پرویز امینی

اصلاح‌طلبان در انسداد مضاعف

پرویز امینی

این جامعه‌شناسی سیاسی نوشت: اصلاح‌طلبان اکنون در مسیری قرار دارند که در انتخابات سال ۹۶ چاره‌ای جز حمایت همه جانبه از روحانی ندارند، از سوی دیگر با توجه به وضع انسدادی خود روحانی و دولت یازدهم این اجبار در حمایت آنها از روحانی آنها را در موضع انسداد مضاعف قرار می‌دهد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، پرویز امینی جامعه شناس سیاسی در یادداشتی از مجموعه "پیش به سوی انتخابات ۹۶" (اینجا را ببینید)‌ که در کانال شخصی خود در تلگرام منشتر می‌کند نوشت:

ضلع دوم انسداد سیاسی به اصلاح طلبان معطوف می شود. اصلاح طلبان در یک پروسه و پروژه نسبتا طولانی از موضع رادیکالیسم ایدئولوژیک به ورطه رادیکالیسم پراگماتیک افتاده اند. در موضع نخست (دوران دوم خرداد) از  منظر تمامیت خواهی از حاکمیت می‌خواستند تا به تمامی خواسته‌های  آنها آری بگوید و گرنه باید به هزینه خروج آنها از حاکمیت تن بدهد. برداشت آنها بعد از رای سهمگین 20 میلیونی خاتمی در دوم خرداد این بود که  از آنچنان مقبولیتی به لحاظ اجتماعی و سیاسی برخوردارند که  خروج آنها از حاکمیت به  بحران مشروعیت در جمهوری اسلامی  منجرخواهد شد و  در نتیجه حاکمیت چنین هزینه ای را  نخواهد پرداخت و آنها می توانند به طور حداکثری خواسته های خود را به حاکمیت تحمیل کنند . بنابراین از موضع رادیکالیسم ایدئولوژیک با جمهوری اسلامی در تقابل افتادند  و تا مرز  حوادث سال 88 و تحریم انتخابات در انتخابات نهم مجلس پیش رفتند.

اما این موضع فرجامش شکست بود. شکست در انتخابات دوم شوراها در سال 81 علی رغم  در اختیار داشتن اجرا و نظارت  و درست یکسال بعد از رییس جمهور شدن خاتمی در سال 80 و سپس شکست  درتحصن و در نتیجه انتخابات مجلس هفتم و همچنین شکست در انتخابات ریاست جمهوری نهم در سال 84 و انتخابات های متوالی  بعد از آن و نیز اجتماع بزرگ مردمی  9 دی 88 و مشارکت حدود 65 درصدی انتخابات مجلس نهم علی رغم تحریم آنها،  به تدریج آنها را به تغییر موضع  و رفتن شتابان  به سوی رادیکالیسم پراگماتیک که تا اپورتونیسم(فرصت طلبی)  دامنه آن کشیده شده است مجبور کرد.

در موضع جدید تنها و تنها کسب قدرت سیاسی و بازگشت به قدرت مطمع نظر آنها شد تا آنجا که  در انتخابات سال 92 عارف به عنوان یک اصلاح طلب را کنار گذاشتند و   همه جانبه پشت سر کسی قرار گرفتند(حسن روحانی) که  هیچ سنخیتی فکری و معرفتی و سیاسی با آنها نداشت بلکه در تقابل با آنها نیز بوده است. این روند ادامه پیدا کرد و  هاشمی و ناطق  نوری و  لاریجانی  و...را نیز در بر گرفت و  اکنون اصلاح طلبان در موضعی  اند که تقریبا هویت اصلاح طلبی  در آنها بلا موضوع  شده است.

بنابراین آنها اکنون در مسیری قرار دارند که در انتخابات سال 96 چاره‌ای جز حمایت همه جانبه از روحانی ندارند. در واقع انتخابی جز این ندارند و به حیات آپاندیس وار خود نسبت به دولت یازدهم مجبورند و به همین لحاظ از انسداد  درونی رنج می برند.  اما با توجه به وضع انسدادی خود روحانی و دولت یازدهم که در نوشتار قبلی بحث شد(شکست ایده دولت یازدهم در سطوح مختلف)، این اجبار در  حمایت آنها از روحانی  انها را در موضع انسداد مضاعف قرار می دهد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین