«نسیم آنلاین»، گزارش می‌دهد:

انتخابات ریاست جمهوری و شائبه‌ای به نام "وکیل‌الدوله‌ها"

آخوندی در مجلس

رد شدن پرقدرت قطار وزیر راه پرحاشیه دولت یازدهم از پل استیضاح مجلس این پیام سیاسی را داشت که علی‌رغم اینکه اکثریت مجلس در دست جریان اصولگرا است اما دولت یازدهم مشکل جدی با این مجلس نخواهد داشت و لابی بین مجلس و دولت آنقدر قوی هست که حتی نیاز نباشد رئیس‌جمهور برای نجات وزیر راهش قدم رنجه کرده و پا به بهارستان بگذارد.

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»:: صبح روز یکشنبه گذشته جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس برگزار شد.

آخوندی را می‌توان پرحاشیه‌ترین وزیر دولت یازدهم نامید، فردی که از ماه‌های ابتدای آغاز به کار با مزخرف خواندن مسکن مهر، روی بی‌مهری خود را به متقاضیان این واحدها نشان داد و با عدم تکمیل این‌ خانه‌ها با گذشت نزدیک به چهار سال از آغاز به کار دولت یازدهم نارضایتی‌ها زیادی را در میان مردم برعلیه خود و دولت ایجاد کرده است.

حادثه تصادف قطار تبریز ـ مشهد با ۴۸ نفر کشته در آذر ماه امسال و اصرار وزارت راه مبنی‌بر معرفی خطای انسانی به عنوان دلیل این حادثه در کنار افشای این موضوع که سیستم کنترل اتوماتیک قطار (ATC) طی ۱۸ ماه اخیر بالغ بر ۲۰۰۰ بار اعلام خطا داشته و به آن ‌توجهی نشده است و از طرفی واکنش آخوندی به این حادثه که گفته بود "همه مسافران بیمه هستند جای نگرانی نیست" موضوعاتی بود که سطح نارضایتی از عملکرد وزیر راه و شهرسازی را بیش از پیش افزایش داده بود.

عدم هشدار لازم توسط سازمان هواشناسی درباره احتمال سرما زدن مرکبات شمال کشور که موجب خسارت بسیار زیادی به کشاورزان این منطقه شد، منجر به آن شد تا بار دیگر نام وزیر راه به عنوان مسئولی که سازمان هواشناسی زیرمجموعه آن به حساب می‌آید بار دیگر بر سر زبان‌ها بیافتد.

آخوندی با همه این نارضایتی‌های انباشته شده در حالی وارد جلسه استیضاح روز یکشنبه می‌شد که در هفته گذشته لغو مکرر پروازها مخصوصا از مشهد به تهران که به دلیل بارش برف اتفاق افتاده بود نام وی را بار دیگر برسرزبان‌ها انداخته بود و منتقدین مطرح می‌کردند که اگر وزیر راه به میزانی که به دنبال قراردادهای بزرگ با شرکت‌های هواپیما‌یی غربی برای خریدن هواپیماهای نو است موضوع رسیدگی به فرودگاه‌ها را پیگیری می‌کرد هر بار با بارش برف پروازهای موجود لغو نمی‌شد.

در جریان جلسه استیضاح که از صبح روز یکشنبه آغاز شده بود علاوه بر انتقادات فراوانی که توسط نمایندگان مجلس نسبت به کارایی آخوندی مطرح شد، مواردی مبنی‌بر سودجویی مالی فرزند و دیگر وابستگان وی از وزارت راه هم مطرح شد.

در پایان و با وجود همه این مجادلات نمایندگان مجلس بار دیگر به آخوندی رای اعتماد دادند؛ این سومین باری بود که وی در دولت یازدهم از مجلس رای اعتماد می‌گرفت و اتفاقا این بار با وجود همه انتقادات فراوانی که نسبت به او به عنوان وزیر راه و شهرسازی وجود داشت رای اعتماد این بار به او از دفعات قبل هم بیشتر بود.

رای اعتماد دوباره مجلس به آخوندی آن چنان برای بخشی اعظمی از مردم از جمله ساکنان آذربایجان شرقی که همشهری‌های خود را در حادثه قطار تبریز - مشهد از دست داده بودند یا متقاضیان مسکن مهر که امیداور بودند با رفتن آخوندی قفل مسکن مهر باز شود غیرقابل قبول بود که پس از رای نیاوردن استیضاح آخوندی، اعتراضات زیادی مخصوصا در سطح شبکه‌های به نمایندگان مجلس صورت گرفت.

رد شدن پرقدرت قطار وزیر راه پرحاشیه دولت یازدهم از پل استیضاح مجلس این پیام سیاسی را داشت که علی‌رغم اینکه اکثریت مجلس در دست جریان اصولگرا است اما دولت یازدهم مشکل جدی با این مجلس نخواهد داشت و لابی بین مجلس و دولت آنقدر قوی هست که حتی نیاز نباشد رئیس‌جمهور برای نجات وزیر راهش قدم رنجه کرده و پا به بهارستان بگذارد.

این لابی‌ قدرتمند بین مجلس و دولت نه تنها در رسانه‌های داخلی مطرح شد بلکه مورد توجه رسانه‌های معاند هم قرار گرفته و تحلیل آنها از شرایط آینده کشور را در‌ این خصوص در پی‌داشت.

رضا حقیقت نژاد، تحلیلگر سیاسی در گفتگو با من و تو اظهار داشت: رای اعتماد به آخوندی نشان دهنده این است که همین نمایندگان که از یکی از پرحاشیه‌ترین وزرای روحانی دفاع کرده و رای به ادامه کارش می‌دهند، می‌توانند یک مبلّغ خوبی در استان‌های خود برای روحانی باشند و این به معنی این است که یک پتانسیل قوی در انتخابات آینده، در مجلس در کنار روحانی خواهد بود.

حقیقت نژاد افزود: رای اعتماد مجلس به وزیر راه به سه دلیل غیرمنتظره و شکستی برای طیف مخالف دولت بود؛ 1 نمایندگان مخالف، فضاسازی گسترده‌ای مبنی بر هراس روحانی از این استیضاح به راه انداخته بودند. 2 ژستی به خود گرفته بودند که مواردی را که پیگیری می‌کنند به نفع مردم محروم و ضد اشرافی‌گری است. 3 رهبری هم در مورد عدم اولویت خرید هواپیما از وزارت راه انتقاد کرده بودند.

احسان مهرابی کارشناس سیاسی رادیو فردا هم معتقد است: رای اعتماد به آخوندی نشان می‌دهد که مخالفان دولت در مجلس، خیلی نمی‌توانند برای دولت مشکلی را ایجاد کنند و عملاً روحانی در حوزه‌های سیاسی و یا درگیری با مجلس مشکل جدی ندارد اما در واقع مشکل اصلی وی نهادهای زیر نظر رهبری و قوه قضائیه هستند که می‌توانند در انتخابات مانعی برایش باشند.

حالا با این وضعیت باید منتظر بود و دید که این شائبه جدی که این روزها در اذهان عمومی ایجاد شده و برخی معاندین نظام هم به آن پرداخته و دامن می زنند تا کجا ادامه خواهد داشت و آیا توضیحاتی از سوی نمایندگان مجلس به آن ارائه خواهد شد یا خیر؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین