الیاس حضرتی در برنامه "نگاه یک":

در موضوع حقوق‌های نجومی به مردم ظلم شده است/ برنامه ششم از یک انسجام سیستماتیک برخوردار نیست

حضرتی

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: من شک ندارم در موضوع حقوق‌های نجومی به مردم ظلم شده است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، تسنیم نوشت: الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما درباره اهمیت شفافیت و مبارزه با فساد اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی با رای و اعتبار مردم شکل گرفته و لازمه حفظ این اعتماد صداقت و شفافیت است.

وی با بیان این که کلید واژه بقای حکومت‌ها حفظ اعتماد مردم است، گفت: اگر اعتماد بین جامعه و حکومت حفظ شود نشاط و پویایی در جامعه رشد خواهد کرد. 

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که اگر می‌خواهیم اعتماد مردم را حفظ کنیم باید دیوارهای شیشه‌ای شفافیت را ایجاد کنیم، تصریح کرد: هر اندازه این شفافیت ظریف‌تر باشد مردم راحت‌ترند و اعتماد آنها بهتر حفظ می‌شود. 

حضرتی با بیان این که متاسفانه در کشور یک سیستم منسجم برای ایجاد شفافیت نداریم، اظهار کرد: در تمامی دوره‌ها دولت‌های مختلف شعارهایی را در این باره داده‌اند ولی توفیقی در تنظیم یک ساختار منسجم که بتواند پشتوانه شفافیت باشد نداشته‌اند و بنده به عنوان یک سرباز این نظام اعتراف می‌کنم نتوانسته‌ایم سیستمی را برای ایجاد شفافیت در کشور فراهم کنیم.

وی با اشاره به بررسی لایحه برنامه ششم در مجلس گفت: متاسفانه این برنامه از یک انسجام سیستماتیک برخوردار نیست. 

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که ما پس از انقلاب اسلامی تجربه کافی برای اداره کشور  را نداشتیم، اظهار کرد: متاسفانه ما تصمیم گرفته‌ایم از تجارب دیگر کشورها در دنیا استفاده نکنیم و می‌خواهیم همه چیز را از صفر شروع کنیم در حالی که ما اولین کشوری نیستیم که می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم. 

حضرتی سیاسی کاری و نگاه جناحی به مسئله مبارزه با فساد را یکی از آفت‌های مهم این حوزه دانست و خاطر نشان کرد: اگر قرار است شفافیت وجود داشته باشد، باید در تمام بخش‌های مختلف کشور بروز و ظهور پیدا کند و ما باید از جزئی‌نگری در قضایا بپرهیزیم. برای مثال این طور نباشد که هر کسی را که برای نمایندگی مجلس معرفی می‌کنند رد صلاحیت بشود و بعد افراد دسته چندم وارد مجلس بشوند. 

وی در ادامه با اشاره به موضوع فیش‌های نجومی، گفت: امروز این موضوع تبدیل به یک موضوع سیاسی و جناحی شده که احزاب مختلف از آن برای استفاده علیه یکدیگر بهره می‌برند. 

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: عملکرد دولت در موضوع حقوق‌های نجومی بسیار خوب بوده و تاکنون توانسته‌ است بخش‌های زیادی از این حقوق‌ها را به بیت‌المال برگرداند، عده‌ای از مدیران متخلف را اخراج کند و مقداری از این اموال را نیز در حال پیگیری برای بازگشت به بیت‌المال در دستور کار دارد. 

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان این که مجموع مبلغ فیش‌های نجومی بین 20 تا 23 میلیارد تومان گزارش شده  است اظهار کرد: تمام معضلات فساد در کشور در موضوع حقوق‌های نجومی نیست که البته این موضوع براساس دستورالعمل‌های ناقصی که در سیستم حقوق و مزایای کشور  موجود بوده است به وجود آمده است. البته باید یادآور شد که در موضوع بابک زنجانی بین 9 تا 12 هزار میلیارد تومان فساد گزارش شده است. 

حضرتی با بیان این که در دولت‌های مختلف افرادی بوده‌اند که خیلی علاقمند به شفافیت نبودند تاکید کرد: تنها در فضای شفاف و عادلانه است که افراد در جایگاه درست خود قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به موضوع نقص قوانین در برخورد با فسادهای مالی تصریح کرد: سیستمی که امروز ما داریم درست کار نمی‌کند. مثلا در بحث پولشویی قانون مبارزه با پولشویی را داریم اما سامانه اجرایی آن را نداریم. 

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که در گذشته دولت‌هایی بوده‌اند که گاهاً قانون را اجرا نمی‌کردند، گفت: دولت فعلی در بحث فیش‌های نجومی داوطلبانه ورود پیدا کرد و اگر غده‌ای هم در بدنه‌اش وجود داشت خودش دست به جراحی آن زد. البته من شک ندارم که در موضوع حقوق‌های نجومی به مردم ظلم شده است. 

حضرتی در ادامه آزادی رسانه‌ها را یکی از راه‌های مهم ایجاد شفافیت دانست و خاطر نشان کرد: رسانه‌ها و خبرنگاران باید در بحث مبارزه با فساد آزادی و امنیت داشته باشند. 

وی با اشاره به تصویب ماده 35 برنامه ششم توسعه درباره طراحی سامانه انتشار حقوق مدیران، گفت: یکی از نقاط ضعف این قانون آن است که علاوه بر مدیران و مسئولان تمامی کارمندان دستگاه‌های اجرایی هم باید حقوق و مزایای خود را در این سامانه منتشر کنند، در حالی که نیازی به این کار نیست. 

نماینده مردم تهران در پایان با بیان این که نباید طوری عمل کنیم که شاهزاده سعودی بگوید جمهوری اسلامی مدیرانش دزد و مردمش بیکارند، اظهار کرد: ضمانت اجرایی قوانین مجلس این است که دقیق و محکم باشد تا بتواند به خوبی جلوی فساد را بگیرد و همچنین ما نباید با وضع قوانین اشتباه و توقع بیجا در مردم زمینه ایجاد فساد را محیا کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین