آیت‌الله آملی لاریجانی:

برخی با پول‌های انگلیسی مرجع‌تراشی می‌کنند/ دادگاه روحانیت، فلان آقا را محکوم کرده اما بوق‌های غربی از او مرجع تقلید می‌سازند

آملی لاریجانی

رئیس قوه‌قضاییه با بیان اینکه برخی جریانها و رسانه ها با پول‌های انگلیسی اقدام به مرجع تراشی می‌کنند، نسبت به آسیب‌هایی که می‌تواند متوجه نهاد روحانیت باشد هشدار داد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، آیت الله آملی لاریجانی در همایش "روحانیت، صیانت و پیشگیری" که صبح پنجشنبه به همت دادستانی کل ویژه روحانیت در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، تصریح کرد: امروز روحانیت نه تنها در کشور ما بلکه در منطقه و جهان نقش موثر و بی بدیلی دارد. علت تاثیرگذاری روحانیت در سطح منطقه ای و بین المللی، در واقع تاثیر جمهوری اسلامی در منطقه و جهان است.

رئیس دستگاه قضایی در ادامه، سه نقش و وظیفه مهم روحانیت را برشمرد و اظهار کرد: اولین نقش روحانیت، معرفت دینی و تلاش در جهت توسعه آن است. بر این اساس، فهم مجتهدانه کتاب و سنت از اساسی ترین وظایف روحانیت به شمار می رود و لذا می توان به جرأت گفت که تحصیل اجتهاد، نوعی جهاد است.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر لزوم پاسخگویی نهاد روحانیت به سوالات جامعه امروز بر مبنای فهم دقیق و عالمانه قرآن و سنت پیامبر و اهل بیت (ع)، خاطرنشان کرد: قرآن و روایات باید در معارف متعدده مورد نیاز جهان امروز، محل رجوع باشند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه روحانیت باید آماده عرضه اندیشه های مجتهدانه برای ایجاد تحول در علوم انسانی باشد، بر لزوم هوشیاری نسبت به ترویج برخی دیدگاهها در حوزه از جمله بحث نسبی گرایی هشدار داد.

آیت الله آملی لاریجانی، تبلیغ دین را دومین وظیفه اساسی روحانیون دانست و گفت: روحانیت موظف است در مقام تبلیغ از همه ابزارهای نوین از جمله نرم افزارهای تلفن همراه و شبکه های اجتماعی استفاده کند و در همه عرصه های فرهنگی حضور داشته باشد. به عنوان مثال چه ایرادی دارد یک روحانی فیلمنامه بنویسد؟

رئیس قوه قضاییه، سومین نقش روحانیت را نقشی دانست که به موجب ساختار سیاسی جمهوری اسلامی برای روحانیون ایجاد شده است و افزود: جایگاه والای ولایت فقیه نشان می دهد که قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش بی بدیلی به روحانیت داده است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: علاوه بر جایگاه ولایت فقیه، تصدی بسیاری از مناصب مهم در کشور بر عهده روحانیت است و این وظیفه روحانیون را بسیار سنگین می کند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به جایگاه روحانیت در کسوت قضاوت نیز بر لزوم یاری رساندن حوزه ها به قضات روحانی در جهت فهم عمیق مفاهیم فقهی تاکید کرد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه در هر سه نقش و وظیفه برای روحانیت آسیبهایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در مورد فهم کتاب و سنت، یکی از آسیبها به زبان ساده، رخوت و تنبلی است و این موجب می شود که در پاسخ به برخی سوالات روز چالشهایی به وجود بیاید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه، نشناختن مخاطب را مهمترین آسیب نقش تبلیغی روحانیون دانست و اظهار کرد: روحانیت باید به گونه ای سخن بگوید که بر دل مخاطب بنشیند. درست مانند ادبیاتی که شهید مطهری به کار می گرفت. بنابراین روحانی مبلغ باید نیاز جامعه و زبان مخاطب را به خوبی بشناسد.

آیت الله آملی لاریجانی آسیبهای نقش سوم روحانیت را فراوان دانست و گفت: نشناختن عالم سیاست و خط دشمن، مهمترین مولفه ای است که به جایگاه روحانیت در عرصه سیاسی لطمه وارد می کند. اگر یک روحانی، بصیرت سیاسی نداشته باشد آسیب این امر متوجه نظام، کشور و بلکه جهان اسلام خواهد شد.

آیت الله آملی لاریجانی، انحطاط اخلاقی را از جمله آسیبهای عمومی برای همه افراد از جمله روحانیون دانست و با تاکید بر آیات قرآن کریم پیرامون اشارات مربوط به جهان آخرت افزود: اگر یک مبلغ یا سیاستمدار روحانی دچار سقوط و انحطاط اخلاقی شود، ضرر عظیمی متوجه جامعه و دین مبین اسلام خواهد شد.

رئیس دستگاه قضایی همچنین با تاکید بر لزوم جدی گرفتن بحث نفوذ در نهاد روحانیت، به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در این زمینه اشاره کرد و گفت: امروز مقوله نفوذ یک پروژه عظیم و پیچیده است که از سوی غرب دنبال می شود. علت تلاش غرب نیز دقیقا تاثیرگذاری جمهوری اسلامی در سطح منطقه و جهان است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به برخی آسیبهای دیگر اظهار کرد: همین امروز در حوزه ها کسانی از اهل فضل هستند که معتقدند سیاست ربطی به دیانت ندارد. بر این اساس، شاید افرادی ناخواسته نقش نفوذی را ایفا کنند و در جهت تحقق اهداف غرب گام بردارند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم توجه روحانیت به ارشادات مقام معظم رهبری پیرامون نقش فتنه و نفوذ فتنه گران تصریح کرد: دادگاه ویژه روحانیت، فلان آقا را براساس اسناد معتبر محکوم کرده است، حالا بوقهای غربی از او مرجع تقلید می سازند. این همان مرجع تراشی انگلیسی است که به مدد پولهای انگلیس صورت می گیرد. نکته جالب ماجرا اینجاست که اتفاقا افرادی را مرجع می خوانند که واقعا درسشان را هم به خوبی در حوزه دنبال نکرده اند. وقتی حرف بوقهای تبلیغاتی را از حلقوم برخی داخلیها می شنویم چطور نباید نفوذ را باور کنیم؟

آیت الله آملی لاریجانی، راه مقابله با این آسیبها را دارا بودن بصیرت کافی دانست و با تاکید بر لزوم حفظ شأن و جایگاه روحانیت از سوی خود روحانیون، نسبت به تلاش در جهت حفظ تقوا و تزکیه نفس توصیه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی دادستان کل ویژه روحانیت و تولیت آستان قدس رضوی نیز در ابتدای این همایش ضمن تجلیل از جایگاه مهم روحانیت در نظام اسلامی تاکید کرد: عزیزانی که در دستگاههای مختلف مشغول فعالیتند وظیفه عقلی و شرعی دارند که اگر خدای ناکرده زمینه لغزش در میان روحانیون را مشاهده کردند، فورا نسبت به آن هشدار دهند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین