گزارش اختصاصی «نسیم آنلاین»: اجرای طرح پلکانی تعرفه حامل‌های انرژی حذف شد!

دولت بدیهی ترین ادبیات تعرفه گذاری گاز را هم رعایت نکرد

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در پنجمین یادواره وزیر شهید و شهدای صنعت نفت

این اقدام ناعادلانه بدین معنی است که مشترکین پرمصرف که عامل اصلی کاهش صادرات گازکشور و تامین گاز در زمستان هستند قیمتی یکسان با عموم مردم که مصرفی معقول دارند باید بپردازند.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»- اقدام نادرست دولت در حذف کردن پلکانهای تعرفه مصرف گاز در 8 ماه گرم سال به معنی تشویق مردم برای استفاده بیشتر از گاز برای اموری چون احداث استخر و آبگرم در منزل، استحمام و شستشوی خارج عرف و راه اندازی کسب و کار در منازل است. چرا که دیگر با افزایش تصاعدی قیمت گاز برای مصارف خارج عرف روبرو نخواهند شد.
به گزارش «نسیم آنلاین»، جدیدترین اقدام عجیب دولت روحانی در حوزه اقتصاد، یکسان نمودن تعرفه گاز مشترکین پرمصرف و کم مصرف است.طبق مصوبه‌ ابلاغ شده مهرماه 95 از سوی هیات وزیران قرار است که هشت ماه ابتدای سال به عنوان فصل گرم لحاظ شود و قیمت گاز به صورت تصاعدی افزایش نیابد. در این رویه افزایش تصاعدی در هشت ماه ابتدایی سال که گرم است، لغو شده و با رقم ثابت 150 تومان محاسبه می‌شود.
گفتنی است که اجرای طرح پلکانی تعرفه حاملهای انرژی ساده ترین راهبرد هدایت مردم به رعایت الگوی مصرف انرژی است که در اقدامی عجیب توسط دولت یازدهم حذف گردیده است. این اقدام ناعادلانه بدین معنی است که مشترکین پرمصرف  که  عامل اصلی کاهش صادرات گازکشور و تامین گاز در زمستان هستند قیمتی یکسان با عموم مردم  که مصرفی معقول دارند باید بپردازند. به عبارت دیگر مشترکین پرمصرف که تاپیش از این  برای مصارف خارج ازالگوی خود به ازای هرمترمکعب 430 تومان پرداخت می کردند با مصوبه جدید فقط 150 تومان پرداخت می کنند و مابقی به صورت یارانه پنهان به این دسته ازافراد تعلق می گیرد.
نکته  قابل تامل دیگر این است که  در حال حاضر قیمت گازصادراتی کشور حدود 700 تومان برای هر مترمکعب است که ادبیات قیمت  گذاری عادلانه حکم می‌کند مشترکین پرمصرف برای مصارف خارج ازعرف جامعه هزینه ای بالاتر از  قیمت  صادرات گاز  را پرداخت  نماید درحالیکه درتصمیم جدید دولت این میزان نه تنها افزایش نداشته بلکه 60% نیز کاهش داشته است.
از طرف دیگر قیمت گاز مشترکین کم مصرف که در ادبیات قیمت گذاری عادلانه باید مورد  حمایت و توجه قرار گیرند از 108 تومان به 150 تومان(افزایش  40%) رسیده  است. در حالیکه برخی از کشورهای پیشرفته دنیا با  حمایت از مشترکین کم مصرف آنها را  به تداوم روند خود  تشویق می‌نمایند.
این اقدام دولت به معنی آن است که هزینه گرم نمودن آب استخر یا استحمام و شستشوی خارج از عرف مشترکین پرمصرف به صورت یارانه پنهان به این دسته از مشترکین تعلق می‌گیرد. مشترکینی که تا پیش  از این در قبال مصارف خارج از عرف خود می بایست هزینه بالاتری را می پرداختند. این اقدام دولت حتی مشوقی برای توسعه استخر و آبگرم در 8 ماه از سال در منازل است چراکه دیگر خبری از افزایش تصاعدی قیمت گاز برای مصارف خارج عرف نخواهد بود.
عدالت حکم می کند که مشترکین کم مصرف بابت رعایت الگوی مصرف خود حمایت و مشترکین پرمصرف به  دلیل مصارف خارج از عرف خود با افزایش قیمت روبرو شود تا انگیزه کافی برای اصلاح رویه خودداشته باشد و لازم است که دولت مصوبه جدید قیمت گاز را مورد  بازبینی قرار دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین