نفت سبک ایران رکوردار افزایش قیمت شد

نفت خام

متوسط قیمت نفت سبک ایران از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی (دوازدهم دی ماه) تاکنون ۵۲ دلار و ۳۵ سنت و متوسط قیمت نفت سنگین ایران نیز بشکه ای ۵۲ دلار و ۴۶ سنت شد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، بهای نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 24 فوریه (6 اسفند) با یک دلار و 24 سنت افزایش، بشکه ای 53 دلار و 14 سنت فروخته شد، در حالی که نرخ سایر انواع نفت های شاخص کمتر از یک دلار افزایش یافت.

قیمت نفت خام در هفته های گذشته تقویت شده که علت اصلی آن به پایبندی تولیدکنندگان اوپک وغیراوپک برای کاهش تولید نفت است که سبب شده عرضه نفت مازاد در بازار کاهش داشته باشد.

تازه ترین گزارشی که امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت منتشر کرده ، نرخ نفت خام سنگین ایران نیز رشد 42 سنتی را نشان می دهد، بر این اساس نرخ فروش نفت سنگین ایران، بشکه ای 53 دلار و 47 سنت ثبت شده است.

متوسط قیمت نفت سبک ایران از آغاز سال 2017 میلادی (دوازدهم دی ماه) تاکنون 52 دلار و 35 سنت و متوسط قیمت نفت سنگین ایران نیز بشکه ای 52 دلار و 46 سنت شد.

همچنین در هفته مورد بررسی قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، با 45 سنت رشد به بشکه ای 53 دلار و 68 سنت برای هر بشکه رسید.

نفت خام دبلیو.تی.آی آمریکا نیز در هفته منتهی به 6 اسفند ماه با 47 سنت رشد، 53 دلار و 67 سنت برای هر بشکه داد وستد شد و قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با 98 سنت افزایش، 55 دلار و 60 سنت برای هر بشکه بود.

علاوه براین هر بشکه نفت خام شاخص دوبی و عمان نیز با 42 و 37 سنت افزایش به ترتیب به قیمت 54 دلار و 65 سنت و 55 دلار و 51 سنت خرید و فروش شد.

بر اساس گزارش ها پایبندی کشورهای تولیدکننده نفت اوپک و کشورهای غیراوپک امضاکننده پیمان کاهش تولید در ماه ژانویه (دی-بهمن) 2017 به 86 درصد رسید.

پالایشگران فعال در آسیا به دلیل کاهش تولید نفت خام از سوی کشورهای عضو اوپک منطقه خاورمیانه، حجم خرید نفت خام از دریای شمال (اروپا) را افزایش دادند.

ذخیره سازی تجاری نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 17 فوریه (29 بهمن) امسال با 564 هزار بشکه افزایش به 518 میلیون و 683 هزار بشکه رسید.

همچنین انجام تعمیرات دوره ای در پالایشگاه های آمریکا، درصد بهره برداری از پالایشگاه های این کشور را از 85 درصد به 84 درصد کاهش داد.

یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دهم آذرماه در وین برگزار شد که دستور کار مهم آن بررسی طرح تثبیت تولید (فریز نفتی) بود.پ

بیشتر اعضا در این نشست توافق کردند، میزان تولید خود را در مجموع به میزان 1.2 میلیون بشکه کاهش دهند و کشورهای لیبی و نیجریه بدلیل ناامنی و بی ثباتی سیاسی، از اجرای این طرح معاف شدند.

اعضا برای ایران تصمیم ویژه ای اتخاد کردند؛ با وجودی که عربستان و متحدانش در ابتدا تلاش داشتند ایران را وادار به پذیرش فریز نفتی و کاهش تولید کنند، در نتیجه رایزنی و دیپلماسی موفق نفتی، نه تنها کاهش تولید برای ایران لحاظ نشد، بلکه اعضا با افزایش روزانه 90 هزار بشکه ای تولید نفتی ایران در نیمه نخست 2017 موافقت کردند.

بر این اساس، قرار شد عربستان تولید نفت خود را روزانه ٤٨٦ هزار بشکه کاهش دهد، اما ایران که براساس گزارش منابع ثانویه (غیر رسمی) سه میلیون و ٧٠٧ هزار بشکه در روز تولید می کند، 90 هزار بشکه دیگر به تولید خود بیفزاید.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس