عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نسیم آنلاین»: در ۳ سال اخیر هیچ یک از مفاد اقتصاد مقاومتی کامل اجرایی نشد!

رهبر انقلاب به دلیل ضعف دولت در اقتصاد امسال را هم اقتصاد مقاومتی نامگذاری کردند

نامگذاری دو سال پی در پی به یک نام، هم نشان دهنده اهمیت اقتصاد است و هم تاییدی بر ناکارایی دولت در اقتصاد. عملکرد دولت بسیار ضعیف و معطوف به سیاست خارجی بوده است.

مصاحبه با محمدرضا جهان بیگلری، مشاور سازمان سرمایه گذاری خارجی

تقریبا هیچ یک از مفاد اقتصاد مقاومتی بصورت کامل اجرایی نشده است. قرار بود در این سیاست‌ها، نظام بانکی و مالیاتی اصلاح شود، جلوی خام فروشی گرفته شود

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»- دکتر محمدرضا جهان بیگلری اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی با انتقاد از عملکرد دولت یازدهم در اجرای سیاست‌ها و فرامین اقتصاد مقاومتی در 3 سال اخیر به «نسیم آنلاین» گفت: در 30 بهمن ١٣٩٢رهبر معظم انقلاب وقتی دیدند دولت یازدهم که با شعار بهبود ساختار اقتصادی به میدان آمده است نتوانسته کار خاصی برای اقتصاد انجام دهد، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند تا دولت جهت گیری خود را تغییر داده و با فرمان اقتصاد مقاومتی حرکت کند.
وی اضافه کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در واقع نقشه راه اقتصاد کشور را تعیین کرده است و دولت می‌بایست اهداف اجرایی را تدوین و بر اجرا نظارت می‌کرد. اگر بخواهیم بر کارنامه دولت یازدهم در جهت اقتصادی تا پایان سال ١٣٩٥تفسیری داشته باشیم به وضوح قابل مشاهده است که عملکرد دولت بسیار ضعیف و معطوف به سیاست خارجی بوده است.
این اقتصاددان توضیح داد: تقریبا هیچ یک از مفاد اقتصاد مقاومتی بصورت کامل اجرایی نشده است. قرار بود در این سیاست‌ها، نظام بانکی و مالیاتی اصلاح شود، جلوی خام فروشی گرفته شود، از تولید داخل حمایت گردد و سرمایه گذاری خارجی تسهیل شود. قرار بود از شرکت‌های دانش بنیان و صادرات غیرنفتی حمایت شود. اشتغال جز الویت‌های اقتصادی دولت گردد. اما متاسفانه هیچ یک از این اقدامات رخ نداد و دولت کارنامه ناموفقی در این حوزه از خود بر جای گذاشت.
جهان بیگلری ادامه داد: اگر فقط به یک مورد به عنوان مثال اشتغال توجه شود، میبینیم که بیشترین امار بیکاری با رقم نزدیک به ١٣درصد در دولت یازدهم رقم خورده است که این مسئله ناشی از بی توجهی دولت یازدهم به فرامین اقتصاد مقاومتی بوده است.
عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: متاسفانه  دولت تدبیر وامید از ضعف شدید مدیریتی رنج می‌برد و نقطه ضعف اصلی دولت آقای روحانی را می‌‎شود به استفاده از مدیران ناکارآمد و گماشتن افراد سفارشی در پست‌های کلیدی نام برد.
وی با انتقاد از نحوه انتخاب برخی مدیران سیاسی در پستهای اقتصادی توسط رئیس جمهور به «نسیم آنلاین» گفت: متاسفانه حضور مدیرانی با گرایش سیاسی در بخش‌های اقتصادی در دولت یازدهم کاملا مشهود است و این موضوع ضربات و خسارات زیادی را بر حوزه اقتصاد تحمیل کرده است. حصول این مدیریت ضعیف باعت کاهش ارزش پول ملی در چند نوبت در سال ٩٥، سالی که مشخص کننده دسترنج دولت یازدهم به شمار می‌رفت گردید و سبب شد دلار بدون هیچ دلیلی به مرز 4200 تومان برسد.
این اقتصاددان ادامه داد: همچنین افت شاخص‌های سرمایه گذاری و کسب وکار وتعطیلی مکرر واحدهای اقتصادی وتولیدی و رشد واردات کالاهای لوکس از دیگر نتایج بدست آمده دولت تدبیر وامید در کارنامه  چهار ساله خود است.
وی در ادامه با بیان اینکه با توجه به نامگذاری سال 96 به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: نامگذاری دو سال پی در پی به یک نام، هم نشان دهنده اهمیت اقتصاد است و هم تاییدی بر ناکارایی دولت در اقتصاد. بدون شک این نامگذاری نشانه ضعف جدی دولت در اجرای بهبود اقتصاد کشور و اجرایی نشدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را در برداشته است. رییس جمهور محترم باید بداند برنامه‌های اقتصادی با شعار و روی کاغذ و با آمارسازی بهبود نمی‌یابد، بلکه کارکارشناسی وتیم اجرایی قوی طلب می‌کند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین