عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی:

مخالفت اعضای کمیسیون قضایی مجلس با تعیین مجازات اعدام بر اساس "وزن و مقدار"

اعدام‌ مجرمین

یک عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی از مخالفت اعضای این کمیسیون با تعیین مجازات اعدام برای مرتکبین مواد مخدر بر اساس وزن و مقدار مواد مخدر کشف شده خبر داد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، محمد جواد فتحی در نشست بررسی مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر اظهار کرد: مهمترین مشکل ما در نظام جمهوری اسلامی این است که نظام قانون گذتری ما یک نظام مبتنی بر حکمت نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر قوه مقننه به عنوان قوه عاقله و دادستان هم به وظیفه خود درست عمل کند، بیش از 90 درصد امور در مسیر و مجرای خود قرار می گیرد.

فتحی اضافه کرد: تا زمانی که نظام جمهوری اسلامی به این مسئله نپردازد، اوضاع به سامان نمیشود. یک ضعف عمده در قانون اساسی ماست مبنی بر اینکه این طور مجلس برآمده از آرای مردم می‌تواند تدبیر امور کند یا خیر که پاسخ منفی است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: پیش نویس قوانین وقتی وارد صحن علنی مجلس میشود، آن نتیجه مطلوب دست یافتنی نیست. الان که 9 ماه و یک روز از مجلس دهم میگذرد به این نتیجه رسیدم که باید به سمت اصلاح قانون اساسی و مجلس دوم برویم؛ حالا اسمش را هر چه میخواهند بگذارند.

وی گفت: با این قوانین نمی شود یک جامعه منظم و آرمانی داشت زیرا قوانین از جمله قانون مبارزه با مواد مخدر پر از ایراد و اشکال است.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم از بعد فقهی و هم حقوقی، هیچ مبنا و مستند شرعی و منطقی و عقلی برای این طور مجازات ها وجود ندارد.

وی درباره روند تهیه پیش نویس طرح تعدیل مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر گفت: ابتدا پیش نویسی را یکی از نمایندگان مجلس تهیه کرد و 146 امضا گرفت مبنی بر این که مجازات اعدام از قانون مبارزه با مواد مخدر جز در موارد قاچاق مسلحانه تبدیل به حبس ابد شود.

نماینده مردم تهران یادآور شد: مدتی گذشت اما دیدیم اعلام وصول نمی شود. پیگیری که می کردم، جواب درستی نمی شنیدم تا اینکه خودم یک متنی را آماده و شروع به گرفتن امضا کردم. در این متن هم مجازات اعدام و هم حبس ابد را حذف کردیم زیرا حبس ابد هم مجازات معقولی نیست و در شریعت هم وجود ندارد.

وی افزود: البته ای کاش قانون گذار ما دست از سر حقوق کیفری شرعی بر می داشت و اسمی از حد نمی برد زیرا وقتی از حقوق کیفری شرعی صحبت می شود باید همه لوازم آن وجود داشته باشد. آیا قانون گذار ما همه لوازم را دارد؟

فتحی اضافه کرد: قصاص و دیات به نظرم جزء بحث حقوق کیفری به آن معنا نیست. ما در حقوق کیفری اسلام، بحث مان پیرامون معاصی است و از طریق حدود و تعزیر با گناهان مقابله می شود اما قصاص و دیات، موضوع جنایات است.

وی تصریح کرد: اجرای حدود و تعزیرات به قوه مجریه مربوط میشود نه قوه قضائیه و مقننه. آنچه در صلاحیت قاضی است، دعاوی حقوقی است نه کیفری اِلا حق الناس یعنی سرقت و قتل.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهار کرد: در نهایت، متن را که تهیه کردیمو 600 امضا جمع شد اما به یکباره مجلس هر دو متن را منتشر کرد ولی طرح من دو فوریتی اما طرح قبلی یک فوریتی بود تا اینکه در روز تصویب یک یا دو فوریت این دو طرح، آقای لاریجانی من را صدا کرد و گفت که زمان نیست و طرح دو فوریتی شما رای نمی آورد و قرار شد همان متن اول مطرح شود.

وی ادامه داد: این قضیه به لایحه برنامه ششم خورد تا اینکه هفته گذشته کمیسیون قضایی رسما وارد رسیدگی به این طرح شد و همزمان دوستان در دادستانی کل و معاون حقوقی قوه قضاییه و مراجع مرتبط، یک متنی آوردند که این متن هم خیلی شبیه به آن متنی است که ما تهیه کردیم و قرار شد همین را به عنوان مبنا قرار دهیم.

فتحی توضیح داد: در این متن یک بند وجود داشت که در دو طرح قبلی وجود نداشت و آن هم تعیین وزن و مقدار برای تعیین مجازات است که اعضای کمیسیون قضایی با این بند و اینکه بر اساس وزن و مقدار مجازات تعیین شود، مخالف هستند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین