دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

ارزش کل دارایی ایرلاین‌های داخلی به اندازه ۲ ایرباس هم نیست!/ ایرلاین‌ها در گرفتن تسهیلات از صندوق شکست خوردند

مقصود اسعدی سامانی

مقصود اسعدی سامانی اگر بخواهیم دارایی شرکتهای هواپیمایی را متناسب با بدهی آنها در نظر بگیریم بدهی شرکتهای هواپیمایی بیش از دارایی آنها است.

دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی دلیل عدم عرضه سهام شرکت هواپیمایی "ایران ایر" در بازار سرمایه را ناشی از مشکلات مالی و مدیریتی آن دانست و اعلام داشت که حتی سایر شرکتهای هواپیمایی هم که با سرمایه بخش خصوصی و نیمه دولتی به عرصه این صنعت ورود کرده اند، به دنبال اجرایی کردن عرضه سهام خویش دربازار سرمایه نرفته اند.

مقصود اسعدی سامانی در گفتگو با «نسیم آنلاین» افزوده که صنعت حمل و نقل هوایی مطلوبیت مالی ندارد و اذعان داشت که برای فعالان بازار سرمایه خرید سهام شرکتهای هواپیمایی فاقد مطلوبیت است.

به گفته او به دلیل وجود مشکلات اقتصادی و ساز کار نامناسب، شرکتهای هواپیمایی نتوانسته اند فرصتی را برای عرضه سهام خویش در بورس پیدا کنند. اسعدی سامانی تصریح کرد که جدای از شرکت هواپیمایی ایران ایر، شرکت آسمان هم مشمول ماده 141 بوده است.

بر اساس ماده 141 قانون تجارت، اگر زیان شرکتی به بیش از 50 درصد سرمایه اسمی آن برسد، باید در مجمعی نسبت به ابقا یا انحلال این بنگاه رای داده شود.

دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی اضافه کرد که قوانین دولتی دست و پای شرکتهای هواپیمایی را بسته، بنابراین آنها نتوانسته اند با فرمول جاری، وارد بازار کسب کار شوند و گفت که در حال حاضر، هیچ شرکت هواپیمایی وجود ندارد که برای سه سال متوالی سود ده باشد.

وی خبر داد که پس از آزاد سازی نرخ بلیت هواپیما در یکسال اخیر تعداد مسافران 60 درصد و تعداد پروازهای داخلی هم 20 درصد افزایش یافته است.

اسعدی سامانی در عین حال اذعان کرد که 69  مسیر در پروازهای داخلی دارای نرخ تکلیفی بوده و آزاد نشده است و به «نسیم آنلاین» بیان داشت که فقط  168 مسیر در آزادسازی نرخ، دارای بلیت با نرخ آزاد هستند.

دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی، یکی از مشکلات کنونی صنعت حمل و نقل هوایی را دخالت دولت در بخش خصوصی دانست و  اعلام کرد که راه اندازی صندوق توسعه حمل و نقل هوایی و تامین مالی ایرلاینها شرکتهای حمل و نقل هوایی را از بحران مالی نجات می دهد.

وی با بیان اینکه ایرلاینها درگرفتن تسهیلات از صندوق توسعه ملی شکست خورده اند و این صندوق به آنها تسهیلات ارایه نمیکند افزود که یکی از دلایل این امر، ایجاد موانع زیاد از سوی صندوق توسعه ملی بوده است.

اسعدی سامانی، در توضیح بیشتر این موانع گفت که صندوق توسعه ملی مکلف ساختن ایرلاین ها در پرداخت اقساط 6 ماه پس از دریافت وام بوده، حال آنکه شرکت های هواپیمایی نمیتوانند با این شرایط 6 ماه بعد از اخذ وام نسبت به پرداخت اقساط آن مبادرت ورزند.

وی، تاکید کرد که اگر بخواهیم دارایی شرکتهای هواپیمایی را متناسب با بدهی آنها در نظر بگیریم بدهی شرکتهای هواپیمایی بیش از دارایی آنها است.

به گفته وی ارزش کل دارایی ایرلاینهای داخلی به اندازه 2 ایرباس  A380 هم نیست.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین