جعل آمار درباره بهبود ضریب جینی

فشار بر بانک مرکزی و مرکز آمار برای "دستکاری در آمار"/ خبرگزاری رسمی دولت مجبور به دروغگویی و جعل آمارهای رسمی شد!

جهانگیری و سیف

خبرگزاری ایرنا که با بودجه بیت‌المال اداره می‌شود، در روزهای اخیر اقدام به انتشار گزارشی کاملاً دروغ و خلاف واقع درباره عملکرد دولت یازدهم در زمینه بهبود توزیع درآمد و کاهش ضریب جینی کرده است.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»- مهدی مهرپور- ناکامی دولت یازدهم در تحقق وعده‌های اقتصادی و خالی بودن دست حامیان آن با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری،‌ سبب اتخاذ رویکرد جعل آمار با هدف دستاوردسازی برای دولت روحانی شده است.
خبرگزاری ایرنا که با بودجه بیت‌المال اداره می‌شود، در روزهای اخیر اقدام به انتشار گزارشی کاملاً دروغ و خلاف واقع درباره عملکرد دولت یازدهم در زمینه بهبود توزیع درآمد و کاهش ضریب جینی کرده است.
ایرنا در این گزارش که با عنوان «کاهش شکاف درآمدی و بهبود ضریب جینی در دولت یازدهم» منتشر شده، ادعا کرده است:‌ «ضریب جینی به عنوان یکی از شاخص‌های مهم اندازه گیری نابرابری توزیع درآمد بر اساس آمارهای رسمی، در دولت یازدهم بهبود یافته و به عبارت دیگر از شکاف درآمدی بین فقر و غنی درکشور کاسته شده است.»
خبرگزاری دولتی ایرنا در حالی به دروغ ادعای کاهش ضریب جینی را مطرح کرده که خود این خبرگزاری، مهرماه سال گذشته، گزارش مرکز آمار درباره افزایش ضریب جینی را منتشر کرده بود.
در حالی که اعتبار مراکز آماردهی در دولت یازدهم به واسطه سانسور آمارهای منفی، ضربه جدی دیده است، اکنون این مراکز با پیش‌دستی رسانه‌های حامی دولت در جعل آمار هم مواجه‌اند. طبیعی است مرکز آمار و بانک مرکزی در دولت یازدهم، جرات تکذیب گزارش خلاف واقع ایرنا را ندارند. اگر این دو مرکز، ‌ادعای استقلال دارند، باید به گزارش ایرنا،‌ تکذیبیه بفرستند و از صحت آمارهای خود دفاع کنند.
با این حال، بیم آن می‌رود که فشار بر مرکز آمار و بانک مرکزی در هفته‌های آتی و قبل از انتخابات ریاست جمهوری، برای ارائه آمارهای خلاف واقع درباره بهبود ضریب جینی در سال ۹۵ به اوج برسد تا دولت یازدهم عملکرد ناموفق خود در بهبود توزیع درآمد را با آمارهای نادرست،‌ جبران کند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین