حاشیه‌ای بر سخنان تامل برانگیز رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی با مردم؛

آقای روحانی باور کنید واقعیت دولت چیز دیگری است

روحانی

در کابینه‌ای که وزرایش آنقدر با هم اختلاف دارند که عملا توان مدیریت اختلافات توسط ریاست آن هم ممکن نیست و تجربه ثابت کرده تاب انتقاد از هم را ندارند، ایده تشریک مساعی و هم‌افزایی بیشتر یک ژست است تا واقعیت!

گروه سیاسی «نسیم آنلاین» محمد زعیم‌زاده:: سخنان رئیس جمهور در گفتگوی زنده ی تلوزیونی شب گذشته حاوی نکات جالبی بود جناب روحانی در استدلالی شبیه آنان که ازدواج را عامل اصلی طلاق می‌دانند، بحران اشتغال را به دلیل تعدد افراد نیازمند کار دانست، وسط رکود سنگین اقتصادی علت گرانی ارز و به تبع آن بالا رفتن قیمت را رونق اقتصادی معرفی کرد، شوق و اشتیاق دولت برای خرید هواپیمای خارجی در عین نابه‌سامان بودن سایر سیستم‌های حمل و نقل عمومی کشور را به دلیل علاقه‌ وافر دولت به صرفه‌جویی در ارز تحلیل کرد، بدعهدی‌های آمریکا در مسئله برجام و تمدید تحریم‌های داماتو و غیره را حاصل برد-برد بودن توافق نیم بند برجام تشخیص داد، حاشیه‌سازی و جر بحث وزرای کهنسال دولت در رسانه‌های عمومی را نتیجه اختلاف نظر کارشناسی می‌داند، رشد 7.4 درصدی با افزایش بی‌سابقه بیکاری را قابل جمع دانست و به ما یاد‌آوری کرد که کشور‌های زیادی در دنیا درگیر مسئله شومی به نام آلودگی هوا هستند و...

در واقع می توان گفت سر جمع صحبت های جناب روحانی این بود که علیرغم این که ایشان در سال 92 کشوری با شاخصه‌های اقتصادی و اجتماعی شبیه افغانستان، پاکستان و زیمباوه را تحویل گرفته‌اند در این سه سال و اندی نه تنها آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کرده‌اند که خود مردم بگویند نیازی به این 45 هزار توامن یارانه ندارند بلکه حتی کشور را به لحاظ شاخصه‌ها به کشورهایی چون سوئیس و نروژ بدل کرده است.

البته به نظر بنده این صحبت‌ها هیچ اشکالی ندارد و در دولت‌های سابق هم در فاصله چند ماه مانده به انتخابات مسبوق به سابقه بوده است و احتمالا جناب روحانی و تیم تبلیغاتی و مشاورانش هزینه این فاصله جدی گفته‌‌ها و تصویرسازی‌های جناب رئیس جمهور با واقعیت‌های جامعه و ادراک مردم از شرایط اقتصادی و اجتماعی را پذیرفته‌اند، اما اشکال کار این است که این تصویرسازی با استراتژی که مدتی است دولت و وزرای آن در پیش گرفته‌اند در تضاد است.

اواسط هفته گذشته بود که یکی از جراید کشور در گزارشی از یکی از مناطق حاشیه‌ای شهرستان شهریار در چند کیلومتری پایتخت خبر از اقامت شبانه تعدادی از مردم در قبرهای آماده گورستان شهر خبر داد، خبری که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و واکنش اقشار مختلف مردم، هنرمندان، ورزشکاران و ... را برانگیخت، آنجا بود که رئیس جمهور هم در جلسه‌ای اشاره‌وار در مورد این مسئله سخنانی را گفت، جناب روحانی در آن جلسه ضمن اظهار تاسف از چنین پدیده‌ای همه افراد فارغ از جناح‌های روحانی و گروه‌های مختلف را دعوت کرد به منافع ملی کشور فکر کنند؛ در ادامه طیب‌نیا وزیر اقتصاد در سخنانی قابل تامل روز گذشته گفت: قطعاً دستیابی به رشد‌های بالای اقتصادی به شرطی شدنی است که منازعات انتخاباتی و اهداف سیاسی را وارد این اهداف نکنیم؛ خاشعانه و خاضعانه از جناح‌های سیاسی خواهش می‌کنم همراه با ملت و در راستای ارتقای ایران اسلامی تلاش کنیم.

به نظر نگارنده این پیشنهادات و این سخنان هر چند دیر هنگام است ولی باید از آن استقبال کرد، به شرطی که دولت و دولت مردانی که بیش از 90 درصد ظرفیت اجرایی کشور را بر عهده دارند به چند سوال جواب دهند، اول اینکه اگر شرایط کشور گل و بلبل است و اوضاع آنگونه است که دیشب جناب روحانی ترسیم کردند اساسا چه نیازی به این گونه سخن گفتن است؟ اما اگر شرایط به گونه‌ای دیگر است که همه می‌دانند پس آن سخنان چیست؟ مسئله این است که همه دلسوزان انقلاب در شرایط فعلی کشور از مشکلات پایه‌ای و ریشه‌ای که در سیستم اجرایی کشور وجود دارد آگاهند و اتفاقا حل آنها توسط هر فرد و جناحی را بسیار مهم می‌دانند و از حل شدن آنها توسط دولت جناب روحانی هم بسیار خوشحال می شوند اما واقعیت آن است که بدون شفافیت در بیان مسئله و با سرپوش گذاشتن بر ضعف‌ها چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

اولین شرط تشریک مساعی اعتماد و راست‌گویی است، نکته دیگر این است که مسیری که دولت می‌رود هرگز به سمت حل مسئله نیست، با کابینه‌ای که قول و فعلشان هیچ نسبتی با  راهبرد کلان نظام در حوزه اقتصاد مقاومتی ندارد چگونه می‌توان امید به همگرایی در عمل داشت؛ کابینه‌ای که یک وزیرش خواهان وارد کردن مدیر از خارج است و تنها هنرش حمایت از کارخانه‌های متخلف خارجی است، وزیر دیگرش حتی ایرانی‌ها را لایق آشپزخانه‌داری در قطار هم نمی‌داند و مهم‌ترین طرح خانه‌‌دار شدن مردم را مزخرف می‌خواند و خود هم هیچ ایده‌ای برای مسکن ندارد، دیگر فرد موثر این کابینه هم تنها مزیت نسبی اقتصاد ایران را آبگوشت بزباش و قرمه سبزی می‌داند، چگونه می‌توانند اقتصاد کشور را به سمت درون‌زایی و مقاوم شدن ببرند؟

در کابینه‌ای که وزرایش آنقدر با هم اختلاف دارند که عملا توان مدیریت اختلافات توسط ریاست آن هم ممکن نیست و تجربه ثابت کرده تاب انتقاد از هم را ندارند، ایده تشریک مساعی و هم‌افزایی بیشتر یک ژست است تا واقعیت!

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین