لاریجانی در مراسم روز درختکاری:

باید برای حل مسله آلودگی هوای تهران بخشی از اختیارات وزرا را به شهرداری بدهیم

لاریجانی

رئیس مجلس گفت: پیش از این در مصوبه‌ای می‌‌خواستیم بخشی از اختیارات وزرا را به شهردار تهران و شورای شهر دهیم اما شورای نگهبان نظری داد که نتوانستیم ابعاد این موضوع را کامل کنیم اما به هر حال باید این اختیارات را بدهیم که شهرداری بتواند مسأله آلودگی هوای شهر تهران را حل کند،

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه 15 اسفند) پس از غرس یک اصل نهال به مناسبت 15 اسفند روز درختکاری و در دامنه جنوبی البرز، طی سخنانی در مراسم افتتاح هزار هکتار جنگلداری در دامنه جنوبی البرز،‌ اظهار داشت: گزارش‌هایی که شهردار تهران و مسئولان دیگر در این مراسم ارائه دادند، نشان می‌داد عزم جدی برای حل یکی از مشکلات تهران وجود دارد و این امر ضروری است.

وی افزود: تهران شهر بزرگی است و تبعاً متناسب با این ویژگی پیچیدگی‌های مختلفی هم پیدا کرده که یکی از آنها آلودگی هواست و لذا باید کمک کرد شهر تهران از این پیچیدگی‌ها خارج شود و یکی از کارهای خوب این است که کمربند سبز اطراف تهران به اتمام برسد و این یک اقدام ضروری است.

لاریجانی با بیان اینکه ایجاد فضای سبز برای زندگی بهتر در تهران امری ضروری است، تصریح کرد: اینکه جنگل‌کاری در تهران از ابتدای پیروزی انقلاب از یک مترمربع به 16 مترمربع رسیده، حرکت سنجیده‌ای است؛ این آمار فکر می‌کنم خیلی خلاف هم نباشد و در مجموع حجم درختکاری در اطراف تهران خوب بوده و سامان یافته است. بسیاری از باغات در تهران تبدیل به ساختمان‌سازی شدند، در تهران هم باغات زیادی وجود داشت اما بسیاری از این باغ‌ها نیز تبدیل به ساختمان شدند و درخت‌های بسیار قدیمی از بین رفتند و ساختمان‌سازی انجام شده است.

لاریجانی تأکید کرد: تا درخت‌های امروز به درخت‌‌های تنومند تبدیل شوند، سالها زمان می‌برد، شهردار تهران در گزارش‌شان گفتند در حال خریداری باغات اطراف تهران و تبدیل آنها به بوستان هستند که اقدام بسیار خوبی است اما در کنار این موضوع باید با افرادی که باغات را تبدیل به ساختمان می‌کنند نیز برخورد شود چرا که بر اساس حرکت طبیعت خلل ایجاد می‌کنند و این جرم کمی نیست.

وی ادامه داد: درست است که از طبیعت برای زندگی بهتر باید استفاده کنیم اما اگر از منابع آن طوری استفاده کنیم که مشکل آلودگی‌ها در شهرها به وجود آید، این جرم بزرگی است، اگر طوری از طبیعت استفاده کنیم که گازهای گلخانه‌ای زندگی بشر را تهدید کند این تخلف بزرگی برای همه بشریت است و لذا باید توجه کرد که اگر نحوه استفاده ما از طبیعت در کل عالم خلقت اشکال ایجاد کند، مرتکب تخلف بزرگی شده‌ایم. 

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر برای برخورد با این تخلفات نیازمند قوانین و مقررات جدیدی هستید، ما در مجلس شورای اسلامی آن را پیگیری می‌کنیم؛ اگر لازم است قوانین برخورد با این گونه تخلفات جدی‌تر باشد، ما حتماً کمک خواهیم کرد. کمربند سبز اطراف تهران امروز برای شهر تهران با توجه به مشکلاتش امری ضروری است؛ مجلس در قانون برنامه ششم کلاً برداشت از جنگل‌های سراسر کشور را ممنوع کرد، نوع برداشت از جنگل‌ها درست صورت نگرفته بود لذا در قانون برنامه آن را ممنوع کردیم.

لاریجانی با اشاره به آلودگی هوای برخی استان‌ها مانند خوزستان، گفت: منابع صندوق توسعه ملی همواره برای تولید اختصاص می‌یابد اما استثنائاً در بودجه سال آینده صد میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی را برای مبارزه با گردوغبار و ساماندهی این امر اختصاص دادیم. 

وی با اشاره به آلودگی هوای تهران، توضیح داد: به نظرم نگرانی آقای قالیباف این است که اگر به دنبال حل مشکل آلودگی هوای تهران هستید باید از مدیریت مستقل و واحد برخوردار شود. بنابراین برای این پروژه باید اعتباراتی اختصاص یابد که فکر نمی‌کنم به سادگی این موضوع قابل حل باشد چرا که قانون اساسی ما این ساختارها را سامان نمی‌دهد.

لاریجانی گفت: پیش از این در مصوبه‌ای می‌‌خواستیم بخشی از اختیارات وزرا را به شهردار تهران و شورای شهر دهیم اما شورای نگهبان نظری داد که نتوانستیم ابعاد این موضوع را کامل کنیم اما به هر حال باید این اختیارات را بدهیم که شهرداری بتواند مسأله آلودگی هوای شهر تهران را حل کند، لازمه آن این است که طرح و لوازم آن دیده شود که برای مدت محدودی این اختیارات را به آنها بدهیم تا دورنمای روشنی برای حل مسأله آلودگی هوای تهران وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مسأله آلودگی هوای تهران رو به ازدیاد است و باید این موضوع جدی گرفته شود و از طرفی لوازم آن از نظر مدیریتی برای ساماندهی امر هم باید دیده شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین