گلایه‌های مشاور معاون اول رئیس جمهور از عملکرد دولت در تنظیم بازار

کلانتری: گرانی گوشت دردسرهای زیادی برای مردم درست کرده/ دلالان بر دولت غالب هستند!

عیسی کلانتری

وزیر اسبق کشاورزی گفت: سال ۹۵ از نظر مصرف سال خوبی نبود؛ چراکه عرضه بازار به‌درستی صورت نگرفت و در زمینه حذف دلالان دولت اقدام قطعی و نتیجه‌بخشی انجام نداد و می‌توان گفت دلالان غالب بر دولت‌ هستند.

به گزارش «نسیم آنلاین» دبیرکل خانه کشاورز و مشاور معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که کشاورزی سال 1395 از نظر تولید محصولات، سال متوسطی بود، گفت: در این سال بارندگی‌ها نسبتا مناسب بود و کارهای تدارکاتی تولید خوب صورت گرفت؛ اما در بخش‌های زیربنایی به‌دلیل نداشتن منابع بانکی و اعتبار با مشکلاتی روبه‌رو شدیم و همچنین مصرف‌کنندگان دچار زیان شدند و از نظر مصرف سال خوبی نبود؛ چراکه عرضه بازار به‌درستی صورت نگرفت و در زمینه حذف دلالان دولت اقدام قطعی و نتیجه‌بخشی انجام نداد و می‌توان گفت دلالان غالب بر دولت‌ هستند.
عیسی کلانتری با اشاره به این‌که سال 95 برای بازار مناسب نبود، بیان داشت: مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در بازار نامناسبی به سر می‌برند که از یک سو حضور دلالان و از سویی دیگر سرمازدگی محصولات باغی در شمال کشور به وجود آورده است که آثار منفی بر کشاورزی و اقتصاد کشور برجای گذاشت. کلانتری خشک‌سالی پاییز 95-96 را آسیبی جدی برای کشاورزی دانست و عنوان کرد: خشک‌سالی بر همه بخش‌های کشاورزی تاثیر خود را گذاشت و موجب شد در عمل وضعیت تولید کشاورزی و زندگی کشاورزان در سطح متوسطی باشد و به سطح مناسب مورد نظر نرسد، هرچند که بارندگی‌ها در اواخر زمستان این سال به نسبت خوب بود. مشاور معاون اول رئیس‌جمهور نوسان قیمت گوشت قرمز را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان عنوان کرد و نیز به نوسان غیرعادی قیمت محصولات صیفی و سبزی در بازار اشاره کرد.
کلانتری به دلایل نامناسب بودن صادرات در سال 95 اشاره و اظهار کرد: نبود رقابت در بازار و از طرفی دیگر پایین بودن قیمت جهانی محصولات کشاورزی نسبت به قیمت داخلی از مهم‌ترین دلایل مناسب نبودن صادرات است. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خودکفایی گندم در سال ۹۵ عنوان کرد: در زمینه خودکفایی گندم در سال ۹۵ و با 10/5تن گندم برای ۷۸ میلیون نفر جمعیت، خودکفا شده‌ایم و این‌که هیچ‌گاه برای تولید این میزان گندم در شرایط عادی مشکل نخواهیم داشت. دبیرکل خانه کشاورز با بیان این‌که زراعت در کشور ما به‌دلیل شرایط اقلیمی، بیش از ۹۰ درصد وابسته به زراعت آبی است، بیان داشت: مشکل آب، کمبود شدید و افت کیفیت آب بزرگ‌ترین چالش زراعت کشور است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین