معاون سابق وزیر صنعت در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

کاهش تعرفه واردات از ترکیه به رکود دامن می‌زند/ اقدام اخیر دولت به زیان تولید است

با این اقدام برای تولیدکنندگان داخلی رقیب تراشی می کنیم

محمد صادق مفتح

مفتح گفت: در نهایت بنده نیز مانند بسیاری از متخصصان و تولیدکنندگان کشور معتقدم ممکن است قرار دادن این کالاها در لیست کاهش تعرفه ترجیحی لطمات زیادی به اقتصاد کشور بزند و باعث رکود بیشتر شود.

محمد صادق مفتح، معاون سابق وزیر صنعت در گفتگو با «نسیم آنلاین» در رابطه با موضوع کاهش تعرفه واردات برخی کالاها از ترکیه بیان داشت: این بحث‌ها چندین سال است که مطرح است اما در آن زمان نیز نظرات بسیاری از کارشناسان این حوزه  این بود که این  توافق نامه تجارت ترجیحی به نفع ما نیست زیرا آن گروه از کالاهایی که از طرف ترکیه در این لیست قرار می گیرد کالاهایی است که ما در داخل کشور تولیداتش را داریم و لذا نیازی به واردات آن‌ها از دیگر کشورها نیست.

وی افزود: وقتی تعرفه این گونه کالاها کاهش می یابد در حقیقت ما برای تولیدکننده های خود رقیب تراشی می کنیم، اما از آن طرف کالاهایی که از طرف ترکیه تعرفه اش کاهش می یابد یعنی با تعرفه کمتر ما می توانیم آن را به ترکیه صادر کنیم کالاهایی است که  در آن مزیت نسبی نداریم و صادرات این کالاها در سال های گذشته و به ترکیه چشمگیر و چندان قابل توجه نبوده است که بتواند برای ما به صرفه باشد.

وی تأکید کرد: کل تفاهم نامه از ابتدا هم مخالفانی داشت و بسیاری از کارشناسان در همان زمان هم مخالفت خود را بیان کردند و در دولت قبل هم از نظر کارشناسی بحث های زیادی در این رابطه صورت گرفت و وزارت صنعت نیز آن را به ضرر کشور می دانست و نهایتا نیز در دولت یازدهم امضا شد.

مفتح خاطرنشان کرد: البته لیست کالاهایی که آن زمان پیشنهاد ایران بود غیر از این کالاهایی است که آقایان بعدا تصویب کردند، آن زمان کالاهایی پیشنهاد شد که ما در آن مزیت نسبی برای صادرات داشته و اتفاقا ظرفیت صادرات آن‌ها هم وجود داشت اما ترکیه‌ای ها آن را نپذیرفتند تا این که موکول شد به این دولت و در دولت یازدهم تفاهم نامه انجام شد.

معاون وزیر سابق در پایان گفت: در نهایت بنده نیز مانند بسیاری از متخصصان و تولیدکنندگان کشور معتقدم ممکن است قرار دادن این کالاها در لیست کاهش تعرفه ترجیحی لطمات زیادی به اقتصاد کشور بزند و باعث رکود بیشتر شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین