گزارش «نسیم آنلاین» از تاخیر مشکوک در اعلام جزئیات آمار نرخ رشد اقتصادی نیمه نخست امسال؛

دو هفته گذشت، بانک مرکزی جزئیات نرخ رشد ۷.۴ درصدی را اعلام نکرد!

نشست مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور رئیس جمهور

بررسی‌ها نشان می‌دهد که وقتی آمار رشد اقتصادی اعلام می‌شود اعلام جزئیات آن کار چندان زمان‌بری نیست و در عرض یک یا حداکثر دو روز به راحتی می‌توان آن را اعلام کرد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: 14 روز از وعده مسئولان بانک مرکزی برای اعلام جزئیات آمار رشد اقتصادی می‌گذرد، اما هنوز آماری از درون ساختمان میرداماد به بیرون درز پیدا نکرده است.  شنبه دو هفته پیش بود که رئیس جمهور در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی و میهمانان داخلی و خارجی در آماری غیرمنتظره اعلام کرد که اقتصاد ایران در نیمه اول سال 95 با 7.4 درصد رشد اقتصادی رو به رو شده است. یک ساعت بعد مسئولان بانک مرکزی سراسیمه در خبری بر روی پایگاه اطلاع رسانی خود آمار رئیس دولت تدبیر و امید را تایید کردند و وعده دادند که به زودی جزئیات رشد اقتصادی شش ماهه اول امسال را منتشر می‌کنند.

پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی هم چند ساعت بعد در مصاحبه‌ای ضمن توجیه این آمار عجیب و غیر قابل باور آن را ناشی از افزایش فروش نفت در ماههای پسابرجام دانست، اما اعلام کرد که آمار بخشهای صنعت، کشاورزی و خدمات هم مثبت است و به زودی اعلام می‌شود. با این وجود کارشناسان و فعالان اقتصادی از همان ساعات اول این آمار را باور نکردنی دانستند و خواستار انتشار جزئیات این آمار از سوی مسئولان ساختمان میرداماد شدند.

رئیس کل بانک مرکزی هم در ساعات پایانی شب به ناچار در کانال تلگرامی خود به دفاع از این آمار پرداخت و اعلام کرد با وجود تورم تک رقمی و رشد اقتصادی 7.4 تیم اقتصادی دولت عملکرد موفقی را از خود به جا گذاشته است.

چند روز بعد علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در مصاحبه‌ای بدون اشاره به جزئیات آمار رشد اقتصادی 7.4 درصدی آن را نقطه‌ای درخشان در کارنامه دولت دانست و اعلام کرد که با این آمار ایران رتبه نخست رشد اقتصادی را در خاورمیانه دارد.

تکذیب رشد اقتصادی 7.4 درصدی از دورن دولت!

اما این همه ماجرا نبود، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت روحانی چند روز بعد در جمع خبرنگاران آمار جدیدی را برای رشد اقتصادی اعلام کرد که آمار رئیس جمهور و بانک مرکزی را زیر سوال می‌برد.

معاون روحانی گفت که بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ رشد اقتصادی کشور در نیمه نخست امسال به 6.5 درصد رسیده است. وی با دادن اطلاعاتی اندک درباره نرخ رشد اقتصادی اعلام کرد که نرخ رشد بخش غیرنفتی اقتصاد نیز در این دوره 4.5 درصد محاسبه شده است. البته در همان روزها بانک جهانی هم آمار رشد اقتصادی 7.4 درصدی را رد نموده و اعلام کرد که رشد اقتصادی نیمه اول امسال حدود 3 تا 4 درصد خواهد که آن هم به دلیل افزایش فروش نفت خام است.

با این وجود تعریف و تمجیدهای دولتمردان از آمار رشد اقتصادی تمامی نداشت و در نهایت هفته گذشته معاون اول رئیس جمهور جدی‌ترین حملات را به منتقدین رشد اقتصادی 7.4 درصدی وارد کرد و گفت که خودش و رئیس جمهور کارشناسان آماری را نمی‌شناسند و هیچ دستوری در خصوص آمارسازی‌ها به آن‌ها نداده‌اند.

اما با این وجود جهانگیری باز هم سخنی از جزئیات آمار نرخ رشد اقتصادی مطرح نکرد. حالا کارشناسان و فعالان اقتصادی دو هفته است که چشمشان به ساختمان میرداماد خشک شده اما بانک مرکزی هنوز جزئیات آمار عجیب رشد اقتصادی خود را اعلام نکرده است. در این دو هفته مهم ترین سوالی که کارشناسان و فعالان اقتصادی از بانک مرکزی در خصوص آمار رشد اقتصادی پرسیده‌اند این است که چگونه بدون داشتن آمار رشد اقتصادی سال 94 اقدام به محاسبه رشد اقتصادی نیمه اول امسال کرده است؟ همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که وقتی آمار رشد اقتصادی اعلام می‌شود اعلام جزئیات آن کار چندان زمان‌بری نیست و در عرض یک یا حداکثر دو روز به راحتی می‌توان آن را اعلام کرد. حالا باید دید مسئولان ساختمان میرداماد چه زمانی به وعده خود درباره اعلام جزئیات نرخ رشد اقتصادی 7.4 درصدی عمل می‌کنند؟ آیا بهتر نیست جزئیات آماری که برای اقتصاددانان، فعالان اقتصادی و مردم قابل لمس نیست زودتر اعلام شود تا ابهامی باقی نماند؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین