حاشیه‌ای بر ارتحال آیت‌الله هاشمی و نقش رسانه در تاریخ‌سازی

ای کاش رسانه ملی هاشمی را همانگونه که بود نشان می‌داد

صدا و سیما

همانگونه که برای مطالعات دوران مصدق، امروز مطبوعات آن دوران را بررسی می کنند قطعا آیندگان نیز برای قضاوت افراد و دوران معاصر ما، از رسانه به عنوان یکی از منابع مورد مطالعه بهره خواهند برد، بهره ای که طی چند روز گذشته با پررنگ سازی از آقای هاشمی رفسنجانی، آن را مخدوش نموده ایم.

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»- محسن فارسانی: حضور پر شور مردم در مراسم تشییع جنازه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را می توان یکی از سرمایه های اجتماعی نظام دانست. حضور مردم در مراسم وداع با یکی از نسل اولی های انقلاب اسلامی ایران ، یار دیرین امام خمینی ره و رفیق 59 ساله رهبری معظم نظام نشان از علاقه مردم به ادامه مسیری است که امام بنیان گذار آن بود و همچنان خواهان تداوم و رسیدن به آمال و آرمان های انقلاب اسلامی و پیوند نسل های بعدی انقلاب با نسل اولی هاست.
اما یک بی تدبیری ساده سبب شد تا نظام همگام با نمایش این سرمایه اجتماعی هزینه گزافی را پرداخت کند. هزینه اعتمادی مردم به رسانه ملی؛ چیزی که باید در روز های سرنوشت ساز به داد مملکت برسد.
مرحوم هاشمی رفسنجانی مثل خیل زیادی از انسان هایی که پای به خاک نهاده اند روزهایی با فرازو نشیب را طی کرد تا به مرحله حساب رسید، او در زندگی هشتاد و دو ساله اش به اقتضای انسان بودن تصمیمات صحیح و غلط فراوان گرفت که مطالعه در مورد آنها، به دلیل تاثیر مستقیم برخی از این  مقدرات برمملکت، یکی از مهمترین منابع قضاوت آیندگان در مورد جامعه امروز است.
همانگونه که برای مطالعات دوران مصدق، امروز ما مطبوعات آن دوران را بررسی می کنیم قطعا آیندگان نیز برای قضاوت افراد و دوران معاصر ما، از رسانه  به عنوان یکی از منابع مورد مطالعه  بهره خواهند برد. بهره ای که طی چند روز گذشته با پررنگ سازی از آقای هاشمی رفسنجانی، آن را مخدوش نموده ایم. هاشمی هشتاد و دوسال تصمیم گرفت و به تصمیماتش چه خوب چه بد عمل کرد پس حداقل اگر به عقاید و تصمیمات آن مرحوم احترام گذاشته واو را آنگونه که بود نشان می دادیم، بهتر بود.
از دیگر سو مردم این عصر هر روز در شهر و کشوری نفس کشیده اند که مرحوم هاشمی هم در آن هوا نفس کشیده، مردم این عصر، هاشمی را در دوران مبارزات ستم شاهی، در روزهای پر التهاب اولیه انقلاب و در روز های جنگ دیده اند. مردم مدیریت هاشمی بر مجلس و دوران سازندگی را لمس کرده اند همانگونه که هاشمی را در روزهای بعد از ریاست جمهوری، دوران اصلاحات و ورود مجدد به عرصه انتخابات به یاد دارند، مردم در ایران هاشمی را از قیل از 57 تا 88 و اسفند 94 دیده اند و خودشان قضاوت کرده اند پس ای کاش هاشمی را همانگونه که بود نشان می دادیم نه کمتر نه بیشتر. چرا که با تحریف رسانه ای و تاریخی فقط سرمایه بزرگ اجتماعی کشور یعنی اعتماد به رسانه ملی را به حراج گذاشتیم.      
اتفاقات ملی یکی از بزنگاه های انتخاب رسانه ها توسط مردم هستند. که روزهای گذشته برخی ازرسانه های ما و از جمله رسانه ملی نتوانستند نمره قبولی در آن دریافت کنند.
مهمترین سرمایه هر رسانه مخاطبان آن رسانه  و اعتماد مخاطبان به آن رسانه است، مخاطب رسانه توقع دارد در دوران انفجار اطلاعات و روز های تاخت و تاز فضای مجازی ، یک رسانه با بیشترین سرعت، دقیق ترین اخبار صحیح و واقعی را در اختیارش قرار دهد و مخاطب در ازای دریافت این کالای ظریف، وقت گرانبها و ورودی های ذهنش را با فراق بال در اختیار رسانه قرارمی دهد، کمترین محصول این فرآیند ، جهت گیری ورودی های ذهنی مخاطب در جهت نیل به اهداف مورد نظر رسانه می باشد.
زمانی که اعتماد مخاطب به رسانه داخلی از بین برود، به سمت دیگر رسانه ها سوق داده خواهد شد که الزاما آنها دلسوز این مردم و کشور نیستند. و این یعنی آغاز فاجعه ملی، چرا که دیگر مردم رفتارهای اجتماعی و سیاسی شان را بر اساس ورودی های مخدوش دیگران تعریف خواهند نمود. نمونه بازر این فاجعه را می توان در سوریه به وضوح مشاهد کرد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین