پیش بینی عضو اتاق بازرگانی از وضعیت تورم در سال آینده

رکود تورم را پایین نگه داشته؛ به محض خروج از رکود تورم افسار گسیخته باز می‌گردد/ تورم در سال ۹۶ دو رقمی می‌شود

کیمیایی اسدی

کیمایی اسدی گفت: به نظر نمی رسد تک‌رقمی بودن تورم در سال ۹۶ ادامه پیدا کند. تورم ۱۲ و ۱۳ درصد هم برای اقتصاد ایران مناسب است و البته با این تورم رونق به کسب‌وکار بازمی‌گردد.

به گزارش «نسیم آنلاین» بر اساس ترازنامه‌ای که بانک مرکزی از وضعیت مالی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و مجموعه شبکه بانکی در بهمن‌ماه 95 منتشر کرده است، رشد نقدینگی به 1184 تریلیون تومان رسیده که در مقایسه با دو سال گذشته، 18.2 درصد افزایش‌یافته است یعنی معادل 440 هزار میلیارد تومان. بااین‌وجود اما تورم افزایش نیافته است و تورم بهمن‌ماه 8.7 درصد اعلام‌شده است.

احمد کیمیایی اسدی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در گفت‌وگو با سایت خبری اتاق تهران دراین‌باره گفت: باروی کار آمدن دولت یازدهم به‌طورکلی انضباط مالی بیشتر شده است و نظم بیشتری در نظام بانکی دیدیم اما درعین‌حال نقدینگی به‌عنوان یک بیماری مهم در نظام پولی و مالی کشور مطرح است.

کیمیایی با اشاره به اینکه نقدینگی رشد یافته اما با تورم در اقتصاد مواجه نشدیم گفت: نقدینگی آتش زیر خاکستر است و مرز یک تریلیون و دویست هزار میلیارد تومان را رد کرده است. نسبت به سال‌های گذشته رشد نقدینگی بیشتر شده بااین‌حال تورم تک‌رقمی است. در کشورهای با اقتصاد وابسته به نفت تورم با رشد نقدینگی افزایش نمی‌یابد اما در ایران به دلیل رکود اقتصادی، نقدینگی باعث تورم نشده است.

عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اشاره به اینکه تورم فعال در اقتصاد ایران نمی‌بینیم و هم چنان فعالیت‌های اقتصادی راکد است گفت: نقدینگی در حال حاضر مثل آب پشت سد است که شکست آن سد به ویرانی گسترده در اقتصاد را باعث می‌شود. بسیاری از مردم به دلیل رکود کسب‌وکار و عدم سودهی فعالیت‌های تولیدی دست‌کم به‌اندازه سودی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند، پول‌ها را در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری سپرده کردند اما به‌محض اینکه یک فعالیت دیگر اقتصاد حتی سفته‌بازی ارز و خریدوفروش ملک سود بیشتری را به مردم  برساند این سپرده‌ها از بانک‌ها خارج می‌شود و در این وضعیت اقتصاد با تورم بالای مواجه خواهد شد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با تأکید بر اینکه حجم نقدینگی اقتصاد ایران را آبستن حوادث کرده است گفت: به نظر نمی‌رسد تک‌رقمی بودن تورم در سال 96 ادامه پیدا کند. تورم 12 و 13 درصد هم برای اقتصاد ایران مناسب است و البته با این تورم رونق به کسب‌وکار بازمی‌گردد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین