گزارش اختصاصی «نسیم آنلاین»// سفره پسابرجامی مردم کوچک‌تر شد + جدول

گرانی چشمگیر کالاهای اساسی مردم یک سال پس از برجام!

بررسی‌های «نسیم آنلاین» نشان می‌دهد قیمت ۹ قلم کالای اساسی مردم در ۵۲ هفته اخیر بین یک تا ۴۵ درصد افزایش یافته است/ برنج و گوشت به ترتیب ۴۵ و ۳۰ درصد گران‌تر شده‌اند

گرانی کالا

۵۲ هفته از اجرای برجام میگذرد. شواهد نشان میدهد اقتصاد ایران آنگونه که پیش بینی می‌شده حرکت نمی‌کند! اما حالا و بعد از گذشت ۵۲ هفته نه تحریمهای بانکی بزرگ لغو شد و نه قیمت کالاهای اساسی کاهش یافت!

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»- 52 هفته از اجرای برجام میگذرد. شواهد نشان میدهد اقتصاد ایران آنگونه که پیش بینی می‌شده حرکت نمی‌کند! قرار بود بعد از برجام اتفاقات خوشایندی در اقتصاد رخ دهد، اما حالا یکسال از اجرای برجام گذشته و اتفاقات فوق العاده‌ای در راه نیست!
طرفداران دو آتشه دولت یازدهم حدود یکسال پیش و تقریبا در هفته های آخر دی ماه 94 معتقد بودند که بعد از اجرای برجام علاوه بر اینکه تحریمها لغو خواهد شد، قیمت کالاها و خدمات نیز روند نزولی به خود خواهد گرفت. اما حالا و بعد از گذشت 52 هفته نه تحریمهای بانکی بزرگ لغو شد و نه قیمت کالاهای اساسی کاهش یافت!

بررسی‌های خبرنگار «نسیم آنلاین» از قیمت کالاهای اساسی در 52 هفته اخیر نشان می‌دهد قیمت اغلب کالاهای مصرفی مردم در یکسال اخیر روندی افزایشی یافته است. به عنوان مثال درصد تغییر قیمت برنج از دی ماه 94 تا دی ماه 95، حدود 45 درصد بوده است. این بدین معنی است که قیمت این گروه غذایی نسبت به یکسال اخیر حدود 45 درصد گرانتر شده است.
قیمت گوشت نیز در دی ماه 95 نسبت به دی ماه سال گذشته حدود 30 درصد گرانتر شده است. همچنین قیمت روغن نباتی، قندوشکر و چای نیز به ترتیب 8 ، 30 و 16 درصد نسبت به سال گذشته گرانتر شده است. مابقی کالاهای اساسی نیز روندی افزایشی نسبت به سال گذشته داشته است.

علی‌رغم افزایش حدود 4برابری درآمد نفت کشور در یک سال پس از برجام، مستند به‌گزارش‌های رسمی بانک مرکزی نه‌تنها گشایشی در سفره‌های مردم رخ نداده است، بلکه آمار افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد سفره‌های مردم در یک سال پسابرجام نسبت به یک سال قبل از برجام با شتاب بیشتری کوچک‌تر شده است.

مقایسه رشد قیمت‌ها در 10 گروه مواد غذایی و خوراکی نشان می‌دهد قیمت اغلب گروههای کالایی شامل لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چای و روغن نباتی از 0.1 درصد تا 45.7 درصد در یک سال اخیر افزایش یافته است.

شتاب گرفتن رشد قیمت برنج، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قندوشکر، چای و روغن نباتی در یک سال پسابرجام نشان می‌دهد که برجام نه‌تنها گشایشی در سفره‌های مردم ایجاد نکرده بلکه وضعیت سفره‌ها از قبل برجام به‌مراتب بدتر شده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین