آمارسازی عجیب بانک مرکزی برای رشد اقتصادی!

رشد ۱۵.۷ درصدی؛ رشدی که چین هم در ۴ دهه به آن دست نیافت!/ با آمارسازی بانک مرکزی ایران رکوردار رشد اقتصادی در جهان شد+ نمودار

تیم اقتصادی

بانک مرکزی رقم رشد اقتصادی سه‌ماهه سوم امسال را ۱۵.۷ درصد اعلام کرد که در تاریخ ایران و حتی جهان، بی سابقه است.

به گزارش «نسیم آنلاین» این آمارسازی دولت یازدهم، نه تنها در ایران بلکه در سطح جهان هم نوعی رکورد محسوب می‌شود، زیرا پیشرفته ترین کشورهای جهان در دهه‌های اخیر هم تاکنون نتوانسته‌اند به رشد محیرالعقول 15.7 درصدی دست یابند.

به عنوان مثال، کشور چین که سریع‌ترین رشد اقتصادی در سطح جهان را در 4 دهه اخیر داشته و از یک کشور متوسط به دومین قدرت اقتصادی جهان تبدیل شده، از سال 1980 تاکنون هیچ‌گاه به رشد اقتصادی 15.7 درصدی دست نیافته است.

بالاترین رشد اقتصادی چین در 4 دهه اخیر مربوط به سال 1984 با رشد 15.2 درصدی است.

چین از سال 2010 به این سو هم رشد اقتصادی دو رقمی و بالای 10 درصد تجربه نکرده و رشد اقتصادی 6 تا 7 درصدی در 5 سال اخیر تجربه کرده است.

این آمار و ارقام در حالی است که چین پیشتاز رشد اقتصادی در جهان محسوب می‌شود و سریع‌ترین توسعه اقتصادی را در سطح جهان داشته است. رشدهای اقتصادی بالای چین در سالیان اخیر با اشتغالزایی میلیونی، صادرات چند صدمیلیاردی و سرمایه‌گذاری تریلیون دلاری همراه بوده است.

با این حال، مشخص نیست دولت یازدهم کدام یک از بسترها و پیش‌زمینه‌های رشد اقتصادی دورقمی را مهیا کرده که اکنون مدعی رکوردشکنی رشد اقتصادی در سطح جهان است.

در صورت صحت ادعای دولت یازدهم درباره تحقق رشد اقتصادی 15.7 درصدی در سه‌ماهه سوم امسال و رشد 11.6 درصدی در 9ماهه امسال، ایران رکورددار رشد اقتصادی در جهان خواهد بود.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، در میان کشورهای مختلف جهان، هیچ کشوری در سال 2016 به چنین رشد اقتصادی دست نیافته است.

البته صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران را در سال جاری 4.4 درصد برآورد کرده است که با آمارسازی دولت یازدهم فاصله‌ای چشمگیر دارد.

باید دید صندوق بین‌المللی پول این آمارسازی را می‌پذیرد و ایران را رکورددار رشد اقتصادی جهان اعلام می‌کند؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین