تاملی در سخنان امروز معاون اول رئیس جمهور

اعتراف جهانگیری به سود بردن عده‌ای خاص از رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی!

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران

رشد تابستان امسال رشد بخش رانتی اقتصاد به بهای رکود همه بخش های دیگر است. حق بدهید همه از این رشد، به یکسان شادمان نباشند.

به گزارش «نسیم آنلاین» اگر چه جناب جهانگیری ، از منتقدین رشد اقتصادی 7.4 درصد،  بنا بر گلایه داشته اند، اما  از زبان مخالفانشان، تصادفا  به حقیقت قابل توجهی اشاره فرموده اند. در واقع رشد تابستان امسال واقعا صرفا متعلق به گروه خاصی است نه متعلق به عموم جامعه. علیرغم آن که عملا بدلیلی نامکشوف امکان دسترسی به اجزای رشد فعلا برای اقتصادیون ممکن نیست، با بررسی صورت های مالی شرکت ها می توان با صحت بالایی فرض گرفت که این رشد گذشته از نقش کاملا غالب نفت در آن، تا حد زیادی مربوط به صنایع محدودی بوده است که پتروشیمی ها ، خودروسازی ها و فولادی ها  از آن جمله اند. صنایعی که لابی قوی ای در دولت دارند و امکان بازتوزیع رانت در آن فراهم بوده است. درآمد حاصل از رشد نفتی امسال که به دلخوشی در سال گذشته در قالب بودجه جاری فزاینده دولت پیش خور شده است .  پتروشیمی ها و فولادی ها هم اساسا با توجه به ساختار سرمایه برشان در توزیع عواید رشد در جامعه بسیار کند هستند و به عنوان جزایر جدای اقتصادی عمل می کنند. رشد خودروساز های محترم هم که بیش از آن که برای قطعه سازان اثری داشته باشد، بانکها را به معوقاتشان رسانده.  
رشد تابستان امسال رشد بخش رانتی اقتصاد به بهای رکود همه بخش های دیگر است. حق بدهید همه از این رشد، به یکسان شادمان نباشند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین