«نسیم آنلاین» منتشر کرد: نتایج نظرسنجی دانشگاه مریلند درباره دیدگاه مردم به دولت روحانی + جداول تفکیکی

ناامیدی ایرانیان از روحانی

در سال ۲۰۱۴؛ ۴۱ درصد از مردم معتقد بودند وضعیت اقتصادی کشور نامناسب است اما در سال ۲۰۱۶ این میزان ۱۱ درصد افزایش پیدا کرده و ۵۱.۳ درصد از مردم بر بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران تاکید کرده‌اند

روحانی

دانشگاه مریلند با همکاری یک مجموعه نظرسنجی مستقر در ایران تحت عنوان (ایران پل) نظر سنجی مفصلی را از حال و روز سیاسی و اقتصادی مردم و جامعه ایران تهیه کرده که جرئیات بسیار زیادی دارد.

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»:: دانشگاه مریلند ایالات متحده با همکاری یک مجموعه نظرسنجی مستقر در ایران تحت عنوان (ایران پل) نظر سنجی مفصلی را از حال و روز سیاسی و اقتصادی مردم و جامعه ایران تهیه کرده است که جرئیات بسیار زیادی دارد. این نظرسنجی که در برخی پارامترها حتی نظر دو ساله مردم ایران را جویا شده است، در مواردی مانند مساله برجام، موفقیت آن، تاثیر برجام در اقتصاد کشور، موفقیت دولت در بهبود وضعیت اقتصادی، خرید هواپیما و تاثیر آن بر کشور، عملکرد باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا در برابر ایران، حضور ترامپ در کاخ سفید و اقدامات او نسبت به ایران و برجام به صورت جرئی با مردم گفتگو کرده و پس از دسته‌بندی و تحلیل منتشر کرده است.

حالا «نسیم آنلاین» توانسته با در اختیار  گرفتن محتوای کامل این نظرسنجی، ضمن ترجمه ، مهمترین بخش از نتایج آن را منتشر کند. آنچه در ادامه می بینید جزئیات نظر سنجی دانشگاه مریلند در خصوص دوران پسابرجام در ایران است: 

 

سوال 1: وضعیت اقتصادی کشور چگونه است؟

براساس این نظر سنجی رضایتمندی عمومی از وضعیت اقتصادی کشور طی سال‌های 2014 تا 2016 از 8% به 3.3% کاهش پیدا کرده و همچنین نارضایتی عمومی از وضعیت اقتصادی هم طی این‌ سال‌ها از 20% به 33.3% افزایش پیدا کرده است.

 

سوال 2: وضعیت کشور رو به بهبودی است یا خیر؟

این جدول که نظرات مردم ایران طی سالهای 2014 تا 2016 در خصوص میزان بهبودی وضعیت کشور را نشان می‌دهد، اذعان دارد در حالی که سال 2014 ؛ 41% از مردم معتقد بودند وضعیت اقتصادی کشور نامناسب است در سال 2016 این میزان 11 درصد افزایش پیدا کرده و در این سال 51.3% از مردم ایران اعتقاد به بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران پیدا کرده‌اند.

 

سوال 3: چه اندازه گسترش برنامه هسته‌ای ایران اهمیت دارد؟

براساس این نظر سنجی که در خصوص میزان اهمیت برنامه‌ هسته‌ای ایران برای مردم کشور طی سال‌های 2009 تا 2016 انجام شده است، در حالی که در سال 2009 برای 87 درصد از مردم ایران این برنامه خیلی مهم بوده در سال 2016 این میزان آنچنان تغییری نکرده و همچنان نشان می دهد که حداقل 80 درصد مردم ایران معتقدند که گسترش برنامه هسته ای بسیار مهم و حیاتی است.

 

سوال 4:  نظر شما درباره برجام چیست؟ (تا چه اندازه برجام را تائید می‌کنید)

این جدول که نظرات مردم ایران در خصوص برجام طی یکسال از 2015 تا 2016 را دنبال کرده به خوبی نشان می‌دهد در شرایطی که در آگوست 2015، 42.7% از مردم ایران این توافق را تائید می‌کردند در دسامبر 2016  به یکباره 20 درصد از میزان آنها کاهش پیدا کرده و به 21.3% رسیده است و همچنین در شرایط که در سال 2015 فقط 6.7% از مردم ایران قویا مخالف برجام بودند این میزان در سال 2016 به 13.2% افزایش پیدا کرده است.

 

سوال 5: آیا برجام معیشت مردم را بهبود بخشیده است؟

براساس این نظر سنجی که درباره بهبود معیشت مردم بعد از برجام است نشان می‌دهند فقط 1.5% از مردم ایران طی ژوئن تا دسامبر سال 2016 اعتقاد داشته‌اند که برجام توانسته باعث بهبود واقعی در زندگی آنها شود.

 

سوال 6:  آیا برجام رابطه تهران – واشنگتن را بهتر کرده است؟

این جدول که نظرات مردم ایران در خصوص رابطه تهران – واشنگتن بعد از برجام را بررسی کرده نشان می‌دهد در حالی که در ژوئن 2016 فقط 2.3% از مردم ایران معتقد بودند این رابطه خیلی بهتر شده در دسامبر 2016 این میزان کاهش هم پیدا کرده و به 1.9% رسیده است و در عوض میزان تعدادی که معتقد بودند این رابطه هیچ پیشرفتی نداشته از 55.7% در ژوئن به 56.6% در دسامبر افزایش پیدا کرده است.

 

سوال 7: چه اتفاقی برای مزایای اقتصادی برجام افتاده است؟

براساس این نظرسنجی که در دسامبر سال 2016 در مورد مزایای اقتصادی برجام انجام شده نشان می‌دهد که  بیش از 50 درصد  از مردم ایران معتقد هستند این مزایا اصلا دریافت نشده است.

 

سوال 8: خرید هواپیما به بهبود اقتصاد ایران کمک می‌کند؟

این جدول که دسامبر سال 2016 نظرات مردم ایران در خصوص تاثیر خرید هواپیما بر بهبود اقتصاد ایران را بررسی کرده نشان می‌دهد 23.6% از مردم کشور معتقدند این اقدام هیچی تاثیری بر بهبود وضعیت اقتصادی کشور نخواهد داشت. در مقابل هم تنها 12.3 درصد مردم معتقدند که خرید هواپیما وضعیت اقتصادی کشور را بهبود خیلی زیادی می بخشد.

 

سوال 9: چقدر به تاثیر برجام بر بهبود معیشت مردم امیدوار هستید؟

براساس این نظرسنجی که در فاصله دسامبر تا ژوئن سال 2016 در خصوص میزان امیدواری مردم ایران به تاثیر برجام انجام شده است امیدواری از 18.1% به 16.6% کاهش پیدا کرده و در مقابل عدم امیداوری به این توافق از 11. % به 15.5% افزایش یافته است.

 

سوال 10: چقدر اطمینان دارید که آمریکا به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل می‌کند؟

این جدول که طی سال 2015 تا 2016 نظرات مردم ایران در خصوص اطمینان مردم به عمل کردن آمریکا به تعهدات خود در توافق هسته‌ای را بررسی کرده گویای بی اعتمادی دایم مردم به آمریکاست و نشان می‌دهد در حالی که در سال 2015 فقط 5% از مردم مطمئن بودند که ایالات متحده به تعهدات خود عمل می‌کند این میزان در سال 2016 به 2% کاهش پیدا کرده و همچنین در شرایطی که سال 2015، 23% از مردم ایران معتقد بودند آمریکایی‌ها به توافق خود عمل نمی‌کنند این میزان با رشد 20 درصدی در سال 2016 به 44.2% رسیده است.

 

سوال 11: چقدر اطمینان دارید که سایر کشورهای 1+5 به تعهدات خود در برجام پای‌بند می‌مانند؟

براساس این نظرسنجی که در فاصله ژوئن تا دسامبر سال 2016 در خصوص میزان اطمینان مردم ایران به انجام تعهدات برجامی توسط کشورهای 1+5 انجام شده است اطمینان به 1+5 فقط 3.2% بوده که به 5.8% کاهش پیدا کرده و در مقابل عدم اطمینان به آنها از 13.5% به 16% افزایش یافته است.

 

سوال 12: نظر شما درباره تحریم‌هایی که در آمریکا قرار است طبق توافق لغو کند چیست؟

این جدول که از ژوئن تا دسامبر سال 2016 نظرات مردم ایران در خصوص میزان پایبندی آمریکا به لغو تحریم‌ها براساس برجام را بررسی کرده نشان می‌دهد در شرایطی که فقط 3.8% از مردم کشور معتقد بودند آمریکا براساس برجام تحریم‌ها را برداشته و از انجام کارهایی که باعث شود اثرات منفی این تحریم‌ها باقی‌بماند هم خودداری کرده است این میزان به 2.7% کاهش پیدا کرده و در حالی که برعکس آن 24.5% از مردم ایران معتقد بودند آمریکا براساس برجام تحریم‌ها را برنداشته است این میزان به 38.9% افزایش پیدا کرده است.

 

سوال 13:‌ آیا به نظر شما آمریکا از عادی‌سازی روابط تجاری سایر کشورها با ایران جلوگیری می‌کند؟

براساس این نظرسنجی که در فاصله ژوئن تا دسامبر سال 2016 درخصوص دخالت آمریکا برای جلوگیری از عادی‌سازی روابط تجاری ایران و سایر کشورها از مردم ایران انجام شده بود، در حالی که در ژوئن 19.2% از مردم ایران معتقد بودند آمریکا به دیگر کشورها اجازه داده تا روابط تجاری عادی خود با ایران را داشته باشند این میزان در دسامبر به 11.3% کاهش پیدا کرد و همچنین در حالی در ژوئن 74.7% از مردم ایران معتقد بودند که آمریکا سعی کرده مانع چنین روابطی شود در دسامبر این میزان به 82.2% افزایش پیدا کرد.

 

سوال 14: از بین 0 تا 10 سیاست‌های اوباما در قبال ایران چقدر خصمانه بوده است؟ 0 یعنی کاملا خصمانه بوده، 5 یعنی نه خوب بوده و نه بد و 10 یعنی کاملا دوستانه بوده است.

این جدول که نظرسنجی از مردم در دسامبر سال 2016 در خصوص سیاست‌های اوباما در قبال ایران است، نشان می‌دهد که فقط 4.8% از مردم ایران این سیاست‌ها را کاملا دوستانه می‌دانند و در مقابل 41.5% از مردم ایران این سیاست‌ها را کاملا خصمانه می‌دانند.

 

سوال 15: سیاست‌های ترامپ در قبال ایران چگونه خواهد بود؟

براساس این نظرسنجی که در دسامبر سال 2016 در خصوص آینده سیاست‌های ترامپ در قبال ایران انجام شده در شرایطی که فقط 0.7% از مردم ایران معتقد هستند که این سیاست‌ها کاملا دوستانه خواهد بود 49.6% از مردم این سیاست‌ها را کاملا خصمانه پیش‌بینی کرده‌اند.

 

سوال 16: چقدر احتمال دارد ترامپ اقدامی مغایر با برجام انجام دهد؟

این جدول که نظرسنجی از مردم در دسامبر سال 2016 در خصوص احتمال اقدامات مغایر برجام ترامپ است، نشان می‌دهد که در حالی که فقط 5.6% از مردم ایران اصلا احتمال نمی‌دهند که ترامپ چنین اقداماتی را انجام دهد در مقابل 36.7% از مردم ایران را خیلی محتمل می‌دانند.

 

سوال 17: چقدر احتمال دارد ترامپ برجام را نقض کند؟

براساس این نظرسنجی که در دسامبر سال 2016 در خصوص احتمال نقض برجام توسط ترامپ انجام شده در شرایطی که 8.5% از مردم ایران معتقد هستند که این احتمال اصلا وجود ندارد در مقابل 29.2% از مردم این  موضوع را خیلی محتمل می‌دانند.

 

سوال 18: واکنش ایران به نقض برجام باید چگونه باشد؟

این جدول که نظرسنجی از مردم در دسامبر سال 2016 در خصوص واکنش ایران به نقض برجام است، نشان می‌دهد که 48.4% از آنها معتقد هستند در این شرایط ایران باید فعالیت بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای را که براساس برجام تعلیق کرده بود را از سرگیرد و 39.1% معتقدند ایران باید اجرای برجام را ادامه دهد و موضوعات را از طریق سازمان ملل پیگیری کند.

 

سوال 19: ترامپ در طول رقابت‌های انتخاباتی گفته بود مذاکره مجدد درباره برجام را دنبال خواهد کرد. به نظر شما ایران باید در برابر این تهدید ترامپ که اگر ایران حاضر به افزایش زمان محدودیت‌های هسته‌ای نشود تحریم‌ها را باز خواهد گرداند چه واکنشی نشان دهد؟

براساس این نظرسنجی که در دسامبر سال 2016 در خصوص اقدام ایران در برابر تهدید ترامپ که گفته بود که اگر ایران حاضر به افزایش زمان محدودیت‌های هسته‌ای نشود تحریم‌ها را باز خواهد گرداند، انجام شده در شرایطی که فقط 2.7% از مردم ایران معتقد هستند که ایران باید خواسته ترامپ را بپذیرد در مقابل 58.9% از مردم معتقدند شرایط برجام نباید تغییر کند.

 

سوال 20: اگر ترامپ به تهدید خود در بازگرداندن تحریم‌ها در صورت عدم موافقت ایران به خاتمه دادن غنی‌سازی عمل کند، فکر می‌کنید در این شرایط ایران باید چه واکنشی از خود نشان دهد؟

این جدول که نظرسنجی از مردم در دسامبر سال 2016 و در خصوص واکنش ایران به شرایطی است که ترامپ به تهدید خود در بازگرداندن تحریم‌ها در صورت عدم موافقت ایران به خاتمه دادن غنی‌سازی عمل کرده باشد، نشان می‌دهد در شرایطی که فقط 0.7% از مردم معتقد هستند ایران باید درخواست ترامپ را قبول کند در مقابل 70.3% از آنها معتقدند ایران نباید تحت هیچ شرایطی غنی‌سازی را متوقف کند.

 

سوال 21: رئیس جمهور آینده ایران باید بر چه موضوعی متمرکز شود؟

در دسامبر 2016 که تنها دو ماه از آن می گذرد اکثریت غالب مردم ایران یعنی 57 درصد آنها معتقدند که ایران در دوره جدید ریاست جمهوری باید دفاع از خود و خودداری از کوتاه آمدن در زمینه های مختلف را در دستور کار قرار دهد. حدود 33 درصد از مردم در این نظر سنجی معتقدند که دولت آینده باید به مذاکره روی بیاورد.

 

سوال 22: مهمترین چالشی که رئیس جمهور آینده ایران باید به آن بپردازد چیست؟

آخرین موضوع اما مربوط به مسائل مختلف حوزه اقتصاد است. قریب به اتفاق کسانی که در این نظر سنجی شرکت کرده اند موضوع بیکاری را معضل اصلی کشور می دانند و معتقدند که دولت آینده ایران باید آن را در صدر برنامه های خود قرار دهد. 43 درصد رقمی است که بیکاری در میان معضلات اقتصادی کشور به خود اختصاص داده تا در صدر بایستد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین