گزارش «نسیم آنلاین»: آیا همچنان از رکود خارج شدیم؟!

صادرات کاشی و سرامیک ۳۰ درصد کم شد/ ظرفیت تولید نصف شد!

کاشی و سرامیک

دولتمردان معتقدند که صنایع مختلف از رکود خارج شده اما انجمن کاشی و سرامیک اذعان داشته که  بیش از ۶۰ درصدکارخانه های کاشی و سرامیک کمتر از  ظرفیت  اسمی  خود مشغول به فعالیت بوده اند.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»- بررسی های تازه خبرنگار «نسیم آنلاین» نشان میدهد که میزان تولید کاشی و سرامیک کشور در سال گذشته دستکم ۳۰۰ میلیون متر مربع بوده که در قیاس با سال ۹۲، ۲۰۰ میلیون متر مربع کاهش یافته است.

پیمایش صورت گرفته از انجمن کاشی و سرامیک نشان میدهد که میزان تولیدات کاشی و سرامیک کشور به ترتیب از سال ۹۲ سیری نزولی داشته و از رقم ۵۰۰ میلیون متر مربع در همین سال به رقم ۴۱۰ و سپس ۳۰۰ میلیون متر مربع در سال گذشته رسیده است.

بر پایه گزارش خبرنگار «نسیم آنلاین» افت شدید در صنعت کاشی و سرامیک فقط مربوط به تولید آن نبوده بلکه مصرف آن نیز در سال ۹۲ از رقم ۳۵۰ میلیون متر مربع به  ۳۱۶ میلیون متر مربع در سال ۹۳ و ۲۰۰ میلیون متر مربع در سال ۹۴ رسیده است.

گفته میشود که در حال حاضر، ظرفیت تولید کاشی و سرامیک کشور دستکم ۷۰۰ میلیون متر مربع بوده که هم اکنون فقط نیمی از آن فعال است.

از قرار معلوم روند تولید کاشی و سرامیک فقط به سال ۹۴ منتهی نشده و در هشت ماه امسال هم در قیاس با همین مدت در سال قبل ۴۱ درصد افت کرده است.

دولتمردان معتقدند که صنایع مختلف از رکود خارج شده اما انجمن کاشی و سرامیک اذعان داشته که بیش از ۶۰ درصد کارخانه های کاشی و سرامیک کمتر از ظرفیت اسمی خود مشغول به فعالیت بوده اند که این امر مبین آن است که رکود در بخش صنعت تشدید شده است.

جالب تر اینکه صادرات محصولات کاشی و سرامیک هم در این مدت روندی نزولی داشته و چندان چشمگیر نبوده است؛ در سال ۹۲ ،۹۳و ۹۴ به ترتیب ۱۱۴ ، ۱۰۹ و ۱۱۲ میلیون متر مربع انواع کاشی صادر شده است.

حال آنکه انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران، ارزش صادرات 10 ماهه کاشی و سرامیک تولیدکنندگان کشور را بر پایه اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی 100 میلیون متر مربع به ارزش 272 میلیون دلار اعلام کرد که ازنظر ارزش 29 درصد کاهش دارد.

با جمع بندی گزارش مذکور، میتوان نتیجه گرفت که تولید کاشی و سرامیک در سال ۹۴ نسبت به سال های  ۹۲ دستکم ۴۰ درصد کاهش یافته و صادرات آن نیز  دو درصد و مصرف آن ۴۳ درصد کاهش یافته است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین