فرمانده ائتلاف ضدداعش: احتمالا ما نقش داشته‌ایم اما ناخواسته!

اذعان آمریکا به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در غرب موصل

استفن تاونسند

همزمان با درخواست سازمان ملل و عفو بین الملل برای تلاش‌های بیشتر در حفظ جان غیرنظامیان، ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا اعلام کرد احتمالا در تلفات غیرنظامیان در غرب موصل نقش داشته است.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از خبرگزاری فرانسه، هنوز صدها هزار غیرنظامی در غرب موصل حضور دارند و در درگیری‌های مرگبار میان تروریست‌های داعش و نیروهای عراقی تحت حمایت هوایی ائتلاف ضد داعش به سر می برند.

ژنرال استفان تاونسند، فرمانده ائتلاف ضد داعش در عراق با اشاره به کشته و مجروح شدن غیرنظامیان در جریان حمله هوایی ۱۷ مارس در غرب موصل که تعداد آنها به بیش از 100 تن می‌رسد، به خبرنگاران گفت: احتمالا ما در این تلفات نقش داشته‌ایم اما این تنها یک واقعه ناخواسته در جنگ بوده است.

وی اشاره کرد که آمریکا در آن روز حملاتی هوایی در این بخش از عراق انجام داد. وی همچنین تاکید داشت که ممکن است داعش ساختمان محل انفجار را بمبگذاری کرده باشد.

بنابه گزارش‌ها در آن تاریخ خانه‌ای در محله جدیده در غرب موصل هدف حمله‌ای هوایی قرار گرفت. علت آن حمله هوایی حضور تک تیراندازان و تجهیزات داعش اعلام شد.

شاهدان تاکید کردند که داعش پیشتر دست کم ۱۴۰ غیرنظامی را به داخل این خانه برده بود تا به عنوان سپر انسانی استفاده کند و ساختمان را بمبگذاری کرده بود.

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز که درحال بازدید از بغداد است دیدگاه ژنرال تاونسند را تایید کرد و گفت: تحقیقات تا حدودی باعث رفع ابهام خواهد شد.

وی افزود: ممکن است داعش آن ساختمان را منفجر کرده باشد تا ائتلاف را مقصر جلوه دهد و عملیات موصل و حملات هوایی را با تاخیر روبرو کند. اما این امکان نیز وجود دارد که حمله هوایی ائتلاف مسبب آن بوده باشد.

سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد به نظر می رسد ائتلاف تحت رهبری آمریکا در برداشتن گام های احتیاطی لازم برای جلوگیری از مرگ غیرنظامیان در جریان نبرد موصل به خوبی عمل نکرده باشد.

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت که اجساد مردم در خانه هایی که گزارش شده بود داعش غیرنظامیان را در آنها به عنوان سپر انسانی اسیر کرده و بعدا هدف حملات هوایی قرار گرفت کشف شده است.

این مقام همچنین خواستار بازبینی تاکتیک های مورد استفاده ائتلاف شده است.

ایسنا

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین