«نسیم آنلاین» گزارش می‌دهد

تلاش بیهوده سخنگوی تلفیق برای ماستمالی کردن حذف مصوبه افشای حقوق و مزایای مدیران

خدابخشی

در حالی سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس منکر بررسی و تصویب موضوع افشای عمومی حقوق و مزایای مدیران در این کمیسیون شده است که مصاحبه های مکرر اعضای کمیسیون تلفیق مجلس و حتی مصاحبه جدید رئیس این کمیسیون حاکی از تصویب این موضوع در کمیسیون تلفیق است.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: با انتشار گزارش کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره لایحه برنامه ششم توسعه در ابتدای هفته، مشخص شد عبارت «و عموم مردم» از تبصره 5 ماده 38 این گزارش حذف شده است که به معنای حذف مصوبه این کمیسیون درباره الزام دولت به افشای عمومی حقوق و مزایای مدیران است؛ مصوبه ای که متن کامل همراه با اسکن آن، 23 آذرماه توسط نسیم آنلاین منتشر شده بود.

این موضوع با اعتراض گسترده اعضای کمیسیون تلفیق مجلس، رسانه ها و تشکل های دانشجویی مواجه شده است. به عنوان مثال، جنبش عدالتخواه عدالتخواه دانشجویی با انتشار نامه ای خطاب به رئیس مجلس نسبت به این موضوع شدیدا اعتراض کرد. در بخشی از این نامه آمده بود: این «دستکاری و جعل» بیش از آنکه حذف یک کلمه از یک متن باشد، عملا یک کودتای شبانه علیه مردم، انقلاب و قانون اساسی است که سعی دارد مسئولان را هر چه بیشتر از نظر و دسترسی توده ها دور بدارد تا به این وسیله منابع و منافع کشور را تبدیل به حیات خلوت جناح ها و افراد سیاسی نمایند؛ کودتایی که از کودتای نظامی دیگر برای حیات جمهوری اسلامی خطرناک تر است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس چه چیزی را تکذیب می کند؟!
با این وجود، دیروز صبح، محمد خدابخشی، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم، این موضوع را تکذیب کرد و گفت: کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای مبنی بر افشای حقوق مدیران برای عموم مردم نداشته است.
خدا بخشی دیشب هم در مصاحبه با سایت نسیم آنلاین بار دیگر به تکذیب حذف عبارت «و عموم مردم» از تبصره 5 ماده 38 از گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه برنامه ششم توسعه پرداخت و گفت: اصلا در کمیسیون بحث نظارت مردم مطرح نبوده و از همان ابتدا فقط دسترسی نهاد نظارتی صحبت شد و هیچ صحبتی راجع به دسترسی عموم مردم به این سامانه نشد و اصلا در مصوبات کمیسیون همچین مسئله ای نبود.
با توجه به اصرار سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس بر این موضوع، نسیم آنلاین فورا سراغ حسینعلی حاجی دلیگانی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس رفت و این نماینده مجلس در واکنش به ادعای خدابخشی درباره عدم تصویب موضوع الزام دولت به افشای عمومی حقوق و مزایای مدیران در این کمیسیون گفت: این حرف که در کمیسیون دسترسی عموم مردم به این سامانه مطرح و مصوب نشده کذب محض است و ما سند داریم، اسناد خود کمیسیون هست که مطرح شد و مصوب کمیسیون تلفیق شد و در گزارش اول کمیسیون نیز موجود بود.
چند ساعت قبل از مصاحبه نسیم آنلاین با خدابخشی و حاجی دلیگانی، برنامه پیک بامدادی رادیو به سراغ سه نفر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس (محمدعلی پورمختار، محمد دهقان و حسینعلی حاجی دلیگانی) رفته بود. در این گزارش که صبح دیروز از رادیو پخش شد، این اعضای کمیسیون تلفیق مجلس با اعتراض به حذف غیرقانونی مصوبه این کمیسیون مبنی بر افشای عمومی حقوق و مزایای مدیران از گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه، خواستار اصلاح این مصوبه با اضافه شدن مجدد عبارت «و عموم مردم» به تبصره 5 ماده 38 این گزارش شدند. در این برنامه رادیویی، محمد دهقان، یکی دیگر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس هم با اشاره به اینکه از علت این اتفاق اطلاعی ندارد، گفت: این مسئله حذف «و عموم مردم» از مصوبه کمیسیون کاملا غیرقانونی است و ما بشدت پیگیر هستیم. مصوبه ای که در کمیسیون تصویب می شود نباید با رفتارهای سلیقه ای و یا با انگیزه هایی دیگر دچار تغییرات شود.
همچنین محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون تلفیق مجلس هم درباره این موضوع به پیک بامدادی گفت: ما در حال صحبت و مذاکره درباره این موضوع هستیم که این مسئله را حل کنیم و عبارت «و عموم مردم» به این مصوبه کمیسیون تلفیق برگردد. امیدوارم کار به نامه نگاری در این زمینه نرسد.

علاوه بر این، بسیاری از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس مانند محمدعلی پورمختار، مهدی امیرآبادی، سید ناصر موسوی لارگانی، حسینعلی حاجی دلیگانی و حتی برخی از اعضای شاخص مجلس (خارج از کمیسیون تلفیق مجلس) مانند محمدرضا پورابراهیمی در مصاحبه با رسانه ها در ابتدای هفته جاری، ضمن اشاره به تصویب افشای عمومی حقوق و مزایای مدیران در کمیسیون تلفیق، از این مصوبه این کمیسیون حمایت کرده و بر ضرورت تصویب آن تاکید کردند.
موضوع وقتی جالبتر می شود که دیروز ظهر، حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس هم در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان، خبر حذف عبارت "عموم مردم" از مصوبه این کمیسیون را تایید کرد و گفت: در زمان چاپ برنامه ششم به صورت غیرعمد گزارشی که در آن عبارت "و عموم مردم"  وجود نداشت، منتشر شده است. عمدی در کار نبوده زیرا کمیسیون تلفیق به این موضوع رای داده و تنها در زمان چاپ این عبارت آورده نشده است. حال که از این موضوع مطلع شده‌ایم قرار است مصوبه‌ای که در آن عبارت "و عموم مردم" چاپ شده و در اختیار نمایندگان قرار بگیرد.

با این وجود، مشخص نیست که سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس به چه دلیلی همچنان اصرار دارد که خبر کذب حذف مصوبه افشای عمومی حقوق و مزایای مدیران از گزارش این کمیسیون را مطرح کند و حتی ادعای غیرواقعی عدم بررسی و تصویب این موضوع را رسانه ای کند؟
انتظار می رود سخنگو و اعضای هیئت کمیسیون تلفیق مجلس به جای ارائه اطلاعات غلط درباره این مصوبه مهم این کمیسیون که می توانست ضربه مهلکی که در قضیه فیش های حقوقی نجومی به اعتماد مردم به نظام وارد شده است، جبران کند، تن به قانون بدهند و شرایط لازم برای بررسی این مصوبه مطابق با همان چیزی که در این کمیسیون به تصویب رسیده است، را فراهم کنند.
گفتنی است کمیسیون تلفیق مجلس در راستای پاسخگویی به مطالبه عمومی در قضیه فیش‌های حقوقی نجومی مدیران، در جلسه 21 آذر ماه، دولت را مکلف به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا به مدیران دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 4 قانون محاسبات عمومی و کلیه اشخاص حقوقی و وابسته تابعه آنها و ایجاد امکان دسترسی به این سامانه برای نهادهای نظارتی و عموم مردم، شده کرده بود. با این وجود، در گزارش کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه برنامه ششم توسعه، واژه «و عموم مردم» از متن تبصره مذکور حذف شد. مطابق با پیگیری های انجام شده، کمیته ای به ریاست رئیس کمیسیون تلفیق مجلس، مصوبات این کمیسیون درباره لایحه برنامه ششم توسعه را پس از تصویب و در روزهای پایانی هفته گذشته به اصطلاح تنقیح کرده اند. همین کمیته بدون اطلاع سایر اعضای کمیسیون تلفیق مجلس و به طور غیرقانونی تصمیم گرفته است که کلمه «و عموم مردم» را از تبصره 5 ماده 38 گزارش این کمیسیون درباره لایحه برنامه ششم توسعه حذف کنند که به معنای نامحرم دانستن مردم برای اطلاع از وضعیت این بخش است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین