محمدرضا باهنر:

رهبر انقلاب اسفندماه اعضای جدید مجمع تشخیص را اعلام می‌کنند

باهنر

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از تمرکز دوره هفتم مجمع بر "نظارت و اجرای سیاست‌های کلی" به جای تدوین سیاست‌ها خبر داد و گفت: دوره ششم مجمع در حال اتمام است و رهبر معظم انقلاب اسفندماه اعضای جدید مجمع تشخیص را اعلام می‌کنند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیرکل جبهه پیروان در گفتگو با فارس، با اشاره به برنامه‌های مجمع اظهار داشت: ما درحال حاضر بیشتر بر روی بحث نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی مشغول کار هستیم و دو کار مهم نظارتی از جمله نظارت بر برنامه ششم توسعه در دستور کار است که موازی با مجلس پیش می‌رویم.

باهنر ادامه داد: دولت لایحه‌ای بنام احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم ارائه داد و مجلس هم مشغول برنامه‌نویسی است که بعضی از آنها با سیاست‌های کلی مغایرت دارد، لذا ما در حال رصد هستیم که بتوانیم درنهایت بر موارد تصویبی اعلام‌نظر کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: البته از طرفی مجمع در حال اتمام دوره خود به‌سر می‌برد و اسفندماه دوره مجمع به اتمام می‌رسد و رهبر معظم انقلاب اعضای جدید مجمع را اعلام خواهند کرد؛ البته برخی اعضا مثل روسای قوا حقوقی هستند و مابقی افراد حقیقی هستند.

وی افزود: در دوره گذشته رهبر انقلاب 10 مورد را به‌عنوان ایده‌های کلی سیاست‌گذاری مطرح فرمودند که حدود 8 مورد آن پیش رفت.

باهنر با اشاره به بررسی سیاست‌های کلی جمعیت، اقتصاد، محیط زیست،‌انتخابات و قانون‌گذاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره به‌روزرسانی سیاست‌ها که مورد تأکید هاشمی رفسنجانی قرار گرفته بود، گفت: ما در ذهن‌مان بود که سیاست‌های کلی تاریخ مصرف‌شان 10 ساله است و خوب است بعد از 10 سال تجدیدنظر شود، ما در حال حاضر برای تجدیدنظرها در دبیرخانه مجمع بحث می‌کنیم که چه مواردی شامل تجدیدنظر شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این تجدیدنظر در سیاست‌های کلی بستگی به نوع سیاست دارد، اظهار داشت:‌ برخی از سیاست‌ها ممکن است قبل از 10 سال مانند سیاست‌های توسعه دوره آنها منتفی شود، البته برخی سیاست‌ها همچون اقتصاد مقاومتی بلندمدت است، هرچند که ممکن است برخی از بندهای آن نیاز به تجدیدنظر داشته باشد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شده، اما هنوز برخی موارد آن تبدیل به قانون نشده است، تأکید کرد: بعید است سیاست‌های انتخابات به انتخابات این دوره برسد؛ چراکه ابتدا باید تبدیل به قانون و سپس اعمال شود، لذا یکی از بحث‌های ما در دبیرخانه ضمانت اجرایی سیاست‌های کلی است.

باهنر یادآور شد: از مجموع سیاست‌های کلی که تاکنون در مجمع تصویب شده، یک مورد آن به‌صورت کامل سیاست‌های کلی اصل 44 بود که تبدیل به قانون شد، اما مابقی سیاست‌های کلی که مستقلاً یک قانون در مورد آنها وضع شده باشد، نداریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: برخی از سیاست‌های کلی تصویب و ابلاغ می‌شود اما مجلس و دولت درباره آن اقدامی انجام نمی‌دهند که باید مکانیزمی پیدا کنیم تا سیاست‌هایی که ابلاغ شده اما بر روی آنها اقدام قانونی صورت نمی‌گیرد، تبدیل به قانون شوند.

وی با بیان اینکه ما درباره برخی ایده‌های کلی درحال بحث هستیم تا خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شود، تصریح کرد: در دوره آینده مجمع، کار بیشتر باید بر روی نظارت و اجرای سیاست‌های کلی متمرکز شود تا تدوین آنها، چراکه سیاست‌های کلی مهم تصویب شده است که باید برخی از آنها که 10 سالشان گذشته تجدیدنظر شوند یا مورد پیگیری قرار گیرند.

اعضای دوره ششم مجمع از تاریخ 24 اسفند 1390 و به مدت 5 سال از سوی رهبر معظم انقلاب انتخاب شدند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین