انتقاد یک اقتصاددان از نرخ رشد اقتصادی اعلام شده توسط دولت در گفتگو با «نسیم آنلاین»: اینها آمارسازی است!

نرخ بیکاری افزایش و سرمایه‌گذاری کاهش یافته، چطور رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی شد؟!/دولتمردان از غیب نرخ رشد اقتصادی را ۷.۴ درصد اعلام می‌کنند

مصاحبه با محمدرضا جهان بیگلری، مشاور سازمان سرمایه گذاری خارجی

جهان بیگلری گفت: این آمارسازی‌ها بیشتر به سرگرمی برای فعالین اقتصادی تبدیل شده و مسئولین اقتصادی کشور هم دنبال دلیل برای توجیه فعالیت ضعیفشان در دولت یازدهم هستند.

دکتر محمدرضا جهان بیگلری اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نسیم آنلاین» درباره رشد 7.4 درصدی گفت: این آمارسازی‌ها بیشتر به سرگرمی برای فعالین اقتصادی تبدیل شده و مسئولین اقتصادی کشور هم دنبال دلیل برای توجیه فعالیت ضعیفشان در دولت یازدهم هستند.

وی افزود: رشد اقتصادی، دلالت بر افزایش تولید یا درآمد سرانه ملی دارد. اگر تولید کالاها یا خدمات به هر وسیله ممکن در یک کشور افزایش پیدا کند، می‌توان گفت که در آن کشور، رشد اقتصادی اتفاق افتاده‌است.

این عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: رشد اقتصادی به تعبیر ساده عبارت است از افزایش تولید یک کشور در یک سال خاص در مقایسه با مقدار آن در سال پایه. در سطح کلان، افزایش تولید ناخالص ملی (GNP) یا تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال مورد بحث به نسبت مقدار آن در یک سال پایه، رشد اقتصادی محسوب می‌شود.

جهان بیگلری بیان کرد: علت این که برای محاسبه رشد اقتصادی، از قیمت‌های سال پایه استفاده می‌شود آن است که افزایش محاسبه شده در تولید ناخالص ملی، ناشی از افزایش میزان تولیدات باشد و تأثیر افزایش قیمت‌ها (تورم) حذف گردد.

وی با اشاره به منابع رشد اقتصادی گفت: افزایش نهاده‌های تولید، افزایش بهره‌وری عوامل تولید و به‌کارگیری ظرفیت‌های احتمالی خالی در اقتصاد منابع رشد اقتصادی هستند.

این عضو اتاق بازرگانی عنوان کرد: اگر به نکات فوق نگاه دقیق وکارشناسی داشته باشیم نرخ بیکاری در سال ٩٥ افزایش و نرخ سرمایه گذاری هم باتوجه به آمارهای رسمی کاهش داشته است. افزایش بهروری عوامل تولید نیز در همین سال بطور قابل ملاحظه ای سقوط کرده است.

جهان بیگلری گفت: بکارگیری ظرفیتهای اقتصادی کشور هم بدلیل بی برنامگی اقتصادی انجام نشده است پس به نظر می رسد دولتمردان از غیب رشد اقتصادی را 7.4 درصد اعلام کرده اند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین