عضو کمیسیون قضائی مجلس؛

مجازات حبس محکومان مهریه باید حذف شود

محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با تاکید بر حذف مجازات حبس محکومان مهریه، گفت: نظام جامع داوری باید از سوی قوه قضائیه ارائه شود.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از خانه ملت، محمدعلی پورمختار در واکنش به اعلام آمار 2 هزار نفری زندانیان مهریه در کشور، افزود: این تعداد زندانی به دلیل تعیین مهریه با تعداد سکه‌های بالاست، در واقع با فرهنگ‌سازی از سوی مسئولان اجرایی و امور فرهنگی و نهادینه کردن فرهنگ ازدواج آسان باید به صورت ریشه‌ای این مشکل را حل کرد تا پس از آن مهریه محدود به تعیین تعداد سکه‌های بالا برای ازدواج نباشد.

وی با بیان اینکه مهریه موضوعی اجتماعی است، تصریح کرد: نگاه به مهریه نباید اقتصادی باشد تا پس از آن به مشکل کیفری تبدیل شود، این معضل باید از این جایگاه تنزل یابد و در سطح روابط خانوادگی و اجتماعی تعریف مجدد شود.

پورمختار معتقد است: در طول سالیان گذشته در تعریف عقد مهریه و نوع وصول آن از مسیر اصلی منحرف شدیم و به دلیل قانونگذاری‌های ناصواب زمینه تبدیل آن به مسائل کیفری را فراهم کرده‌ایم.

وی در ادامه مصوبه برنامه ششم توسعه مبنی بر تحقق مطالبه مهریه زنان از طریق مراجعه به بخش اجراییات ثبت، گفت: با مراجعه زنان به بخش اجراییات ثبت امکان حبس مردان به دلیل عدم پرداخت مهریه وجود ندارد، در نظام جامع داوری که قرار است از سوی قوه قضائیه طبق مصوبه برنامه پنجم و ششم توسعه ارائه شود نیز به این موضوع خواهیم پرداخت.

پورمختار با بیان اینکه نظام جامع داوری تحقق مطالبات مهریه را به سمت و سوی داوری خواهد برد، افزود: نظام جامع داوری منجر به کاهش مراجعه زنان به دستگاه ‌قضا جهت مطالبات مهریه می‌شود ضمن آنکه به کاهش عناوین مجرمانه، وارد کردن بخش‌های اجتماعی و تقویت حکمیتی که از گذشته بوده نیز توجه خواهد شد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه مجازات حبس محکومین مهریه باید حذف شود، گفت: تبعات این مشکلات نباید حبس باشد بلکه باید این مشکلات از طریق گفت وگو و حل اختلاف مرتفع شود.

ارسال نظر

  • صنم شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ۱۸:۱۷:۲۶
    پاسخ 0 |

    مهریه هم کشکه !

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین