قیمت نفت در بازارهای جهانی نزولی شد

میدان نفتی

تحلیلگران دلیل اصلی این افزایش را بالارفتن حجم واردات و تولید نفت‌خام این کشور می‌دانند. علاوه براین، روند فزاینده تولید نفت‌خام کشورهای لیبی و نیجریه که از توافق کاهش تولید اعضای اوپک مستثنی هستند، باعث تضعیف قیمت‌های نفت شدند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، نگرانی نسبت به عدم پایبندی اعضای اوپک و غیراوپک به کاهش تولید نفت از ابتدای ماه ژانویه و همچنین افزایش تولید نفت نیجریه و لیبی، سبب کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد.
قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 13 ژانویه (24 د‌‌‌‌‌‌ی‌ماه) با یک دلار و 77 سنت کاهش به 51 دلار و 89 سنت برای هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون 52 دلار و 48 سنت برای هر بشکه بوده است.

قیمت نفت خام سنگین ایران با یک دلار و چهار سنت کاهش به 51 دلار و 60 سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران امسال تاکنون 52 دلار و 6سنت برای هر بشکه بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به 52 دلار و پنج سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، یک دلار و  چهار سنت کاهش نشان می دهد.

به گزارش مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، قیمت نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در هفته منتهی به 13 ژانویه با یک دلار و 26سنت کاهش، 52 دلار و هشت سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با 88 سنت کاهش، 54 دلار و 9 سنت برای هر بشکه معامله شد. قیمت نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب نیز با 99 و یک دلار و سه سنت کاهش به 53 دلار و 37 و 53 دلار و 74 سنت برای هر بشکه رسید.

عوامل متعددی در هفته گذشته در تضعیف قیمت‌ها نقش داشتند که می توان به افزایش سطح ذخیره‌سازی نفت‌خام آمریکا اشاره کرد. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا سطح ذخیره‌سازی نفت‌خام این کشور در هفته منتهی به 6 ژانویه با چهار میلیون بشکه افزایش به 483 میلیون بشکه رسید.

تحلیلگران دلیل اصلی این افزایش را بالارفتن حجم واردات و تولید نفت‌خام این کشور می‌دانند. علاوه براین، روند فزاینده تولید نفت‌خام کشورهای لیبی و نیجریه که از توافق کاهش تولید اعضای اوپک مستثنی هستند، باعث تضعیف قیمت‌های نفت شدند.

گزارش‌هایی مبنی بر کاهش صادرات کالا و خدمات چین، سبب نگرانی‌هایی در مورد وضع اقتصادی این کشور شده و این امر نیز اوضاع را برای بازار نفت بدتر کرده است.

برخلاف اعلام برخی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک مبنی بر کاهش تولید نفت‌خام از ابتدای ماه ژانویه، نگرانی‌هایی نیز نسبت به عدم پایبندی این کشورها برای کاهش تولید وجود دارد که این امر موثر بر کاهش قیمت در هفته‌ی گذشته بود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین