفی به سربازان سوری و حمله غیرتصادفی به کاروان کمک‌های بشردوستانه، آن توافق از هم پاشید.»

کری سپس، انعقاد توافق مشابه دیگری را خواستار شد و گفت که معارضان و کشورهای عربی برای ورود به چنین مذاکره‌ای آماده‌اند و این فقط دولت سوریه است که وارد مذاکره نمی‌شود و «مسئول اوضاع جاری خواهد بود.»

جان کری گفت که باید زودتر در سوریه روند انتقال قدرت آغاز شود و تهدید کرد که «در غیر این صورت، معارضان به جنگ ادامه خواهند داد و تروریست‌ها باز هم وارد کشور می‌شوند.»

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «درگیری‌ها در همه جای سوریه باید متوقف شود؛ این درخواست همه وزرای خارجه‌ای است که من با آنها دیدار می‌کنم.»

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین