سازمان ملل خبر داد:

فرار ۶۵ هزار مسلمان روهینگیا از میانمار به بنگلادش

آوارگان روهینگیا در میانمار

سازمان ملل اعلام کرد که دستکم ۶۵ هزار مسلمان روهینگیا طی دوره اخیر از میانمار به بنگلادش گریخته‌اند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، تسنیم نوشت: سازمان ملل اعلام کرد از زمان آغاز دور تازۀ سرکوب مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در شمال غرب ‌میانمار، تاکنون دستکم 65 هزار نفر برای فرار از آزار و اذیت نیروهای امنیتی این کشور به بنگلادش گریخته‌اند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل روز دوشنبه در جلسۀ هفتگی خود اعلام کرد تنها در یک هفتۀ گذشته 22 هزار مسلمان روهینگیا به بنگلادش، در همسایگی این کشور، فرار کرده‌اند.

سازمان ملل در این گزارش تصریح کرد «در یک هفتۀ گذشته، 22 هزار از مرز ایالت راخین عبور کرده‌اند. برآورد می‌شود تا 5 ژانویه، 65 هزار نفر در اردوگاه‌ها و پناهگاه‌های موقت» در جنوب بنگلادش ثبت‌نام کرده‌ باشند.

آمارهای اخیر نشان می‌دهد شمار مسلمانان روهینگیا که از سرکوب نیروهای دولتی میانمار فرار کرده‌اند، شدیداً افزایش یافته است.

میانمار مانع دسترسی خبرنگاران خارجی و محققان مستقل به مسلمانان روهینگیا شده و مدعی است بدرفتاری و خشونتی علیه آن‌ها انجام صورت نگرفته است.

در همین حال یانگی لی، گزارشگر ویژۀ حقوق بشر سازمان ملل در امور میانمار، وارد این کشور شده است تا دربارۀ سرکوب مرگبار مسلمانان روهینگیا در این کشور تحقیق کند.

وی یکشنبه‌شب وارد میانمار شد تا از ایالت راخین، جایی که مسلمانان روهینگیا مورد آزار و اذیت، تجاوز و حمله قرار می‌گیرند، بازدید کند.

ایالت راخین، واقع در شمال میانمار، از ماه اکتبر سال گذشته تحت کنترل نظامیان دولتی بوده است. بیشتر مسلمانان روهینگیایی ساکن این ایالت‌اند. حضور نظامیان باعث شده است ده‌ها هزار نفر از این اقلیت به مناطق مجاور، از جمله ایالت کاچین یا مرز بنگلادش، پناه ببرند.

سرکوب نظامی در راخین پس از حمله‌ای مرگبار به پاسگاهی در این ایالت آغاز شد. دولت میانمار مدعی است مسلمانان روهینگیا این حمله را انجام دادند.

در همین حال، یانگی لی سرکوب نظامی مسلمانان را به‌شدت محکوم کرد و آن را «غیرقابل‌قبول» خواند و بر لزوم بررسی گزارش‌های قتل، تجاوز و شکنجۀ اقلیت مسلمان توسط نظامیان تأکید کرد. لی روز جمعه نیز طی بیانیه‌ای عنوان کرد: «وقایع چند ماه اخیر نشان داده است که جامعۀ بین‌المللی باید نسبت به نظارت بر وضعیت حقوق بشر در میانمار هوشیار باشد.»

دولت میانمار از اعطای حق کامل شهروندی به مسلمانان که بیش از 1.3 میلیون نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، خودداری می‌کند. مسلمانان روهینگیایی از سال 1982 و در پی تصویب قانونی جدید از حق تابعیت میانمار محروم هستند.

در سال‌های اخیر، شمار زیادی از مسلمانان روهینگیا به علت حملات بودائیان افراطی به‌ویژه در استان راخین کشته و یا آواره شده‌اند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین