وزیر ارتباطات در سمنان:

۳ ماهواره کاملاً ایرانی آماده پرتاب به فضاست/ پرتاب ماهواره دوستی به فضا تا چندماه آینده

سفر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان فارس

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران سه ماهواره کاملاً بومی و ایرانی آماده پرتاب به فضا دارد گفت: امیدواریم که یکی از این ماهواره‌ها به نام ماهواره دوستی در چندماه آتی به فضا پرتاب شود.

به گزارش «نسیم آنلاین»، تسنیم نوشت: محمود واعظی دقایقی پیش در حاشیه ویژه برنامه دهه مبارک فجر ترمه و ترنج در سمنان اظهار داشت: ماهواره از نظر فناوری در لبه فناوری قرار داشته و امروز ما نیازمندیم که هم ماهواره بومی و هم ماهواره ملی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه هدفگذاری کرده است افزود: در این راستا از بهترین افراد، اساتید و فارغ التحصیلان خوب دانشگاهی استفاده شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروز در ساخت ماهواره‌های آزمایشی سنجشی قدم‌های خوبی در کشور برداشته شده است خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران سه ماهواره «سنجشی» آماده پرتاب دارد.

واعظی با بیان اینکه در دیگر امور تحقیقاتی و پژوهشی و فناوری‌های نوین با موفقیت طرح و ایده در آزمایشگاه، کار تمام می‌شود عنوان کرد: اما در فناوری ماهواره‌ها، ماهواره بعد از ساخت باید در فضا آزمایش شود.

وی با اشاره به موفقیت‌های کشورمان در تولید و آزمایش ماهواره گفت: امروز ما در کشور یک ماهواره به نام ماهواره سنجشی دوستی آماده پرتاب داریم و امیدوارم که در دو تا سه ماه آ‌ینده به فضا پرتاب شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه مأموریت این ماهواره از نوع  فعالیت های سنجشی است تصریح کرد: 2 ماهواره دیگر نیز آماده پرتاب داریم که به موقع خود این دوماهواره نیز به فضا پرتاب خواهند شد.

واعظی از ماهواره «ناهید» به عنوان یکی از این ماهواره‌ها نام برد و افزود: این ماهواره نخستین کار آزمایشی به عنوان ماهواره مخابراتی آزمایشی است و همه این‌ها بومی است و آن را در پژوهشکده ماهواره ساختیم.

وی با بیان اینکه ماهواره «پیام» سومین ماهواره بومی آماده پرتاب جمهوری اسلامی ایران است اضافه کرد: این ماهواره را نیز سازمان فضایی وزارت ارتباطات با همکاری دانشگاه امیرکبیر ساخته است و این ماهواره نیز برای پرتاب شدن به فضا آماده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه کشورمان در زمینه فناوری ماهواره‌ها همچنان در حال پیشرفت است ابراز امیدواری کرد تا پنج سال آینده، جمهوری اسلامی ایران صاحب ماهواره دائمی سنجشی بومی شده و ظرف هشت تا 10 سال آتی نیز بتواند ماهواره مخابراتی دائمی بومی تولید و به فضا پرتاب کند.

واعظی با بیان اینکه در کنار آن کشورمان به دنبال در اختیار داشتن 2 ماهواره ملی است افزود: به دنبال ماهواره‌هایی هستیم که همه مدیریت آن دست خودمان باشد و در این مورد قراردادهای لازم نیز بسته شده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود که تا 30 ماه دیگر قرارداد ماهواره ملی سنجشی اجرایی شود گفت: برای تولید ماهواره ملی مخابراتی نیز درحال پیگیری هستیم و امیدواریم هرچه زودتر به نتیجه برسد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین