فارغ‌التحصیل توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در گفتگو با «نسیم آنلاین»

هیچ اقتصاددانی رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی را باور نمی‌‎کند!/ اغلب کارهای اقتصادی دولت، انتخاباتی است

حکیمی پور

حکیمی پور گفت: رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی غیرکیفی بوده و مربوط به صنعت نفت و رشد تولید نفت است و نشأت گرفته از رشد تمامی منابع اقتصادی نیست.

ابوالقاسم حکیمی پور، فارغ التحصیل توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «نسیم آنلاین» گفت: رئیس کل بانک مرکزی، نرخ رشد اقتصادی  را 7.4 اعلام کرده است، هر چند که قرار است جزئیات آن بعدا بیان شود اما آن چیزی که در حال حاضر دریافت می شود این است که به دست آمدن این نرخ نشأت گرفته از افزایش صادرات نفت است.

وی افزود: البته یک تضادی بین نرخی که بانک مرکزی اعلام کرده و مرکز آمار ایران وجود دارد که مرکز آمار نرخ شش ماهه را یک عدد و بانک مرکزی هم عدد دیگری اعلام میکند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: آن چیزی که در اقتصاد و در رابطه با منابع رشد اقتصادی مطرح می کنند مربوط به افزایش نهاده های تولید، افزایش بهره وری عوامل تولید و به کارگیری ظرفیت‌های خالی است ما هیچ یک از این ها را نداشته ایم اضافه برآن نیز 60 درصد از صنایع تولیدی در حالت رکود و نیمه رکود قرار گرفته است.

حکیمی پور اظهار داشت: از طرفی برای هر یک درصد رشد اقتصادی باید 100 هزار نیرو به کار گرفته شده باشد و این اصلا در این مدت مشاهده نشده، در حقیقت دولت در ماههای پایانی فعالیتش سه چهار حرکت انتخاباتی عجیب را انجام داده  است که از جمله تغییر نرخ ریال به تومان، منشور حقوق شهروندی و همچنین اعلام این نرخ رشد اقتصادی از جمله این کارهاست که بنده احساس می کنم این حرکت ها در پایان عمر دولت یازدهم دارد صورت می گیرد.

این اقتصاددان اضافه کرد: با توجه به این که مرکز آمار ایران و بانک مرکزی هر دو دولتی هستند می توان گفت که این آمارها تنها بازی با اعداد و رقم هستند و هیچ یک از کارشناسان اقتصادی این آمار را باور ندارند. این اعداد غیرعلمی است، مردم نیز این رشد را اصلا احساس نمی کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کالاهای اساسی و خدمات گران شده است، صنعت نساجی ما تقریبا رو به نابودی است، صنعت کفش ما در رکود مطلق به سر می برد و سایر بخش ها نیز به همین ترتیب. لذا می توان گفت این رشد اقتصادی غیرکیفی است و مربوط به صنعت نفت و رشد تولید نفت است و نشأت گرفته از رشد تمامی منابع اقتصادی نیست.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین