موسسات معتبر دنیا، شرکت های بیمه ایرانی را رتبه بندی نمی کنند

همتی

عبدالناصر همتی گفت: وقتی بیمه ها رتبه بین المللی نداشته باشند، نمی توانند کاری انجام دهند؛این موضوع بخاطر تصمیمات و اقدامات خصمانه دولت امریکاست.

به گزارش «نسیم آنلاین»، رئیس کل بیمه مرکزی از رفع تدریجی مشکل همکاری بیمه های اتکایی بین المللی با ایران پس از برجام خبر داد.

«عبدالناصر همتی»درباره صنعت بیمه بعد از برجام و رفع تحریم ها اظهار داشت:  ما دو نوع قرار داد بیمه داریم؛ یک سیستم برای اتکایی است که به صورت اختیاری (Facultative)بوده و ریسک به ریسک پوشش می دهد؛ برای نمونه پتروشیمی خارک بیمه می شود و پوشش اتکایی خارجی هم می گیرد.

همتی ادامه داد: نوع قرارداد دیگر اتکایی که به آن معاهده(TREATY) می گوییم؛ در این شیوه مازاد خسارات از سقف مشخصی به بعد بیمه می شود یعنی اینکه کمتر از این رقم در داخل بیمه می شود و بقیه به شرکت های خارجی واگذار می شود.

به گفته وی، مشکلی که دنیا با این نوع قراردادها دارد، این است که بعد از برجام هنوز یکسری تحریم های غیرهسته ای روی برخی افراد و شرکت ها باقی مانده است و از این رو شرکت های خارجی این نگرانی دارند که می گویند که با این شیوه معاهده نمی دانیم شما چه کسانی را بیمه کرده اید.

همتی تاکید کرد: شرکت های بیمه ای خارجی معتقدند اگر یکی از افراد و شرکت های تحریم شده، تحت پوشش قراردادی باشد که با ایران امضا می کنند، در زمان پرداخت خسارت با نهادهای ناظر کشورهای خود به مشکل برخورد می کنند و جریمه می شوند.

رئیس کل بیمه مرکزی تاکید کرد: شرکت های بیمه می گویند که اگر این موضوع حل شود، مشکلی برای همکاری با ایران ندارند.

وی در عین حال گفت: به شرکت های بیمه خارجی اعلام شده که ایران خود این پوشش ها را می دهد و در حال تفکیک است.

وی به حضور مدیران یکی از شرکت های بزرگ بیمه اتکایی در ایران طی هفته های گذشته اشاره کرد و گفت: آنها اعلام کردند که هر طور ایران می خواهد، قرارداد همکاری نوشته می شود؛ بنابراین از نظر روابط و قرارداد اتکایی مشکلی نداریم و پوشش ها را به تدریج انجام می دهیم.

همتی همچنین گفت که عجله ای برای برقراری مجدد روابط اتکایی وجود ندارد زیرا در سال های تحریم تدابیر لازم برای پوشش های بیمه ای اتخاذ شد اما یک بیمه گر حرفه ای نمی تواند به این افتخار کند که همه ریسک ها را در داخل نگه داشته است.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه آیا محدودیت های بانکی در از سرگیری روابط بیمه نیز اثرگذار بوده است، گفت: البته خیلی رقم های کلانی نمی خواهیم جابه جا کنیم که نیازمند همکاری با بانک های بزرگ باشیم، ارقام جزئی است که با وضع فعلی می توانیم آنهارا رد و بدل کنیم.

وی گفت: مشکل صنعت بیمه کمتر از سیستم بانکی است؛ البته در مواردی هم شرکت های خارجی مایل به سرمایه گذاری در صنعت بیمه داخلی هستند که مذاکراتی را هم در این مورد داشته ایم .

همتی با یادآوری اینکه برخی مذاکرات با شرکت های بیمه خارجی در آستانه امضای قرارداد است، گفت: در مواردی حتی قراردادهایشان آماده شده و فکر می کنم در ماه های پیش رو نهایی شود.

به گفته وی، با دو شرکت داخلی صحبت هایی شده است؛ ضمن آنکه دو شرکت خارجی هم در حال مذاکره هستند.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره رفع مشکل بیمه کشتی های ایرانی نیز گفت: اکنون مشکلات حل شده است و کلوپ بین المللی آی جی (IG) به اینها پوشش داد.

وی گفت: فکر می کنم در صنعت بیمه بعد از برجام گشایش های خوبی شده است ولی هنوز کامل نیست و مقداری زمان بر است.

رئیس کل بیمه مرکزی یادآور شد: پیش از تحریم ها نیز مشکلاتی در مراوردات بین المللی به دلیل فشارهای آمریکا وجود داشت زیرا بسیاری از موسسات معتبر رتبه بندی در دنیا، شرکت های بیمه ایرانی را رتبه بندی نمی کنند.

همتی تاکید کرد: وقتی بیمه ها رتبه بین المللی نداشته باشند، نمی توانند کاری انجام دهند؛این موضوع ربطی به برجام ندارد. بلکه بخاطر تصمیمات و اقدامات خصمانه دولت امریکاست.

وی یادآور شد: حتی در دهه 70 هم این مشکل برای صنعت بیمه وجود داشت و به رغم مکاتبات فراوانی که داشتیم، نتوانستیم آن را حل نکنیم. چون عمده سهامداران این شرکت های رتبه بندی، آمریکایی هستند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین