اظهار تاسف بعیدی‌نژاد از تکرار اشتباهات سیاسی در سوریه

بعیدی نژاد

سفیر ایران در لندن نوشت: ما همواره به مقام های اروپایی نسبت به خطرات داعش و خطر حمایت از گروه های تروریستی هشدار داده و می گفتیم که حتی اگر از بشاراسد هم خوشتان نمی آید از تروریسم علیه او حمایت نکنیم، چرا که حمایت از تروریسم راهبرد مناسبی برای رسیدن به اهداف سیاسی نبوده و عوابق نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش «نسیم آنلاین»، متن یادداشت حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در صفحه اینستاگرام درباره محورهای سخنرانیش در «کنفرانس سوریه پس از گذشته شش سال» در مرکز اروپایی مطالعات افراط گرایی وابسته به دانشگاه کمبریج به شرح زیر است:

1 – راهبرد اشتباه غرب در تلاش برای سرنگونی دولت سوریه به حمایت از گروه های تروریستی تحت عنوان / گروه های مسلح میانه رو/ گسترش نفوذ داعش و رشد افراط گرایی انجامیده و جز کشتار و ویرانی برای مردم عراق و سوریه نتیجه ای به دنبال نداشته است و باید هر چه زودتر متوقف شود. این بازی خطرناکی است که اگر تروریست ها در جهت حفظ منافع ما حرکت می کنند، آنها را نیروهای مسلح خوب بنامیم. تقسیم تروریست ها به خوب و بد معنا ندارد و تروریست به هر شکلی محکوم است.

2 – در شرایطی که بخش های مهمی از عراق توسط داعش اشغال شده و نیروهای آنها به 60 کیلومتری بغداد رسیده بودند، ایران به دعوت دولت عراق برای مقابله با داعش وارد میدان شد و از آن زمان روند پیش روی های داعش معکوس شد. داعش در آن زمان با حمایت حامیان خود مانند یک دولت عمل می کرد،‌ نفت صادر می کرد، نقل و انتقالات مالی گسترده داشت و از طریق فروش اجناس و اشیاء عتیقه موجود در موزه های تاریخی عراق و عملیات پولشویی درآمد زیادی داشت و این امر بدون حمایت گسترده از آنها امکان ندارد.

3 – واکنش سریع و فوری ایران در مقابله با داعش ناشی از شناخت عمیق ما نسبت به مبانی فکری داعش و قرائت متعصبانه، انحرافی و افراطی آنها از دین اسلام است که ریشه در وهابیت دارد. داعش رویای تشکیل خلافتی بزرگ که ایران را هم با نام خراسان بزرگ در بر می گیرد در سر دارد که کاملا خیال پردازانه اما خطرناک است.

4 – ما همواره به مقام های اروپایی نسبت به خطرات داعش و خطر حمایت از گروه های تروریستی هشدار داده و می گفتیم که حتی اگر از بشاراسد هم خوشتان نمی آید از تروریسم علیه او حمایت نکنیم، چرا که حمایت از تروریسم راهبرد مناسبی برای رسیدن به اهداف سیاسی نبوده و عوابق نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت. همچنین ما همواره تاکید کرده ایم که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

کشورهای غربی امروزه یکی پس از دیگری اعلام می کنند که تصمیم گرفته اند، سیاست قبلی خود برای سرکوبی دولت سوریه را اصلاح کنند اما متاسفانه این واقع بینی زمانی انجام می شود یعنی سیاست اشتباه به کشته شدن و زخمی شدن صدها هزار نفر و آوارگی بیش از 10 میلیون نفر منجر شده است.

5 – باید برای تمامی گروه های مسلح سوری مشخص کنیم که اگر کشورشان را دوست دارند و می خواهند در آینده در آن ایفای نقش کنند باید دست از اقدامات نظامی برداشته و در فضایی بدون دخالت دیگران از طریق گفت‌وگو با یکدیگر و دولت مسائلشان را حل و فصل کرده و خود در مورد آینده کشورشان تصمیم بگیرند.

6 – جای تاسف دارد که اشتباهات سیاسی این کشورها امروز هم در حال تکرار است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین