گزارش کامل «نسیم آنلاین» از ۲۰۰ ساعت عملیات امداد در محل حادثه پلاسکو

آواربرداری پلاسکو پس از ۹ روز پایان یافت

"هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو" تشکیل شد/ مجروح شدن ۲۳۵ نفر در حادثه پلاسکو/ خیابان جمهوری بازگشایی شد/ تشخیص هویت کامل همه شهدا پلاسکو تا بعد از ظهر امروز/ دیوارکشی در مقابل خرابه‌های پلاسکو آغاز شد/ درخواست از دولت برای ورود تجهیزات آتش‌نشانی پایان آواربرداری پلاسکو پس از ۹ روز + عکس و فیلم

پلاسکو

کار آواربرداری و امداد ساختمان پلاسکو که صبح روز پنجشنبه دچار آتش‌سوزی شد و ساعاتی بعد به طور کامل فرو ریخت، ۹ روز به طول انجامید و در روز جمعه به کار خود پایان داد.

به گزارش‌«نسیم آنلاین»، ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران که قدمت 53 ساله دارد صبح روز پنجشنبه دچار آتش‌سوزی گسترده شد و ساعاتی بعد به طور کامل فرو ریخت. آخرین خبرها از این حادثه را اینجا دنبال کنید. اخبار 6 روز اول حادثه پلاسکو را اینجا ببینید.

 این خبر به روزرسانی می شود...

شنبه نهم بهمن ماه

12:56- نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: شهردار تهران و وزیر کشور فردا در نشست علنی مجلس حضور نمی‌یابند.فارس

13:18- رییس جمهور با هدف اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از وقوع حوادث مشابه ساختمان پلاسکو و تقویت توان کشور در مدیریت بحران؛ در حکمی محمد تقی احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس را به ریاست "هیأت ویژه گزارش ملّی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو" منصوب و از وی خواست تا ظرف دو ماه «گزارش ملّی» این حادثه را جهت اطلاع مردم شریف ایران منتشر کند./فارس

12:07- شهردار منطقه 12 تهران:

- فعالیت مجتمع های تجاری مجاور ساختمان پلاسکو از جمله پاساژ کویتی ها منوط به تأیید ایمنی سازمان نظام مهندسی و مجوز دستگاه قضایی است

11:58- اسماعیل فراهانی معاون عملیات اورژانس تهران: عملیات امدادی اورژانس تهران در حادثه ریزش پلاسکو ساعت 8:30 صبح امروز با تخلیه محل و اعلام پایان عملیات دیوارکشی، به پایان رسید و اتوبوس آمبولانس، آمبولانس ها و نیروهای امدادی محل را ترک کردند.

وی ادامه داد: از زمان ریزش تا پایان عملیات امدادی، 235 نفر دچار مصدومیت شدند که 55 نفر از آنها به بیمارستان منتقل شدند.

معاون عملیات اورژانس تهران تاکید کرد: 180 نفر از مجروحان حادثه نیز در محل به صورت سرپایی مداوا شدند.

11:25: رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور تهران از بازگشایی خیابان جمهوری مقابل ساختمان پلاسکو خبر داد.

10:05- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس راهور تهران بزرگ:

🔹در حال حاضر در مسیر غرب به شرق خیابان جمهوری، عملیات دیوارکشی به منظور ایمن‌سازی این محدوده در حال انجام است.

🔹پس از پایان دیوار کشی و ایمن‌سازی در محدوده خیابان جمهوری، اقداماتی جهت بازگشایی آن صورت می‌گیرد.

🔹خیابان جمهوری طی 2 ساعت آینده بازگشایی خواهد شد.

10:01: مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از تشخیص هویت کامل همه شهدا حادثه پلاسکو تا بعد از ظهر امروز خبر داد/فارس

09:40- سخنگوی ستاد بحران با بیان اینکه محل حادثه پلاسکو از عصر دیروز تحویل عوامل شهرداری شده است، گفت: از صبح امروز معبر باز شده است.

09:17- عملیات دیوارکشی در مقابل خرابه‌های پلاسکو آغاز شد.

جمعه هشتم بهمن ماه

17.20- با توجه به پایان آواربرداری جستجو برای یافتن سایر مفقود شدگان در محل ساختمان پلاسکو نیز به پایان رسیده است.

17.15- عملیات آواربرداری پس از 200 ساعت پایان یافت.

16:20- با دستور مقام قضایی حاضر در محل، عملیات دیوارکشی در مقابل خرابه‌های پلاسکو آغاز شد.

15:45- مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران: از مجموع 19 پیکر تحویل شده به پزشکی قانونی که شامل 4 غیر آتش‌نشان و 15 آتش‌نشان بودند، تا این لحظه پیکر 3 غیر آتش نشان و 9 آتش‌نشان شناسایی و تععین هویت شده است.

13:15- ساعت 17 جمعه پایان آواربرداری

یزدانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران در ارتباط زنده با بخش خبری 13 شبکه خبر گفت: تا ساعت 17 اکیپ جستجو به همراه آواربرداران مشغول کار خواهد بود اما پس از پایان عملیات آواربرداری کارهای دیگری در دستورکار نیروهای شهرداری قرار دارد.

وی گفت: نخاله هایی که به زمین 7 هکتاری از آوارهای ساختمان پلاسکو منتقل شده با حضور نماینده دادستان و نیروهای آگاهی بررسی می شود تا اگر اشیاء قیمتی در آن باشد به صاحبان تحویل داده شود.

یزدانی افزود: پس از عملیات آواربرداری نیروهای شهرداری اقدام به دیوارکشی در محدوده ساختمان پلاسکو می کنند تا ان شاء الله از فردا عبور و مرور در خیابان جمهوری اسلامی به شرایط عادی بازگردد.

وی گفت: نیروها تا ساعت 17 پاکسازی نهایی را انجام خواهند داد و پس از آن دیوارکشی آغاز خواهد شد.

تاکنون 9 پیکر شناسایی شده است

13:01- مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: از مجموع 19 پیکر تحویل‌شده به پزشکی قانونی (4 غیر آتش نشان و 15 آتش نشان) تاکنون 9 پیکر شناسایی شده است.

مسعود قادی پاشا افزود: تاکنون پیکر سه غیر آتش نشان و شش آتش نشان شناسایی شده است و تلاش برای شناسایی دیگر پیکرها به طور شبانه روزی ادامه دارد.

وی گفت: تعدادی از این پیکرها قابل تشخیص نیست و شناسایی فقط باید از طریق DNA صورت گیرد.

قادی پاشا گفت: به احتمال بسیار زیاد امشب چند پیکر دیگر تعیین هویت خواهد شد./ خبرگزاری صداوسیما‏

12:06- درخواست از دولت برای ورود تجهیزات آتش‌نشانی

یکی از فرماندهان آتش نشانی در حادثه پلاسکو با اشاره به  اهمیت افزایش ضریب ایمنی شهروندان گفت : باید همه برای ترویج فرهنگ افزایش ایمنی تلاش کنند که اگر درصد ایمنی بالا برود اسیب این حوادث کمتر خواهد شد.

امیر مهدیانی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با تشکر از پیام دلگرم کننده مقام معظم رهبری و مردم انقلابی که با آتش نشانان همراهی کردند گفت : 16 آتش نشان باتجربه در این حادثه به شهادت رسیدند.

وی به تشریح آتش سوزی پلاسکو پرداخت و افزود: از زمان اعلام حریق تا اعزام گروه اتش نشان دو دقیقه طول کشید تا به محل رسیدیم، نیروهای کمکی هم آمدند و با جانفشانی تعداد زیادی شهروند و کسبه را که در طبقات حضور داشتند و خارج نمی شدند خارج کردند.

مهدیانی اضافه کرد: در طبقات اول تا چهارم حداقل چند صد نفر بودند که اگر از جان گذشتگی اتش نشانان نبود و این ساختمان را خنک نمی کردند شاید دو ساعت قبل از ریزش، ساختمان آوار می شد و چند صد نفر زیر آوار می ماندند اما این قهرمانان آتش نشان جان دادند تا مردم به موقع خارج شوند.

وی با اشاره به مکانهای نا امن و اهمیت افزایش ضریب ایمنی شهروندان گفت : باید همه برای ترویج فرهنگ افزایش ایمنی تلاش کنند که اگر درصد ایمنی بالا برود اسیب این حوادث کمتر خواهد شد.

مهدیانی افزود :پس از این حادثه ،حضور مردم برای گرفتن بیمه اتش نشانی چند برابر شد و چقدر خوب است که حس ایمنی  در همه زنده شود.

وی درادامه با تشکر از مسئولان برای  تصویب  شغل اتش نشانی در رده شغلهای سخت و زیان اور گفت :از مسئولان می خواهیم که برای سنوات کاری آتش نشانها  هم مزایایی در نظر بگیرند و برای واردات تجهیزات اتش نشانی ضوابط  را تسهیل کنند.

مهدیانی در پایان با دلجویی از همه اتش نشانان گفت: صبور باشید و بدانید این شغل ماست و راه همچنان ادامه دارد.

11:38- باقرصاد قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران  گفت: مراحل آماده سازی خیابان جمهوری برای بازگشایی امروز انجام خواهد شد.

10:36- ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران: اخیرا صفحاتی در فضای مجازی به نام بنده باز شده است که اعلام می کنم بنده در فضای مجازی هیچ گونه صفحه ندارم و در این بخش فعال نیستم

08:30- عملیات آواربرداری در ساعت های آغازین روز نهم با وجود بارش باران به کف طبقه منفی 2، پایین ترین سطح ساختمان پلاسکو رسیده است.

01:24- با وجود بارش باران در تهران، امدادگران بدون وقفه در حال آوار برداری و عملیات جستجو برای یافتن پیکرهای مفقود شدگان پلاسکو هستند.

00:35-  دقایقی پیش حین جست‌وجوی سگ‌های جسدیاب، پیکر یکی از شهروندان زیر آوارمانده در پلاسکو پیدا شد.

تا پیش از این پیکر تمامی 15 شهید آتش‌نشان و چهار تن از شهروندان زیر آوارمانده توسط تیم‌های تجسس و سگ‌های جسدیاب از زیر آوار ساختمان پلاسکو خارج شده بود.

پنجشنبه هفتم بهمن ماه

22:45- توضیحات قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی درباره اجساد کشف‌شده در پلاسکو:

**در حال حاضر ۱۶ کاور به آتش‌نشانی منتقل شده ولی معلوم نیست که داخل هر کاور، تنها یک جسد باشد یا خیر. احیاناً ممکن است قطعاتی از یک بدن داخل هر یک از کاورها باشد و این امر به تلاش‌های بعدی آتش‌نشانان بستگی دارد که این اجزای بدن مربوط به اجساد الحاقی باشد یا اجساد دیگر.
**ما چهار پیکر غیر آتشنشان را از زیر آوار بیرون آوردیم و هویت هر چهار جسد نیز تعیین شده و سه تن از این اجساد امروز صبح تحویل گرفته شده و یک تن دیگر نیز تا فردا تحویل خواهد شد.
**تعداد کمی در حدود سه یا چهار تن مفقودی اعلام شده و ما در حال آنالیز و بررسی این مسأله هستیم و همچنان به جست‌و‌جو ادامه می‌دهیم و در مورد صحت و سقم این مسأله هم در حال بررسی هستیم.

22:05- ملکی سخنگوی بحران ساختمان پلاسکو: تلاش برای یافتن اجساد شهروندان گرفتار زیر آوار همچنان ادامه دارد.

21:45- پیکر آخرین آتش نشان شهید از زیر آوار پیدا شد.به این ترتیب شمار آتش نشانان شهید(با احتساب آتش نشانی که در بیمارستان به شهادت رسید) به 16 تن رسید.

21:43- بازدید شبانه قالیباف از محل پلاسکو

دقایقی پیش محمدباقر قالیباف شهردار تهران در بازدید از محل حادثه پلاسکو در جریان روند آواربرداری قرار گرفت.

19:36- کشف سنگ نمای پلاسکو در پایان روز هشتم که هنوز از گرمای آتش داغ است:

19:00- ملکی: اجساد پیدا شده حتما باید مورد بررسی قرار گیرند/ اینکه از این ۱۴ مورد جسد کشف شده چند مورد از شهدا باشند بعد از آزمایشها مشخص می شود. تا دو ساعت قبل حدود ۲۰ هزار تن نخاله را جا به جا کرده ایم که بیش از ۹۰ درصد آوار این مجموعه است.

تلاش ما این است که هر چه زودتر به پیکر شهدا برسیم.

18:50- یکی از سگ‌های جستجوگر به میان آوارها برده شد/ به نظر می رسد امدادگران به بخشی از آوار مشکوک شده و احتمال وجود کسی را می‌دهند.

18:20- همچنان دل پلاسکو پر از مواد مذاب است.

17:23- دود غلیظ با هر بار عملیات آوار برداری، محیط را فرا میگیرد ، آتش نشانان در تلاشند با پاشیدن آب دودهای غلیظ را مهار کنند.

17:17- ملکی: تاکنون 1450 مرتبه عملیات آوار برداری انجام شده است که میزان نخاله های خارج شده حدود 19هزار تن بوده است.

17:15- ملکی: در حال حاضر به طبقه منفی یک رسیده ایم. هیچ هموطنی در محل مخزن گازوئیل تاکنون پیدا نشده است.

17:07- گیل آبادی: 90 درصد از عملیات آوار برداری تاکنون انجام شده است.

16:40- هم اکنون سردار ساجدی نیا در محل حادثه پلاسکو حضور یافت تا اقدامات انجام شده را بررسی کند.

16:25- شریف زاده، مدیر عامل آتش نشانی: برای ما شهروندان و آتش نشانان تفاوتی ندارند و تلاش جهت رعایت احترام به پیکر شهدا حین جستجو سرلوحه کار ما قرار دارد.

وجب به وجب خاک پلاسکو را برای پیدا کردن شهدا و هموطنانمان جستجو می کنیم/ هموطنان مثل همیشه به آتش نشانان اعتماد کنند.

16:15- ملکی: در ابتدا گفته شد حداکثر تعداد شهروندان 10 نفر است که تاکنون 4 نفر از شهروندان پیدا شده اند و عملیات جستجو برای پیدا کردن باقی شهروندان در حال انجام است.

15:56- سید جلال ملکی، سخنگوی ستاد بحران پلاسکو، درباره آخرین وضعیت محل حادثه اظهار کرد: تا کنون پیکر 14 تن از شهدای آتش نشان از زیر آوار خارج شده که با احتساب آتش‌نشانی که در بیمارستان شهید شد، تعداد شهدای آتش نشانی اکنون 15 تن است.

ملکی با بیان اینکه طبق پیش بینی‌ها و اطلاعات، پیکر یکی دیگر از آتش نشانان هنوز در زیر آوار است گفت: تلاش‌ها برای شناسایی محل و یافتن پیکر این آتش نشان همچنان ادامه دارد.

وی درباره وضعیت افراد عادی و غیر آتش نشان که در زیر آوار مانده‌اند، گفت: پیکر 4 تن از این افراد از زیر آوار خارج شده و پیش بینی‌ها حاکی از این بود که حداکثر 10 تن از افراد غیر آتش نشان در زیر آوار حضور داشتند که تلاش‌ها برای یافتن این افراد ادامه دارد.

وی درباره روند آواربرداری و عملیات در این محل نیز گفت: عملیات آواربرداری همچنان ادامه دارد و آتش‌نشانان مشغول عملیات هستند و آنطور که به من اطلاع دادند، تا صبح امروز بیش از 90 درصد آوار پلاسکو از محل خارج شده است.

15:25- ملکی: هنوز یک نفر از آتش نشانان در زیر آوار است/ تعداد هموطنان محبوس در زیر آوار مشخص نیست.

14:45- مخالفت پلاسکونشینان با پراکنده شدن در پاساژهای پیشنهادی/ کسبه پاساژ "نور" (تقاطع ولیعصر - طالقانی) را پیشنهاد داده‌اند/ ایسنا

14:40- پیکر چهاردهمین آتش نشان که دقایقی پیش کشف شده بود روی دستان هم قطاران آتش‌نشانش تشییع شد.

14:20- سردار کریمی، جانشین فرماندهی تهران بزرگ: تاکنون 180 نفر به پلیس جهت مفقودی وسایل و اموال خود مراجعه کردند که از این میان تاکنون به 17 نفر اموالشان تحویل داده شده است.

14:00- ادای احترام به آتش نشانان حادثه پلاسکو در مقابل کلیساى جامع "سنت اشتفان" - شهر وین

13:35- به نظر می‌رسد با توجه به حجم آوار برداری و همچنین پیشرفت در کشف پیکر شهدا و جانباختگان امشب عملیات آواربرداری و انتقال پیکرها به پایان برسد.

13:29- سخنگوی آتش‌نشانی: لحظاتی پیش پیکر یکی دیگر از آتش‌نشانان شهید کشف شد/ تعداد شهدای تفحص شده به 14 تن رسید.

12:54- ملکی: پیکر یک آتش نشان دیگر از زیر آوار خارج شد و تعداد شهدای آتش نشان به ۱۴ نفر رسیدند/ پیکر دوتن از آتشنشانان باقیمانده است.

12:45- در اطلاعیه روابط عمومی معاونت درمان وزارت بهداشت آمده است:« ضمن عرض تسلیت به خانواده بزرگوار قهرمانان بی‌ادعای حادثه ساختمان پلاسکو، به اطلاع می‌رساند خبر اهدای عضو آتش نشان شهید، فرزند ایران، بهنام میرزاخانی که در بیمارستان شهید مطهری به درجه رفیع شهادت نائل شد، به این وسیله تکذیب می‌شود. همچنین، از هموطنان عزیز خواهشمندیم از انتشار پیام‌هایی که درباره صحت آن اطلاعی ندارند، خودداری کنند.»

12:40- استاندار نجف با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو، گفت: دولت عراق و مردم نجف، این حادثه دردناک را به ملت ایران تسلیت می‌گویند.

سید جواد الیاسری ضمن عرض تسلیت حادثه پلاسکو و شهادت تعدادی از آتش‌نشانان گفت: آتش نشانان قهرمان هستند. این حادثه، حادثه دردناکی بود و دولت عراق و مردم نجف به مردم ایران تسلیت می‌گویند.

12:35- گفته می شود نیروهای امدادی و آتش نشانان با پیشرفت در مسیر آواربرداری به طبقه منفی یک رسیده اند.

12:20- مسئولان سفارتخانه عراق در تهران به محل حادثه پلاسکو آمدند.

12:15- آتش نشانان در بخشی از ساختمان کار آوار برداری با بیل‌های مکانیکی را تعطیل کرده و در حال جستجوی دستی هستند.

12:00- تلاش مأموران شهرداری برای پاکسازی خیابان جمهوری

11:50- سرپرست اورژانس کشور از افزایش آمار مصدومان حادثه پلاسکو به 222 نفر خبر داد.

وی افزود: از این تعداد 169 نفر به صورت سرپایی و در محل حادثه درمان شدند و  53 نفر به بیمارستان انتقال یافتند که یک نفر از آنها فوت کرد و یک نفر هنوز بستری است. 51 نفر نیز پس از بستری در بیمارستان و دریافت خدمات لازم، ترخیص شده‌اند.

به گفته کولیوند، "بهنام میرزاخانی" 35 ساله، آتش نشانی است که در بیمارستان مطهری فوت کرد و "فخر الدین گودرزی" نیز هم اکنون در بیمارستان پارس بستری است.

11:25- سرپرست دادسرای امور جنایی: تاکنون از آوار منتقل‌شده به سکوی هرندی جسد یا بقایای جسدی کشف نشده است

11:22- مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران: کفن و دفن همه جانباختگان رایگان انجام می‌شود.

11:20- سرپرست دادسرای امور جنایی تهران: هویت متوفیان زیر تائید شده است:

۱-جواد حسین قلی زاده

۲-حیدر پهلوانی

٣-محمود محسنی جهود بجاری

- این جانباختگان به خانواده‌هایشان تحویل داده شده‌اند تا روند تدفین انجام شود.

- این افراد با توجه به انجام آزمایش‌های DNA شناسایی شده‌اند.

- تلاش برای کشف هویت سایر افراد ادامه دارد.

11:15- به گفته مسئولان انتظامی و قضایی حاضر در محل تاکنون 120 گاوصندوق از محل خارج که تعدادی از آنها به طور کامل مچاله و سوخته شده است.

11:00- ملکی گفت: کماکان سازمان آتش نشانی مشغول جستجوی پیکر شهدا و هموطنان هستند/ در ضلع شمال غربی آتش فوق العاده است و گرمای وحشتناکی داریم و حتی با آهن مذاب شده مواجه هستیم/ تلاش همکاران برای سرد کردن و خاموش کردن آتش/ تا به این لحظه ۱۲ پیکر شهدا و پکیر ۴ هموطن را خارج کرده‌ایم/ پیکر ۳ شهید هنوز کشف نشده است.

10:55- سردار علیپور: تا الان 1280 کامیون را شهرداری تهران از مجموعه خارج و همراه هر کامیون یک مامور اعزام می‌شود.

10:45- یک گاوصندوق دیگر از دل آوار بیرون کشیده شد.

10:40- یک منبع فلزی توسط آتش نشانان خارج شد.

10:59- سردار محمدرضا علیپور، فرمانده انتظامی میدان آواربرداری پلاسکو:

- تاکنون 135 گاوصندوق از آوار پلاسکو خارج شده است

- طی 1280 مرحله بارگیری کامیون، نخاله ها و ضایعات پلاسکو به همراه یک مامور از یگان حفاظت شهرداری تهران، به نقطه‌ای امن منتقل شده است.

10:00- جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ:

🔹تا این لحظه چهار پیکر از افراد غیرآتش‌نشان پیدا شده و اکنون به دنبال شش نفر دیگر هستیم.

🔹پلیس در حالی بررسی است تا ردی از کسبه مفقود شده پیدا کند.

🔹از دیروز حضور مردم در چهارراه استانبول باعث اختلال شده و از مردم می‌خواهیم به محل حادثه نیایند.

🔹مسوولان بانک تجارت عنوان کرده‌اند که همان لحظات اولیه حریق، مدارک مهم را خارج کرده‌اند.

🔹تا زمانی که پیکری زیر آوار باشد، محدودیت‌های ترافیکی کلا برداشته نمی‌شود.

09:35- قاضی شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران: از روز گذشته با پیدا شدن اجساد شهدای آتش نشان و افراد عادی روند شناسایی و تشخیص هویت پیکرهای کشف شده آغاز شده است.

وی گفت: به همراه مسئولان پزشکی قانونی تلاش می‌کنیم تا هر چه سریعتر با انجام آزمایشهای تشخیص و تطابق DNA مفقود شدگان با خانواده‌های آتش نشانان کارهای تشخیصی انجام شود.