علی خضریان

حاشیه‌ای بر حرف راست آقای روحانی

مناظره علی خضریان در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه شریف

در حالی که آمار آقای روحانی در مورد صادرات و واردات بر روی کاغذ حرف درستی است و آمارهای رسمی هم آن را تأیید می کند، اما براساس همان آمارهای رسمی صادرات غیرنفتی کشور در سال ۹۴، ۱۶ درصد کاهش یافته و علی‌القاعده پیشی گرفتن صادرات از واردات به معنای رشد اقتصادی در امر صادرات نیست.

به گزارش «نسیم آنلاین»، علی خضریان مدیرمسئول خبرنامه دانشجویان ایران در یادداشتی نوشت:

16 آذرماه سال جاری آقای روحانی در خصوص آمار صادرات و واردات در دانشگاه تهران با بیان اینکه پس از 60 سال صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفته است، آن را دستاورد بزرگی دانست که در این سال‌ها رقم خورده است. این سخن از آن جهت که حرف مهمی است و پیش از 16 آذرماه نیز گاهاً آقای رئیس جمهور به آن اشاراتی داشته و احتمالاً در آینده نیز ایشان با توجه به اینکه در آستانه انتخابات سال آینده و چشمان منتظر افکار عمومی برای پاسخگویی ایشان پیرامون عملکرد دولت یازدهم به این موضوع با آب و تاب بیشتری خواهد پرداخت. لذا نگارنده را بر آن داشت تا حاشیه ای بر این حرف راست آقای روحانی بنویسد.

همانطور که بیان شد، ایشان در حالی به این آمار و ارقام اشاره کردند که بر روی کاغذ حرف درستی است و آمارهای رسمی نیز آن را تأیید می کند، اما این در حالیست که براساس همان آمارهای رسمی صادرات غیرنفتی کشور در سال 94، 16 درصد کاهش یافته و علی القاعده پیشی گرفتن صادرات از واردات به معنای رشد اقتصادی در امر صادرات نیست و آنچه رخ داده کاهش در امر واردات است و همانطور که می دانید واردات به سه دسته کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مصرفی تقسیم می شوند و جالبتر اینکه واردات در بخش کالاهای مصرفی نیز طبق آمارهای رسمی کاهش نیافته که افزایش نیز پیدا کرده به طوریکه واردات ما از کشور چین در 8 سال فعالیت دولت نهم و دهم جمعاً 40 میلیارد دلار یعنی سالی 5 میلیارد دلار بود که آماری افتضاح است؛ با این وجود آمار واردات کشور در سه سال اخیر از چین به 31 میلیارد دلار یعنی سالی بیش از 10 میلیارد دلار رسیده است که نگارنده نمی داند چه عنوانی می توان برایش به کار برد.

بنابراین آنچه کاهش یافته واردات کالاهای سرمایه ای و واسطه ای است و این به معنای تعطیلی کارخانجات و تولیدی هایی است که در ازای واردات این کالاها با چرخاندن چرخ صنعت، قرار است ضمن ایجاد اشتغال باعث ارزش افزوده شده و به نفع اقتصاد عمل می کردند. این واقعیت زمانی خود را نشان می دهد که بدانیم 20 هزار واحد تولیدی در کشور به گفته آقای پرویز حسابی، عضو اتاق بازرگانی بعد از برجام تعطیل شده اند که این خود گویای وضعیت اقتصادی کشور در این روزهاست و بهتر است دیگر در خصوص تعطیلی برندهای معتبری همچون ارج، آزمایش و روغن نباتی قو با سوابقی بالا در طی چند وقت اخیر که زخمی عمیق بر اقتصاد این کشور رقم زده صحبت نکنیم.

برای درک بهتر آنچه که آقای روحانی به آن مباهات ورزیده دیگر آمارهای رسمی را مروری کوتاه می کنیم تا مشخص شود چگونه با اینکه طبق آمار رسمی صادرات بر واردات پیشی گرفته اما رکود اقتصادی بر تمام امور کشور سایه افکنده است.

براساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری در کشور در تابستان سال جاری به 12.5 درصد رسید که این رقم نسبت به 16 فصل اخیر بی سابقه بوده است و برای خودش یک رکورد محسوب می شود که البته اگر این نرخ را در رده سنی 15 تا 29 سال بررسی نماییم عدد 25 درصد بیکاری را شاهدیم که حکایت از بیکاری یک جوان از میان هر چهار جوان در کشور دارد که یک افتضاح در امر اشتغال به حساب می آید.

البته بد نیست بدانید که طبق تعریف شغل اگر فردی تنها یک ساعت در هفته کاری داشته باشد در این آمار شاغل به حساب می آید! و آیا در واقعیت می توان به چنین فردی شاغل گفت؟!

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین