در پایان نشست سه‌جانبه در مسکو

کنفرانس خبری ظریف، لاوروف و ولید المعلم در مسکو برگزار شد/ تاکید بر مبارزه با تروریسم و رد توطئه شیمیایی ضدسوری

ظریف

ظریف، لاوروف و ولیدالمعلم در پایان نشست سه جانبه در مسکو در کنفرانس خبری مشترک، راهکارهای حل سیاسی بحران این کشور، مبارزه با تروریسم و همچنین لزوم کمک به سوری ها را مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، نشست سه جانبه محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و ولیدالمعلم وزیران امور خارجه ایران، روسیه و سوریه امروز (جمعه) در ساختمان وزارت خارجه در مسکو در چارچوب راهبرد حل سیاسی بحران این کشور پشت درهای بسته برگزار شد.

پس از این نشست، لاوروف در نشست خبری که پس از مذاکرات سه جانبه برگزار شد، گفت: سه کشور برای حل سیاسی بحران سوریه هماهنگ و همگرا هستند.

ظریف نیز گفت: استفاده از سلاح شیمیایی که جمهوری اسلامی بارها قربانی آن بوده، امروز علیه سوریه استفاده شده است.

وی گفت: همسو با تاکید بر لزوم بررسی این اقدام، بر مبارزه با تروریسم تاکید می کنیم که امروز نه تنها در سوریه که در سن پترزبورگ و آلمان هم قربانی می گیرد.

ظریف با هشدار خطاب به آمریکا و گروه کشورهای ضدسوری گفت: نتایج اقدام های یکجانبه در دهه گذشته مشخص شده که زیان های زیادی ایجاد در منطقه کرده است.

ولیدالمعلم وزیر خارجه سوریه نیز با محکوم کردن دشمنی علیه این کشور و محکوم کردن تجاوزگری موشکی جمعه هفته گذشته آمریکا به پایگاه عملیات هوایی ضدتروریستی الشعیرات در استان حمص، بر موافقت دمشق با انجام تحقیقات مستقل و فوری در این زمینه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، براساس محورهای اعلام شده در این گفت وگوها که دومین نشست مشترک سه جانبه از بهمن ماه سال گذشته در پایتخت روسیه بود، آخرین اوضاع این کشور بررسی شد.

در این مذاکرات که با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو و اعضای هیات های سه کشور انجام شد، دستاوردهای سیاسی و تدابیر لازم برای کمک به سوریه برای حل سیاسی بحران این کشورمورد بررسی قرار گرفت.

همچنین لزوم انجام تحقیقات مستقل و بی طرف برای روشن شدن عامل واقعه شیمیایی سه شنبه هفته گذشته در شهرک خان شیخون سوریه نیز یکی از محورهای مذاکره بود.
مبارزه علیه تروریسم با گسترش همکاری های منطقه ای و بین المللی، پایان حمایت خارجی از تروریست ها، ادامه مذاکرات سوری-سوری، حفظ یکپارچگی سوریه و تعیین سرنوشت آینده این کشور به عنوان حق انحصاری سوری ها بدون مداخله خارجی از مهم ترین دستاوردهای همگرایی مواضع سه کشور است.

هفتم آبان ماه سال گذشته نیز مسکو میزبان نشست وزیران خارجه سه کشور بود که در آن همگرایی ها برای حل بحران سوریه تقویت شد، بگونه ای که یکی از دستاوردهای آن زمینه سازی برای آغاز مذاکرات سوری-سوری در آستانه پایتخت قزاقستان به ابتکار تهران، مسکو و آنکارا است و تاکنون هم چند دور آن برگزار شده است.

مبارزه بی اغماض با تروریسم و تلاش فراگیر برای از سرگیری مذاکرات سوری ژنو که آن زمان به دلیل کارشکنی برخی کشورهای غربی-عربی حامی گروههای مسلح و تروریستی ضدسوری متوقف شده بود، تاکیدهای سه کشور در این مذاکرات را تشکیل می داد.

نتیجه این نشست، همکاری تهران، مسکو و دمشق در مبارزه با تروریسم در منطقه به ویژه همکاری با سوریه علیه تروریست ها بود.

ظریف وزیر امور خارجه ایران که امروز در راس یک هیات در چارچوب سفر یک روزه بنا به دعوت لاوروف همتای خود وارد مسکو شد، پیش از آغاز نشست سه جانبه در دیدار با وی و همچنین همتای سوری، مسائل مختلف از جمله اوضاع خاورمیانه به ویژه سوریه را بررسی کرد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین